Z lekkim opóźnieniem, rozpoczynam dziś (tak jak obiecałem) stały dział, w którym będę pisał co miesiąc o najnowszym numerze czasopisma Świat Radio.
Na wstępie napiszę jeszcze parę słów o samym magazynie. Świat Radio jest miesięcznikiem istniejącym na rynku od października 1995 roku. Wydawany jest przez AVT, a jego redaktorem naczelnym jest Andrzej Janeczek SP5AHT. Czasopismo ma podtytuł „Magazyn wszystkich użytkowników eteru”, co oznacza iż pojawiają się w nim artykuły zarówno dla miłośników krótkofalarstwa, radia CB, radiofonii komercyjnej, radia retro, a także tzw. łączności profesjonalnej. Ze Światem Radio stale współpracują: Marek Ambroziak SP5IYI, Roman Buja, Zdzisław Bieńkowski SP6LB, Krzysztof Dąbrowski OE1KDA, Wojciech Nietyksza SP5FM, Tadeusz Raczek Sp7HT, Andrzej Sadowski SP6ECA, Piotr Skrzypczak SP2JMR i Krzysztof Słomczyński SP5HS.
Ja sam czytuję Świat Radio dość regularnie od 1998 roku. Mam również na koncie kilka drobnych doniesień i komunikatów opublikowanych w tym periodyku. Co więcej, w numerze ze stycznia 2007 w dziale WYWIAD: Znani Krótkofalowcy ukazał się wywiad z moją skromną osobą :) pt. Radio i góry to moja pasja, Rozmowa z SQ7HJI (kiedyś umieszczę ten wywiad na stronie).
Tyle tytułem wstępu – przechodzimy do numeru 1/2010 Świata Radio.
Na okładce aż dwa elementy sugerują, że w numerze może być dużo o CB. Za chwilę przekonamy się czy moje przeczucia się sprawdzą…
AKTUALNOŚCI
- Sprzęt
W tym dziale na uwagę zasługuje notatka pt. Małogabarytowa antena HF – VA250. Jest to z mojego punktu widzenia bardzo ciekawa propozycja ze względu na masę – 0k. 2,3 kg i rozmiary 256×66 cm anteny. Pracuje ona w zakresie częstotliwości 2,5-54 MHz, przy maksymalnej mocy 200W SSB. Więcej informacji na stronie firmy radio-sklep.pl, z której pochodzi też zdjęcie obok. Cena: ???
- Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców
Ten dział niestety nadal nie jest dla mnie, ponieważ moje warunki antenowa pozwalają usłyszeć tylko stacje z Europy… Może kiedyś się to poprawi i wtedy stanie się to mój ulubiony dział.
- Zawody
Tutaj podobnie jak powyżej, nie uczestniczę w zawodach, ale z drugiej strony czasem warto dowiedzieć się jak „my Polacy” :) wyglądamy w zawodach międzynarodowych…
PREZENTACJA
- Ręczny radiotelefon CB w samochodzie – Intek H-520 Plus
Artykuł opisuje nowy produkt firmy INTEK pracujący w paśmie CB. Autor (brak podpisu – może to tylko reklama?) przekonuje do swojej tezy, że można takie radio rozważyć jako alternatywę dla typowego radia przewoźnego w zestawie z anteną zewnętrzną. Ja pozwolę sobie nie zgodzić się z tym. Radio ręczne ze standardową anteną, w sytuacji kiedy siedzimy w środku metalowej puszki (samochodu) niestety pozwala nam usłyszeć i dowołać się jedynie do najbliższych pojazdów. Oczywiście jeśli chodzi nam jedynie o nasłuch to pół biedy…
Ja bym zaproponował używanie tego radia ze względu na rozmiary i brak konieczności instalacji ale jednak razem z anteną zewnętrzną na podstawie z magnesem (a nie jak wiele osób mówi z anteną magnetyczną). Co więcej mam pomysł na zastosowanie Inteka H-520 Plus jako radia wspomagającego podróżowanie autostopem :)
TEST
