Jak co miesiąc, przyszedł czas na mój komentarz do ostatniego numeru czasopisma Świat Radio – 6/2010.

AKTUALNOŚCI

 • Sprzęt

Szczerze mówiąc w tym numerze nic w aktualnościach nie zwróciło mojej uwagi. Jeśli miałbym już wybierać coś na siłę, to wskazałbym na najnowszy radiotelefon Yaesu FT-250. Jest w praktyce udoskonalona wersja świetnego modelu VX-150, z którego jeszcze nadal korzystam…

 • DX-news

Tradycyjnie już wybrałem najciekawsze lokalizacje DXowe:
GM Scotland – Dawn To Dusk – oczywiście Szkocja to nic nadzwyczajnego na liście DXCC ale tutaj jest interesujący pomysł na specjalną akcję. Otóż chodzi o to, że Bob GM0EDQ postanowił w ciągu 24 h nadawać z 15 szkockich wysp. Pomiędzy kolejnymi lokalizacjami przemieszczać się będzie hydroplanem!
VQ9 Chagos – archipelag ponad wysp na Oceanie Indyjskim, leżących 500 km na południe od Malediwów (terytorium UK)
ZK3 Tokelau – terytorium zależne Nowej Zelandii położone na trzech atolach koralowych

 • Zawody

Tradycyjnie: Gratuluję wszystkim zwycięzcom, we wszystkich zawodach!

ANTENY – Anteny odbiorcze HF

 • Nowe anteny odbiorcze (2) – Anteny IV3PRK: TX3A DHDL

Artykuł jest w zasadzie kontynuacją artykułu (tłumaczenia) z ostatniego numeru.

ŁĄCZNOŚĆ – Emisje radiowe

 • Graficzna transmisja pisma – Komunikacja radiowa przy użyciu słabych sygnałów cd.

Podobnie jak poprzedni artykuł również ten jest kontynuacją tematu z poprzedniego numeru. W maju poruszana była problematyka telegrafii QRSS, a w bieżącym miesiącu Krzysztof OE1KDA zabrał się za graficzną transmisję znaków przy zastosowaniu emisji takich jak Hella. W poprzednim numerze „widzieliśmy” kreski i kropki telegraficzne, które potem można było zinterpretować jako znaki, a tym razem na ekranie analizatora widmowego widać całe znaki! Na stronie http://www.proehl-elektronik.de/cwk/manual/manual5_e.html można zobaczyć przykłady najczęściej spotykanych emisji, w których „widać” nadawaną informację.

TESTY – Transceivery VHF/UHF

 • WOUXUN – KG-UVD1P – Dwupasmowy ręczny transceiver na 2 m 70 cm

O radiotelefonie wspominałem już w ramach typowania nowinek w dziale Sprzęt w ŚR 3/2010. Wstępne testy TRXa zostały wykonane przez Zdzisława SP6LB i jak się okazuje radio spełnia wymagania przed nim stawiane. Nadawanie na 2 m/70 cm, 5 W mocy, dość szeroki odbiornik (ale bez AM), możliwość pełnego programowania z komputera i bardzo przystępna cena są bardzo zachęcające. Gdyby radio miało jeszcze w środku GPS i TNC do APRSu to byłbym już posiadaczem tej zabawki. Co do ceny to właśnie sprawdziłem na allegro i okazuje się, że można kupić Wouxunda już za 390 zł!

Swoją drogą szanowny kolego G933N – czy mógłbyś napisać co myślisz o tym radiu, bo pewnie miałeś już je w rękach?

ŁĄCZNOŚĆ – Łączność w pasmie CB

 • Kanały CB-Radia – Podstawowe informacje o CB-Radiu

W ramach otwartego jakiś czas temu cyklu poświęconego podstawom CB-Radia tym razem mogliśmy poczytać o tzw. bandach, sprawdzić jakie częstotliwości są przyporządkowane poszczególnym kanałom w podstawowej 40 itd. Dodatkowo autor (niestety znów nieznany) wspomniał o regulacjach prawnych oraz pojawiło się kilka słów na temat charakteru kanału nr 9.

RADIO RETRO – lata czterdzieste

 • Radiofonia wczesnego PRL-u – Międzynarodowe Spotkanie Miłośników i Kolekcjonerów Starych Radioodbiorników

W tym numerze mamy dużo informacji o radio retro, przy czym najważniejsza jest relacja z międzynarodowego spotkania kolekcjonerów i miłośników starych radioodbiorników, które odbyło się 21 marca 2010 r. w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina w Warszawie. Cała relacja okraszona jest dość licznie ciekawymi zdjęciami, jednakże dla mnie akurat najciekawszym fragmentem tekstu był mini-poradnik renowacji stary odbiorników radiowych – polecam!

