Tak jak obiecałem kilka dni temu – nadrabiam wreszcie zległości w komentowaniu najnowszych numerów Świata Radio. Dziś na tapecie mamy nr 4/2010, a w nim kilka interesujacych artykułów i kilka „takich sobie”. Szczególnie polecam tekst zatytułowany „Minitransceiver laserowy” ale o tym za chwilę…

AKTUALNOŚCI

  • Sprzęt

Pośród nowości chyba najbardziej zaciekawił mnie nowy transceiver HF Alinco DX-SR8E. Pozwala on na pracę we wszystkich pasmach KF (10-160 m) z mocą max. 100 W. Nowe radio zwiększa konkurencję na rynku i jest zawsze nadzieja, że inne radia potanieją. Niestety kiedy widzę radio marki Alinco to przypomina mi się, jak jeden znajomy radiowiec :) powiedział mi jakieś 10 lat temu: „radia firmy Alinco nie mogą być dobre bo to jest firma, która produkowała maszyny do szycia…”. Zobaczymy jak to będzie tym razem – czekam na testy.

  • DX-news

Tak jak w przypadku poprzedniego numeru – wybrałem najciekawsze lokalizacje DXowe:
3C0 Annobon Island – jedna z wysp należących do Gwinei Równikowej
T32 Eastern Kiribati – niezamieszkana wyspa należąca do Republiki Kiribati, położona na Oceanie Spokojnym

  • Zawody

Tradycyjnie: Gratuluję wszystkim zwycięzcom, we wszystkich zawodach!

ŁĄCZNOŚĆ – Łączność z rozproszonym widmem

  • Co to jest rozpraszanie widma? Część 2 – Podstawowe aspekty komunikacji radiowej z rozproszonym widmem

Dalszy ciąg wprowadzenia do jednej z najpopularniejszych komercyjnie stosowanych technik transmisyjnych. Przedstawiono m.in. schematy blokowe układów rozpraszania widma oraz przedyskutowano zalety i wady tego typu systemów.

ANTENY – Anteny VHF-UHF

  • Nowe anteny Long Yagi – Nowe osiągnięcia w budowie długich anten Yagi UKF

Artykuł jest w zasadzie tłumaczeniem tekstu popełnionego przez znanego konstruktora anten Martina DK7ZB, na temat istotnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas konstruowania anten kierunkowych na wszystkie pasma UKF. Co ciekawe, właśnie wszelkiej maści konstrukcje Martina buduje Lucjan SQ9VPA – Honorowy Członek naszego Klubu!

TESTY – Trasceivery VHF/UHF

  • Alinco DJ-G7E – Trzypasmowy radiotelefon VHF/UHF

I znów mamy nowy produkt „firmy produkującej maszyny do szycia” ;) A tak na poważnie, to radio wygląda ciekawie jedynie dlatego, że poza standardowymi pasmami 2 m i 70 cm pozwala również na komunikację w paśmie 23 cm z mocą 1 W. W zasadzie na tym kończą się ciekawe funkcje tego TRXa. Nie ma niestety ani wbudowanej obsługi APRSu ani D-STARa, więc jak dla mnie sprzęt słaby…

ŁĄCZNOŚĆ – Łączność w paśmie CB

  • Montaż radiotelefonu i anteny CB – Praktyczne rady przy instalacji sprzętu CB-Radia

W poprzednim numerze mogliśmy poczytać o podstawowych funkcjach i możliwościach sprzętu CB. Tym razem autor (niestety nie wiemy kto, bo brak podpisu) przybliżył czytelnikom tajniki wyboru oraz instalowania odpowiedniej anteny. Dodatkowo poruszony został problem walki z zakłóceniami.

WYWIAD – Znani krótkofalowcy

  • Nie zapomnieliśmy o CB-stach – Rozmowa z Łukaszem z Warszawy

Artykuł-wywiad z Łukaszem, który przyznaje się wprost, że łamie przepisy ale tylko dlatego, że nie jest to szkodliwe. Oczywiście mowa o nadawaniu poza podstawowymi 40 kanałami. Tak się jakoś złożyło, że większość międzynarodowej aktywności na paśmie 11 m skupia się poza tą częścią, która jest w Polsce dozwolona. Co ciekawe pobliskie pasmo krótkofalarskie 10 m jest praktycznie martwe. O wiele łatwiej jest usłyszeć i miło porozmawiać z CBstami z Holandii, Włoch czy Niemiec niż usłyszeć krótkofalowca w przedziale 28,000 do 29,700 MHz. Sytuacja jest chora i moim zdaniem UKE powinno po prostu udostępnić szersze pasmo dla CB (chociaż na zakresy B i D)…

