Pamiętacie jak nie było Internetu? Wiem, że niektórzy mogą nie uwierzyć, ale były takie czasy… (dla formalności dodam, że były jeszcze czasy, gdy Internet był ale „jakoby go nie było”)

Kiedyś, jeśli ktoś chciał się dowiedzieć, co ciekawego wydarzyło się danego dnia we wcześniejszych latach musiał albo posłuchać Polskiego Radia, albo zerknąć do encyklopedii (taka papierowa wersja Wikipedii :P), albo do specjalnych spisów, kronik etc.

Henryk Skorek
prof. Henryk Skorek

Ja sam w szkole średniej wertując różne książki zbierałem sobie do specjalnego kalendarzyka (analogowego – znaczy papierowego) wybrane, interesujące rocznice. Pewnie ktoś może zapytać po co mi to było? Ano po pierwsze interesowała mnie zawsze historia, a po drugie lubowałem się w licytowaniu na rocznice z bardzo ciekawym człowiekiem, jakim był uczący mnie historii prof. Henryk Skorek.

Wyszła mi dygresja już na wstępie, a postanowiłem zrobić dziś taką radiową kartkę z kalendarza ale w wersji pisanej :)

Zaczynamy!


Dzień dobry Państwu!

Dziś mamy 7 kwietnia 2011 roku. Jest to 97 dzień roku. Do końca roku pozostało 259 dni. Słońce wzeszło o godz. 6:07, a zajdzie o godz. 19:17.

Imieniny obchodzą: Asumpta, Donat, Epifaniusz, Hegezyp, Herman, Jan Chrzciciel, Józef, Krystian, Maria, Przecław, i Przedsław.

Kartka z kalendarza:

2343 lata temu, w tym dniu Aleksander Wielki (Macedoński) założył miasto Aleksandrię.

Według wielu biblistów 1981 lat temu właśnie 7 kwietnia ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Carolinum Logo
Carolinum Logo

U naszych południowych sąsiadów 663 lata temu został ufundowany przez króla Karola IV uniwersytet, który nosi aktualnie Jego imię – jest to najstarszy uniwersytet w naszym regionie.

Dokładnie 355 lat temu wojska polskie wygrały bitwę pod Warką z wojskami szwedzkimi – wspomnijmy to zwycięstwo pijąc dobre piwo :)

216 lat temu we Francji ustalono wzorzec metra w postaci platynowo-irydowego pręta, którego długość wynosiła 10-7 długości mierzonej wzdłuż południka paryskiego od równika do bieguna.

111 lat temu urodził się mój ulubiony przedwojenny i powojenny aktor – Adolf Dymsza.

87 lat temu zakłady Fablok przekazały PKP pierwszy wyprodukowany w Polsce parowóz towarowy serii Tr21 z tendrem 3-osiowym. Jeśli ktoś nie wie, co to tender to spieszę poinformować, że jest to ten pierwszy wagon za parowozem, w którym przewożony był węgiel.

65 lat temu Obwód Kaliningradzki stał się częścią ZSRR – teraz Federacji Rosyjskiej.

64 lata temu umarł Henry Ford, producent samochodów – człowiek, który wprowadził do przemysłu pracę przy taśmie, dzięki czemu zwiększył wydajność ponad wszelkie przewidywania swoich czasów.

Godło Jugosławii
Godło Jugosławii

Na Bałkanach 48 lat temu zawiązano Socjalistyczną Republikę Jugosławii, której dożywotnim szefem został wielki Josip Broz Tito.

Dokładnie 31 lat temu urodził się Яков Христофорович Мильчарек, a w tym samym momencie USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Iranem.

19 lat temu Republika Serbska w Bośni i Hercegowinie ogłosiła deklarację niepodległości – kiedyś jeszcze o tym napiszę kilak słów ilustrując odpowiednimi zdjęciami z zeszłego roku.

Logo Metra w Warszawie
Logo Metra w Warszawie

Już od 16 lat lud naszej kochanej Stolicy Warszawy, a wraz z nim cały Kraj cieszy się z pierwszej linii warszawskiego metra. Właśnie w tym dniu uruchomiono metro na trasie Kabaty – Politechnika.

8 lat temu wybuchła II wojna w Zatoce Perskiej. Pamiętam do dziś jak oglądałem w TV jak wojska USA rozpoczęły naloty na Bagdad, a ja czekałem czy będzie efekt domina i ruszą kolejne kraje, w tym nasi sąsiedzi. Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło…

Tyle na dziś – dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejną kartkę z kalendarza…

[sygnał kończący]

Jak się rozkręcę, to następnym razem podam Wam jaki mamy stopień zasilania gazem i dodatkowo poinformuję o aktualnym stanie wód…