Miałem napisać o numerze 2/2010 czasopisma Świat Radio w drugim tygodniu lutego ale jakoś tak zleciało. Jednak i tak będzie lepiej niż w przypadku numeru 1/2010 ŚR – tym razem zmieszczę się jeszcze w odpowiednim miesiącu :).

Tyle tytułem wstępu – przechodzimy do mojego komentarza, na temat tego co w ostatnim wydaniu:

AKTUALNOŚCI

 • Sprzęt

W tym miesiącu chyba najciekawszym obiektem opisywanym w tym dziale jest uniwersalny modem dla emisji cyfrowych Micro Keyer II. Pozwala on na pracę chyba wszelkimi możliwymi emisjami: CW, PSK31, SSTV, RTTY, APRS, Olivia, MFSK, WSJT, WSPR itd… Nawet niektórych z tych skrótów nie znam :). Cena zabawki – 270 €.

Na marginesie, w dziale INFO przeczytałem też ciekawostkę – Badania firmy Ericsson mówią o tym, że już ponad 56% Polaków korzysta z Internetu i aż (!) 14% bawi się już mobilnym dostępem do globalnej sieci!

 • Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców

Nawet jeśli ktoś nie ma możliwości (tak jak ja) radiowego skorzystania z informacji w tym dziale, zawsze można sprawdzić się, czy znamy lokalizację wszystkich najbardziej egzotycznych miejsc, z których ludzie nadają. W tym miesiącu najciekawsze to Temotu Province, Minami Torishima i Brunei Darussalam ;)

 • Zawody

Ta część wcale, a w cale mnie nie ekscytuje, więc krótko: Gratuluję wszystkim zwycięzcom, we wszystkich zawodach!

ŁĄCZNOŚĆ – VLF i ELF

 • Łączności w pasmach VLF i ELF – Łączności radiowe na bardzo niskich częstotliwościach

Temat bardzo ciekawy i nieźle też został opisany przez Zdzisława SP6LB. Zawsze fascynowała mnie komunikacja z łodziami podwodnymi albo w jaskiniach. Pamiętam nawet kilka lat temu (jak pracowałem w UK) przeczytałem w RadComie (oficjalna gazeta Radio Society of Great Britain) o próbach radiowych wykonywanych przez grotołazów. Oni też stosowali bardzo długie fale, rzędu λ≈1-100 km.

Artykuł godny polecania ale niestety ktoś trochę zawalił i Rys. 8-9 (mapy) są nieczytelne, a to bardzo psuje estetykę artykułu. Do tego pozwoliłem sobie sprawdzić i niestety Rys. 9 nie występuje w źródle [8], tak jak to zostało podpisane.

Warto zerknąć na: ZEVS, THE RUSSIAN 82 Hz ELF TRANSMITTER A Extrem Low Frequency transmission-system, using the real longwaves by Trond Jacobsen at ALFLAB, Halden in Norway

HOBBY – Pomiary

 • Amatorskie analizatory radiowe (2) – Uniwersalne przyrządy pomiarowe w.cz.

OK – tutaj nie wiele się wypowiem, bo brak mi wiedzy… Mogę tylko polecić ten artykuł wszystkim miłośnikom nowych konstrukcji, QRP, pomiarów, śrubowania parametrów itp.

ANTENY – Wielopasmowe anteny HF/VHF

 • Anteny SteppIR – Nowe konstrukcje anten Yagi

Tutaj za to mogę napisać, że artykuł bardzo ciekawy i inspirujący. O co chodzi w antenach SteppIR? Ano chodzi o to, że charakteryzują się one zmiennymi parametrami mechanicznymi co przekłada się na zmienne parametry radiowe. Zabawa polega na tym, że anteny zbudowane są z rurek z jakiegoś włókna, w których swobodnie przesuwa się taśma z tzw. miedzi berylowej, sterowana silnikiem krokowym. Dzięki temu możemy dostroić wymiary anteny (części aktywnej) do konkretnej częstotliwości bez konieczności kompensacji skrzynką antenową!

Kiedyś widziałem już projekty anten, w których część nadawczą stanowił ciekły metal, a w zasadzie rożne stopy. W tamtym przypadku wykorzystywano po prostu pompkę, która tłoczyła w rurki nasz stop albo go wyciągała w zależności od otrzymanego SWRu.

Ktoś może zapytać po co to wszystko? Odpowiedź jest prosta – aby mieć naprawdę dobre anteny wielopasmowe, które nie będą bardzo kompromisowe :). Dla niewtajemniczonych powiem, że podstawowe pasma krótkofalarskie to zakres 160 m do 10 m, a to jest kawałek…

PREZENTACJA – Radiotelefony CB

 • Kolejny radiotelefon Presidenta – President Tommy

W zeszłym miesiącu pytałem retorycznie czy jest sens budować wielofunkcyjne radia CB, skoro i tak większość ludzi potrzebuje ustawić kanał 19 i następnie wyregulować głośność. Bo przecież jak już ktoś wie co to jest SQL (squelch) to się zna, a jak profesjonalnie pokręci gałką Rf-gain to jest już masterem :) No i w aktualnym numerze opisywany jest właśnie model Presidenta o nazwie Tommy, który ma jedynie pokrętło głośności, SQL i zmianę kanałów. Chyba tylko dla bajeru jest blokada klawiatury! A dlaczego tak piszę? Ano dlatego, że poza klawiszem do blokowania (lock) mamy tylko jeden klawisz włączający tzw. key beep, czyli w tym wypadku dźwięk przy przełączaniu kanałów…

A bym jeszcze zapomniał. Duży plus dla ŚR, bo artykuł w dziale prezentacja, nie jest tym razem anonimowy!

