Dwa dni temu miała miejsce premiera dwóch pierwszych odcinków serialu Lost (w polskiej wersji – Zagubieni) z ostatniego sezonu. Odcinki zaistniały razem pod tytułem „LA X„.

Nowością w stosunku do wcześniejszych sezonów jest to, że nie ma już retrospekcji ani pokazywania przyszłości. Mamy za to przyjemność oglądania świata równoległego do rzeczywistego (?) oraz tego rzeczywistego. W świecie równoległym samolot Oceanic 815 nie rozbija się na wyspie i cała ekipa ląduje spokojnie w Los Angeles. W świecie rzeczywistym bohaterowie budzą się obok Stacji Łabędź (po jej wybuchu).

Nie będę rozpisywał się dokładnie, na temat fabuły nowych odcinków, pozwolę sobie jedynie zestawić pewne sprawy w punktach:

  • dowiadujemy się co Hurley miał w pokrowcu od gitary
  • dowiadujemy się kim jest pseudo-John Lock naprawdę
  • niestety jedna z ciekawszych kobiet umiera
  • inna przystojna blondynka wraca do gry
  • pewien ciemnoskóry macho zmartwychwstaje
  • poznajemy innych Innych :)
  • Gruby i Skośny znów gadają ze zmarłymi

Czasem znajomi pytają mnie: czemu oglądam właśnie ten serial (zwłaszcza, że nie przepadam za telewizją i generalnie serialami) ?

Odpowiedź jest prosta. Nigdy wcześniej nie spotkałem tak pogmatwanego i tak genialnie opracowanego serialu, jeśli chodzi o scenariusz. Chyba tylko Twin Peaks może konkurować, ale tam chodziło zupełnie o co innego, więc nie będę porównywał.

Poza scenariuszem bawią mnie niezliczone odnośniki i nawiązania kulturowo-historyczno-religijno-filozoficzne. Nawet imiona i nazwiska niektórych bohaterów są warte rozważenia: Shephard (bez komentarza), John Locke (filozof, liberał), Jeremy Bentham (filozof, liberał, ekonomista), Faraday (fizyk), Sawyer (prawie jak Tomek) itd…

Sam projekt DHARMA, organizowanie idealnej społeczności, nawiązania do kultury Starożytnego Egiptu i „historii” Atlantydy oraz niezliczone symbole, liczby i przedmioty są po prostu genialne.

A poza tym w filmie grają piękne kobiety…

Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o serialu, w sieci dostępny jest projekt funkcjonujący pod nazwą Lostopedia. Jest to encyklopedia opisująca wszystkie postacie, wydarzenia, zwierzęta, przedmioty, lokacje, zagadki itd. itp.

Poniżej dowcipne streszczenie odcinków „LA X Part 1 & 2”:

A na koniec zerknijcie na grafikę – czy ona Wam czegoś nie przypomina? :)

Następny odcinek Lost 6×03 „What Kate Does” – 9 lutego 2010 r.