- Kolejna wersja Johnny’ego – President Johny III
Ten artykuł zupełnie mnie nie ruszył. Jakoś nie czuję wprowadzania nowinek i modyfikacji w radiach CB. Takie TRXy powinny być czułe, odporne na śmieci, niezawodne i tyle. To czy mają okrągłe gałki, czy większy (jak w opisywanym modelu), czy mniejszy wyświetlacz nie ma dla mnie żadnego znaczenia. I tak przez 99% czasu wykorzystuje się kanał 19! Ale może napiszę (dla miłośników tematu), że radio posiada blokadę klawiatury, pamięci, vox, i roger beep – czyli narzędzie do wkurzania ludzi. Ciekawe, że nie zauważyłem jeszcze echa…
WYWIAD
- 20 lat firmy President Electronics Poland Sp. z o.o. – Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim
Lubię czytać tego typu wywiady, tak jak lubię rozmawiać z różnymi ludźmi. A dlaczego? Ano dlatego, że na łamach Świata Radio publikowane są rozmowy z bardzo różnymi osobami, reprezentującymi różne podejścia i bardzo, bardzo różny styl :)
W tym wypadku akurat dowiedziałem się o historii firmy – reprezentanta Presidanta na polski rynek. Przy okazji okazało się, Polska jest najlepszym europejskim rynkiem CB i według Pana Witkowskiego w tym momencie w Polsce czynnych jest ok. 700 000 użytkowników radiów CB. Niestety Prezes nie chciał zdradzić które modele radiotelefonów Presidenta najlepiej się sprzedają – bo cyt. „konkurencja nie śpi”…
TEST
- FLEX-3000 – Transceiver KF i 50 MHz firmy FlexRadio
Opisywane radio jest kolejnym produktem należącym do grupy TRXów, które do życia potrzebują komputera. Zabawa polega na tym, część rzeczywiście radiowa jest zamknięta w magicznym pudełku, do którego dołączamy jedynie antenę, zasilanie i uziom, a cała mądrość system czerpie z komputera. Ja jestem tradycjonalistą więc dla mnie radio to radio, a komputer może ewentualnie wspomagać programowanie lub dodatkowe sterowanie ale nie zastępować gałek, wyświetlacza i innych takich…
- SDR kontra Orion
Ten artykuł to tak naprawdę test dwóch odbiorników KF istotny dla miłośników QRP, czyli nadawania małą mocą. Dla niewtajemniczonych napiszę, że normalne urządzenia na krótkie fale (KF) pozwalają pracować mocą ok. 50-100 W. Istnieją jednak miłośnicy pracy z małymi mocami (QRP), którzy używają nie więcej niż 5-10 W, niejednokrotnie schodząc nawet do poziomu poniżej 0,5 W. Dlatego też akurat ta grupa hobbistów dopracowuje najbardziej swoje odbiorniki (ich czułość i selektywność) oraz systemy antenowe.
ANTENY
- Anteny dookólne – przegląd właściwości
Artykuł napisany przez Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB – klasyka i „historię” polskiego UKFu, jest w zasadzie przeglądem/porównanie najczęściej stosowanych rozwiązań technicznych dla pasma 2 m. Opisane zostały anteny jedno- i dwupętlowe , pionowe, krzyżowe, pętlowe skręcone, a także anteny typu Big Wheel. Temat jest bardzo szeroki i SP6LB zajął się jedynie najistotniejszymi aspektami – czysto technicznymi, przez co artykuł jest niestety dość ciężki w odbiorze, ale to oczywiście moje subiektywne zdanie.
Przy okazji jeśli szanowny autor lub inni będą czytać mój wpis – proszę zwróćcie uwagę na to, że skrót od nazwy poli(chlorek winylu) piszemy PCW albo z ang. PVC (polyvinyl chloride).
