Wiem, wiem – jeśli chodzi o streszczenia Świata Radio to bardzo zawaliłem w poprzednim i bieżącym miesiącu. Postaram się jednak w aktualnym tygodniu nadrobić wpisy o numerze marcowym i kwietniowym Świata Radio.

Oczywiście na pierwszy ogień bierzemy zaległy numer Świat Radio 3/2010.

AKTUALNOŚCI

 • Sprzęt

Tym razem moje największe zainteresowanie wzbudził opis radiotelefonu VHF/UHF o nazwie Wouxun KG-UVD1P. Jest to interesująca alternatywa dla dużo droższych TRXów o podobnych parametrach produkowanych przez Yaesu albo Icoma. Koszt sprowadzenia w Hong-Kongu albo zakupu na allegro to granice 400-500 zł.

 • Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców

Na KFie nadal nie działam, więc jedynie skomentuje najbardziej oryginalne lokalizacje. W wydaniu marcowym wygrywają:
CE0Z Juan FernandezWyspa Robinsona Crusoe w grupie Juan Fernandez (archipelag położony na Pacyfiku i należący do Chile)
JD Ogasawara – archipelag wysp wulkanicznych, należący do Japonii
ZK3 Tokelau – terytorium zależne Nowej Zelandii położone na trzech atolach koralowych

 • Zawody

Tradycyjnie: Gratuluję wszystkim zwycięzcom, we wszystkich zawodach!

ŁĄCZNOŚĆ – Radio + komputer

 • Internetowe odbiorniki SDR – Odbiorniki zdalnie sterowane

Jeśli nie ma się dobrego sprzętu albo dobrych warunków antenowych (jak np. ja) zawsze można posłuchać radia KF przez Internet. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę, która obsługuje odbiornik typu SDR i zacząć kręcić wirtualną gałką.

RADIO RETRO – Lata trzydzieste

 • Odbiornik PZT CW3 – Polski odbiornik wywiadowczy

To jakby nie mój temat. Mogę tylko nadmienić, że zawsze bardzo podobały mi się tego typu zabawki. Dodatkowo dla mnie wręcz fascynującym jest wszystko, co konstruktorzy potrafili przed wojną stworzyć, biorąc pod uwagę, że posiadali naprawdę ograniczone możliwości jeśli chodzi o elektronikę…

ŁĄCZNOŚĆ – Łączność w paśmie CB

 • Radiotelefony CB – Podstawowe informacje o sprzęcie CB-Radio

Tym razem nie było opisu żadnego konkretnego modelu lecz rodzaj poradnika dla początkujących użytkowników radia CB. Jeśli ktoś zapomniał co to jest redukcja szumów, co to znaczy ANT (podpowiem, że nie-mrówka), ANL, VOX itd. to ten artykuł jest właśnie dla niego!

ŁĄCZNOŚĆ – Łączność z rozproszonym widmem

 • Co to jest rozpraszanie widma? – Podstawowe aspekty komunikacji radiowej z rozproszonym widmem

Artykuł przybliża trochę teorii i praktyki komunikacji opartej na rozproszonym widmie. Co ciekawe pomysł pochodzi z czasów II Wojny Światowej, a główny rozkwit tej techniki przypada na XXI wiek – WiFi, Bluetooth, systemy GSM i wiele innych zastosowań.

TESTY – Dodatkowe akcesoria HF

 • AT-200 Pro Autotuner – Automatyczny tuner antenowy LDG Electronics

Test, jak to test – jeśli ktoś planuje zakup skrzynki to na pewno się przyda. Ja sam posiadam automatyczną skrzynkę tej samej firmy – model Z-100 i w zupełności mi wystarcza. Opisywany w artykule model AT-200 ma dwa wyświetlacze diodowe, kilka klawiszy do zarządzania pamięciami i innymi funkcjami, a także umożliwia podłączenie dwóch oddzielnych anten…

ANTENY – Anteny HF

 • Antena Fuchsa inaczej – Antena na sezon zimowy

Antena, a w zasadzie kawał drutu wraz z układem dopasowującym to patent typowo wyjazdowy. Kilka propozycji odnośnie dobierania parametrów można odnaleźć na stronie QRP4Fun.

WYWIAD – Znani krótkofalowcy

 • Fascynuje mnie telegrafia – Rozmowa z Donatą SP5HNK

W dziale wywiady bywa różnie – czasem jest nudno, a czasem pojawia się ktoś bardzo oryginalny i ciekawy. Tym razem wyszło na to drugie, bo redakcja zaprosiła do rozmowy Donatę SP5HNK. Po pierwsze kobieta krótkofalowiec to rzadkość! Po drugie młoda kobieta krótkofalowiec to jeszcze większa rzadkość! A po trzecie Donata interesuje się HST czyli tzw. szybką telegrafią! Dla mnie nawet wolna jest wyzwaniem, a dla Donaty 500-700 znaków na minutę to pikuś :) Warto zerknąć na blog Donaty stanowiący część strony CW4Ever.

ŚWIAT KF/UKF – Wydarzenia lokalne i krajowe

 • Z życia klubów i oddziałów PZK

W przeglądzie możemy poczytać o pomocy krótkofalowców dla Haiti, pierwszych wyjazdach szkoleniowych nowego Szkolnego Klubu Łączności SP8YAY oraz spotkaniu opłatkowym w Tenczynie. Drugą część działu zajmują informacje i sprawozdania z działalności grup HM czyli miłośników sprzętu domowej roboty (Home Made). Do tego wszystkiego mamy jeszcze informację o wszystkich możliwych okrągłych rocznicach, jakie przypadają w tym roku oraz powitanie nowego krótkofalowca – Arkadiusza SQ6OET.

HOBBY

 • Nowe dyplomy PZK i jubileuszowe – Aktualnie do zdobycia

Pierwszy z opisywanych w tym numerze dyplomów jest bardzo ciekawy, bo przyznawany za łączności, które nie zdarzają się zbyt często. Chodzi oczywiście o łączności na falach długich 136 kHz.

Co do drugiego dyplomu o nazwie Polskie Miasta mam następująca uwagę: ktoś kto go projektował zasługuje na 2 z geografii, bo pozwolił sobie na pominięcie jednego z 5 największych polskich miast, a za to umieścił Kielce!

 • Minitransceiver Jędrek 5 W – Usprawnienia kitu AVT-5151

Jak widać w wiadomościach z działu „Z życia klubów i oddziałów PZK” QRP staje się znowu modne. Dlatego też mam wrażenie, że liczba publikacji związanych z tego typu konstrukcjami również rośnie. Może sam się kiedyś w wolnej chwili zacznę tym zajmować?

 • Przełączniki sekwencyjne N/O – Usprawnienia w transceiverach

Artykuł nie wzbudził niestety mojego zainteresowania. W zasadzie jest wytłumaczenie istoty działania przełączników sekwencyjnych i sensu ich stosowania…

Poza wymienionymi tematami, jak zawsze w numerze można zerknąć również do działów: Digest (rodzynki wybrane z czasopism zagranicznych), Listy, Porady, Lista obecności, Rynek i Giełda. Dodatkowo w tym miesiącu opublikowano jako wkładkę lub jak kto woli rozkładówkę – Katalog podzespołów: Hybrydowe wzmacniacze mocy MOSFET firmy Mitsubishi.

Tradycyjnie na końcu każdego numeru dostępny jest tzw. organ prasowy PZK, czyli: KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 03/2010 (format PDF).