ŚWIAT KF/UKF – Wydarzenia lokalne i krajowe

 • Z życia klubów i oddziałów PZK

Dość obszerna część tego działu obejmuje relację z targów Intertelecom 2010 odbywających się w dniach 13-15 kwietnia 2010 r. w Łodzi. Oczywiście jest to relacja z punktu widzenia krótkofalowców. Muszę przyznać, że bardzo mnie cieszę, że ekipa uczestnicząca w targach nie ograniczyła się jedynie do zbudowania stoiska z kilkoma kartkami QSL, proporczykiem i dwiema starymi radiostacjami lecz podeszła do sprawy raczej profesjonalnie! W tym roku, poza tymi tradycyjnymi elementami pojawiły się również prezentacje, w tym jedna we współwykonaniu znajomego chemika-krótkofalowca Piotra SQ7MPJ :) Pozostałe informacje dotyczą wykazu pozwoleń klubowych oraz znaków okolicznościowych.

DYPLOMY – Dyplomy krajowe

WYWIAD – Znani krótkofalowcy

 • Historia digi mode w Polsce – 30 lat emisji cyfrowych w Polsce

Tym razem redakcja Świata Radio zaprosiła na wywiad Ryszarda Grabowskiego SP3CUG, który swoją „krótkofalarską niszę” odnalazł w emisjach cyfrowych, do których ja zabieram się już od dłuższego czasu… W trakcie rozmowy wspomniano o broszurze „30 lat emisji cyfrowych w Polsce”, której autorem jest SP3CUG, największych sławach tej dziedziny, zawodach digi oraz pierwszych łącznościach przeprowadzonych poszczególnymi emisjami. Nie zabrakło oczywiście kilku słów na temat PKRVG oraz przyszłości emisji cyfrowych w Polsce.

HOBBY – Pomiary

 • Analizator wektorowy do 1,3 GHz – Uniwersalne przyrządy pomiarowe w.cz.

Znów analizatory i znów „nie moja bajka”, więc nie będę się silił na komentarz…

 • Minitrasceiver TinySSB na 80 m – Konstrukcja na bazie kitu AVT2906

Tym razem napiszę kilku słów chociaż nadal jesteśmy w kategorii konstrukcje. Zestaw do samodzielnego lutowania AVT2906 pozwala na zbudowanie dość niskim kosztem TRXa QRP o mocy wyjściowej 0,3-0,5 W pracującego w zakresie częstotliwości 3,5-3,8 MHz. Oczywiście ktoś mógłby spytać „po co?”, skoro można kupić coraz taniej TRXy fabryczne. Odpowiedź jest prosta i udzieliła jej kiedyś pewna znajoma chemiczka w trakcie dyskusji po jakimś wystąpieniu konferencyjnym. Ktoś zapytał czy był jakiś cel syntezowania takiego, a nie innego związku? I okazało się, że nie było wyraźnego celu i cała synteza była prowadzona w ramach „Pleasure of Creation” :) i tak też może być w tym przypadku…

RETRO – Lata dwudzieste

 • Odbiornik A1 – Odbiornik francuski T.M. 1915

Krótko i po wojskowemu: odbiornik detektorowy pozwalający na łączność na dystansie 10 km (!), masa 69 kg (!), antena – dwa promienie: 20 i 35 m, kąt pomiędzy promieniami – 30-60 stopni.

ŁĄCZNOŚĆ – Wydarzenia

 • Nowości INTERTELECOM 2010 – XXI Międzynarodowe Targi Komunikacji Elektronicznej

Nie będę komentował relacji z targów bo to bez sensu. Albo trzeba było się tam wybrać albo zerknijcie sobie do Świata Radio.

Poza wymienionymi tematami, jak zawsze w numerze można zerknąć również do działów: Digest (rodzynki wybrane z czasopism zagranicznych), Listy, Porady, Lista obecności, Rynek i Giełda.

 • Porady: Moduł MiniTNC – MiniDigi

W tym miesiącu wyjątkowo skomentuję jeden list i odpowiedź-poradę. Sprawa dotyczy tego, że anonimowy „stały czytelnik” poszukuje prostego TNC do rozpoczęcia zabawy z APRSem w swojej okolicy. Redakcja sugeruje zainteresowanie się projektem MiniTNC autorstwa WB8WGA i jego modyfikacjami wprowadzonymi przez Adama SP5RZP. Rzeczywiście projekt jest ciekawy i chyba nawet sam zbiorę się kiedyś, żeby wykonać taką zabawkę – polecam!

Tradycyjnie na końcu każdego numeru dostępny jest tzw. organ prasowy PZK, czyli: KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 06/2010 (format PDF).