ŚWIAT KF/UKF – Wydarzenia lokalne i krajowe

  • Z życia klubów i oddziałów PZK

Jubileusze, przemówienia, nagrody itd… W tym roku będzie tego dużo, bo jakoś tak się poukładało :) Co ciekawe Prezes UKE Anna Streżyńska poinformowała krótkofalowców o tym, że już niedługo dostaniemy nowe pasma: 5 MHz, 70 MHz i 3,4 GHz. Z tego zestawu mnie akurat najbardziej interesuje pasmo 70 MHz. Niestety boję się, że z powodów typu „bo tak” będziemy mogli nadawać tam jedynie w SSB, z wyłączeniem FM, tak jak ma to miejsce w paśmie 50 MHz – pożyjemy zobaczymy!
Są jeszcze dwie ciekawostki ze strony UKE. Po pierwsze, wreszcie po kilku latach idiotycznych starć oficjalnie będzie można używać w Polsce Echolinku, czyli stan faktyczny zostanie po prostu zalegalizowany. Po drugie, co mnie trochę zaskoczyło – UKE planuje pozbyć się problemu jakim jest przeprowadzanie egzaminów krótkofalarskich, na rzecz PZK. Z jednej strony to bardzo dobre posunięcie ale z drugiej strony znając nasz specyficzny światek – trochę sie obawiam…

DYPLOMY – Dyplomy krajowe

  • Promocje miast i Polski

Tym razem pojawiły się regulaminy dyplomów: „Koszalin”(PDF), „Ziemia Gdańska” i „Polonia DX Award„.

HOBBY – Transceivery laserowe

  • Minitransceiver laserowy – Eksperymentalny układ nadawczo-odbiorczy 440 THz

Fantastyczny artykuł, który chyba był dla mnie najciekawszy w całym numerze! Autorzy Marzena SP5-37-159 (znów kobieta!) i Darek SQ5NBG eksperymentują z łącznościami w paśmie 440 THz, a to przecież jest już część widzialna widma EM! Konkretnie do łączności wykorzystują łatwe w dostępie lasery „wskaźnikowe”. Przedstawione schematy zarówno odbiornika jak i nadajnika wydają się dość proste, więc w najbliższej przyszłości sam się pokuszę o próby z takimi układami. Oczywiście jeśli uda mi się łączność chociaż na dystansie 2 m to dam znać :) Jeszcze dodam, że działające układy RX i TX to jedna strona medalu – druga to zrobienie naprawdę rozsądnego układu optycznego umożliwiającego „spotkanie” wiązki lasera ze światłoczułą diodą…

HOBBY – Podzespoły transceiverów HF

  • Wzmacniacze mocy nadajnika – Dodatkowe moduły transceivera SSB

Mnie osobiście bliżej jest do QRP niż do QRO więc raczej nie mam co komentować informacji o wzmacniaczach :)

RETRO – Lata dwudzieste

  • Telefunken 0,5 TK – Okrętowa radiostacja iskrowa

Kolejny opis ciekawej historycznej radiostacji stosowanej na okrętach marynarki wojennej. W Polsce tego typu radiostacja została prawdopodobnie zainstalowana jedynie na okrętach „Komendant Piłsudski” i „Generał Haller”. Ciekawostką jest to, że w celu skrócenia długości fali własnej anteny stosowano zestaw butelek lejdejskich przy pracy na krótkich falach…

Poza wymienionymi tematami, jak zawsze w numerze można zerknąć również do działów: Digest (rodzynki wybrane z czasopism zagranicznych), Listy, Porady, Lista obecności, Rynek i Giełda.

List Adama W6EAW

Bardzo ciekawy i dający do myślenia list! Adam W6EAW planował powrót z USA do Polski po latach. Problemy zaczęły się już przy załatwianiu spraw związanych z mieniem przesiedleńczym. Z listu wynika, że Adam nie mógł też otrzymać pełnej licencji radiowej i musiałby zaczynać od 150 W. Ale i tak najlepsze jest to, że nasza kochana ojczyzna kazałaby płacić Mu podatek od Jego ciężko wypracowanej amerykańskiej (!) emerytury. Bo przecież u nas emeryci i renciści płacą podatek od swoich, jakby nie było, oszczędności więc czemu Adam „miałby być zwolniony”… Finał całej sprawy jest taki, że Adam zrezygnował z powrotu do Polski i pozostał w Dolinie Krzemowej. Jak to mówi Krzysio – życie…

Dodatkowo w tym miesiącu opublikowano jako wkładkę lub jak kto woli rozkładówkę – Przepisy dotyczące łączności CB, LPD i PMR446 w Europie.

Tradycyjnie na końcu każdego numeru dostępny jest tzw. organ prasowy PZK, czyli: KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 04/2010 (format PDF).