HOBBY
- Traper 2010
Traper jest kolejnym TRXem QRP umożliwiającym pracę w dwóch pasmach 80 m (3,5 Mhz) i 40 m (7 Mhz) z mocą jak przystało na QRP – max. 10 W. Ciekawostką, w stosunku do innych tego typu konstrukcji jest możliwość sterowania pracą urządzenia poprzez telefon komórkowy. Polega to na tym, że TRX wraz z jednym telefonem umieszczamy w dogodnym pod względem antenowym miejscu, a samą łączność wykonujemy transmitując wstępnie sygnał i ustawiając parametry urządzenia przez GSM np. z domu. JAk dla mnie to ciekawy pomysł. Niektóre przemienniki na 2 m pracują przy rozdzielonych fizycznie częściach odbiorczych i nadawczych poprzez radio-link na 70 cm, ale o GSM jeszcze nie słyszałem. Autorem konstrukcji jest Piotr Krzyżanowski SP3ABG.
- Amatorskie analizatory radiowe
Temat ciekawy i rozwojowy. Sam miałem przyjemność uczestniczyć w prezentacji i pomiarach przy zastosowaniu analizatora MAX4. Musimy się kiedyś zebrać i złożyć lub zakupić tego typu sprzęt dla Klubu.
ŁĄCZNOŚĆ
- Amatorska telewizja ATV w pasmach mikrofalowych
To temat rzeka i myślę już od jakiegoś czasu o tym, żeby zacząć się bawić w ATV ale jakoś czasu i funduszy brak. Na szczęście wiem, że w Klubie nie tylko ja jestem tym tematem zainteresowany, więc może kiedyś ruszymy. Miłe jest to, że tego typu telewizję byliby również w stanie odbierać nie-krótkofalowcy :). W samym artykule Krzysztof OE1KDA wspomniał w kilku słowach o modulatorze, nadajnikach (23 cm, 13 cm i 3 cm) i możliwościach odbioru, a więc o wszystkich elementach wchodzących w skład systemu.
RADIO RETRO
- Polskie Radio Kolekcjonerskie
Tutaj w bieżącym wydaniu ciekawostka. Zazwyczaj trafiam na opisy i zdjęcia starych odbiorników, schematy, foldery i generalnie wszystko co dotyczy tematu. Tym razem zaprezentowany został wspólny projekt polskich i niemieckich kolekcjonerów pod nazwą Polskie Radio Kolekcjonerskie. Projekt ten miał na celu zaprojektowanie i stworzenie urządzeń radiowych według zasad i możliwości technicznych (!) lat ’20 XX w. Bardzo ciekawy pomysł i ambitna zabawa. Po szczegóły odsyłam do sieci i numeru…
ŚWIAT KF/UKF
- Z życia klubów i oddziałów PZK
W zasadzie w tym dziale nic nie przykuło szczególnie mojej uwagi. Możemy poczytać o Walnym Zebraniu WOT PZK (OT-25), zapoznać się z relacją z polskiej ekspedycji TX5SPA i TX5SPM, podsumowaniem listopadowego spotkania Grupy Home Made.
DYPLOMY
- 100 LAT HARCERSTWA POLSKIEGO
- Polskie Dyplomy EPC (EUROPEAN PSK CLUB)
Poza wymienionymi tematami, jak zawsze w numerze można zerknąć również do działów: Digest (rodzynki wybrane z czasopism zagranicznych), Listy, Porady, Lista obecności, Rynek i Giełda. Dodatkowo w tym miesiącu opublikowano Spis treści ŚR 2009 i jako wkładkę lub jak kto woli rozkładówkę Kalendarz zawodów 2010.
Tradycyjnie na końcu każdego numeru dostępny jest tzw. organ prasowy PZK, czyli: KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 01/2010 (format PDF).
Mamy już luty więc mój wpis jest trochę opóźniony, ale takie jest życie… Następne wpisy będą już publikowane na bieżąco. Właśnie dotarł do mnie numer 2/2010 więc można się spodziewać odpowiedniego wpisu w przyszłym tygodniu.