TEST – Radiotelefony VHF/UHF

 • Yaesu VX-8E – Przenośna radiostacja APRS

Artykuł opisuje radio, na które mam już chętkę od długiego czasu. Chętka, chętką ale mogę już powiedzieć, że za jakiś miesiąc będę się mógł bawić moim własnym indywidualnym egzemplarzem. Wtedy też na pewno napiszę kilka wpisów o moich wrażeniach…

Co do samego radia to jest najnowszy produkt stajni Yaesu z serii VX. Firma wreszcie postanowiła wypuścić na rynek radio ze zintegrowanym modułem kontrolera TNC, a w zasadzie modemem APRS. W standardzie mamy nadawanie na trzech pasmach 6 m, 2 m i 70 cm. Bardzo szeroki odsłuch – od 500 kHz do 1 Ghz ale dostępne modulacje to tylko FM i AM. Dużo pamięci, wodoszczelna obudowa, termometr, ciśnieniomierz, altimetr i milion innych bajerów.

Wielka tylko szkoda, że artykuł o VX-8E jest tłumaczeniem z niemieckiego Funkamateur! Czy nikt w tym kraju nie może napisać sam recenzji nowego radia? Znam dobre kilka osób, które posiadają ten model od jakiegoś czasu i bez problemu napisałyby taki artykuł. Znam też kolejną grupę ludzi, którzy chętnie przyjęli by taki sprzęt na testy i napisali / opisali swoje wrażenia! GENERALNIE WSTYD!

WYWIAD – Znani krótkofalowcy

 • Polak na antypodach – Rozmowa z Henrykiem Pakułą VK3EX

Wywiad z miłym, skromnym, takim zwykłym facetem mieszkającym na końcu świata i bawiącym się w krótkofalarstwo. Bohaterem artykułu jest Henryk Pakuła VK3EX. W wywiadzie opowiada o tym jak zdobył licencje, jakie miał przejścia z telegrafia, co Go wygnało do Australii itd…

RADIO RETRO – Lata trzydzieste

 • Radiostacja RKL/D – Wojskowa radiostacja lotnicza

Artykuł jest kolejną porcją informacja dla miłośników radia retro. Tym razem wzięto pod lupę radiostację pokładową RKL/D opracowaną w latach 1928-29. Radio to pracowała dla polskiego lotnictwa aż do końca kampanii 1939 roku.

ŚWIAT KF/UKF

 • Z życia klubów i oddziałów PZK

Tutaj jak co miesiąc: targi Interradio 2009, podsumowanie zawodów sportów łączności LOK, obchody rocznicy 45 lat klubu SP5PSL oraz relacja z wyprawy zamkowej klubu SP8KKM do ruin zamku w Wiewiórce. W dziale znalazło się również podsumowanie akcji dyplomowej poświęconej 50-leciu Kampinowskiego Parku Narodowego – 3Z50KPN.

Pojawił się też dostępny na stronach UKE nowy terminarz Egzaminów Krótkofalarskich w roku 2010 r (PDF).

HOBBY

 • Filtry pasmowe HF – Przykładowe rozwiązania obwodów wejściowych

No i mamy kolejny temat, w którym nie popiszę się specjalnie komentarzem. Napiszę tylko tyle, że w artykule opisane zostały projekty komercyjne, jak również tzw kity ze stajni AVT.

 • Odbiornik UN7BV RX-500-3

To co napisane zostało w artykule bardzo dobrze streszcza wstęp do artykułu, dlatego też pozwolę sobie go przywołać. Opis przedstawia sposób wykonania prostego odbiornika na pasmo 80 m (z możliwością adaptacji do pasma 40 m i 160 m) zbudowanego przez UN7BV na bazie filtru EMF 500 kHz.

FORUM CZYTELNIKÓW – Listy

 • List otwarty do członków PZK – Marek Ruszczak SP5UAR

Marek SP5UAR zabrał głos publiczny w sprawie proponowanych zmian w Statucie PZK. Na razie przejrzałem jedynie Jego uwagi i wydają się dość rozsądne. W wolnej chwili porównam je z całym projektem, do którego się On odnosi. Tak czy inaczej polecam wszystkim zajrzeć do tego działu aby spróbować wyrobić sobie własne zdanie w temacie. Oczywiście dotyczy to jedynie członków PZK i to jeszcze tych, którzy zainteresowani są zmianami ku dobremu…

Poza wymienionymi tematami, jak zawsze w numerze można zerknąć również do działów: Digest (rodzynki wybrane z czasopism zagranicznych)tym razem są to układy VHF (UHF), Porady, Lista obecności, Rynek i Giełda. Dodatkowo w tym miesiącu opublikowano jako wkładkę lub jak kto woli rozkładówkę Przemienniki UKF.

Tradycyjnie na końcu każdego numeru dostępny jest tzw. organ prasowy PZK, czyli: KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 02/2010 (format PDF).