W tym miesiącu na okładce Świata Radio nie odnajdziemy, jak to zwykle bywa urządzenia radiowego! Tay razem na okładkę trafiła Prezes UKE Anna Streżyńska, w związku z wywiadem, którego udzieliła dla ŚR. Swoją drogą przez taką formę okładki czasopismo wygląda odrobinę jak prasa kobieca albo krzyżówkowa albo magazyn People :)

AKTUALNOŚCI

 • Sprzęt

Tym razem najciekawszym nowym sprzętem jest Yaesu VX-8DE. Tak naprawdę z zewnątrz wygląda on tak samo jak model Yaesu VX-8R, bo różnice odnajdujemy w dopiero w środku, w oprogramowaniu. W zasadzie polityka firmy Y jest dość dziwna, bo przecież można było po prostu (nawet za opłatą) wydać nowy firmware i nie wygłupiać się z tworzeniem nowego modelu. Ja osobiście mając VX-8R wolałbym dopłacić różnicę za samo oprogramowanie i nie bawić się w opłaty za wysyłkę i potem jeszcze kłopotać się ze sprzedażą starszego modelu. Generalnie trochę podeszli zbyt łapczywie… a konkurencja nie śpi :)

 • DX-news

Tradycyjnie już wybrałem najciekawsze lokalizacje DXowe:
VK9C Lord Howe Island – wyspa wulkaniczna na Morzu Tasmana położona ok. 600 km na wschód od Australii
ZS8M Marion Island – jedna z wysp należących do grupy nazywanej Wyspy Księcia Edwarda, położona w południowej części Oceanu Indyjskiego w Antarktyce

 • Zawody

Tradycyjnie: Gratuluję wszystkim zwycięzcom, we wszystkich zawodach!

ŁĄCZNOŚĆ

 • Zabezpiecz swoje radio – Ochrona urządzeń przed skutkami uderzeń piorunów

Bardzo ciekawy artykuł poruszający problem wpływu wyładowań atmosferycznych na nasz sprzęt krótkofalarski. Autor omówił w pierwszej części parametry charakteryzujące wyładowania główne oraz mechanizm oddziaływania prądu piorunowego na urządzenia. W drugiej części artykułu możemy odnaleźć informacje na temat tego jak radzić sobie z ochroną odgromową zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Porady dotyczą małych anten na dachu, masztów kratownicowych, uziomów poziomych itd. Na dodatek autor kilka słów poświęca również sprawie ograniczników przepięć.

 • Telegrafia QRS – Komunikacja radiowa przy użyciu słabych sygnałów

W poprzednich numerach Świata Radio pojawiały się informacje o szybkiej telegrafii, a tym razem możemy poczytać o telegrafii, która jest tak wolna, że można ja bez problemu „zobaczyć”. Co to znaczy zobaczyć? Ano chodzi o to, ze na falach długich, gdzie dopuszczalna moc nadawcza to 1 W ERP, aby zrealizować łączność trzeba zająć dużo szersze pasmo i nadawać dużo wolniej – np. kropka to 3 sekundy, a kreska to 10 sekund. Przyjmuje się, że pasmo jakie zajmuje nasza transmisja[w Hz] = 3 x długość kropki [w s]. Przy obserwowaniu takiej emisji w programie komputerowym na widmie po prostu widzimy te kropki i kreski :)

ANTENY – Anteny odbiorcze HF

 • Nowe anteny odbiorcze (1) – Double Half-Delta Loop RX Antenna

Artykuł, a w zasadzie tłumaczenie z tekstu amerykańskiego krótkofalowca George’a AA7JV dotyczy ciekawych projektów anten na niższe pasma amatorskie. Nie czuję się generalnie za bardzo biegły w teorii antenowej więc pozwolę sobie nie komentować za dużo :) Wspomnę jedynie, że temat może być szczególnie interesujący dla osób nieposiadających wystarczająco dużo miejsca na rozwieszanie pełnowymiarowych anten…

TESTY

 • Albrecht AE 497 W – Transceiver na pasmo 10 m

Niestety to już kolejny niepodpisany artykuł tego typu, a szkoda. Jakby nie było jest to test zrobiony przez jakiegoś żywego człowieka, a nie tylko informacja techniczna o radiu. Zdjęcie Mariana SP5HRX sugeruje, że miał On związek z tym artykułem ale nie jest to wyraźne :) Co do samego radia to jest to TRX pracujący w zakresie 28,000 – 29,699 MHz i dysponujący mocą max. AM 7-8 W, FM 25-30 W i 25-30 SSB.

 • Odbiorniki SBS-1eR – Wirtualny radar i odbiornik VHF/PC

W odróżnieniu do poprzedniego artykułu akurat ten wzbudził moje zainteresowanie, bo dotyczył ciekawego urządzenia jakim jest odbiorniki sygnałów ADS-B i Mode-S oraz fonii z pasma lotniczego. Niestety tak jak kiedyś wyraziłem duży żal, że w ŚR pojawiło się tłumaczenie testu VX-8R tak i tym razem powiem to samo: w Polsce jest naprawdę wielu krótkofalowców i/lub miłośników nasłuchu lotniczego, którzy chętnie napisaliby tego typu artykuł. Chyba nawet nasz Pan „Krzysio” SQ9XTR był jakiś czas temu w posiadaniu takiej zabawki. OK koniec wyżalania się przechodzimy do konkretów… Odbiornik SBS-1eR pozwala na śledzenie w czasie rzeczywistym ruchu lotniczego nad naszymi głowami oraz ruchu samolotów na najbliższych lotniskach. Sprzęt ten może być wykorzystywany jako przystawka do komputera zarówno w terenie jak i w domu, gdzie po podłączeniu większych anten zewnętrznych jesteśmy w stanie znacząco powiększyć zasięg tego „radaru” i oczywiście nasłuchu fonicznej komunikacji lotniczej!

WYWIAD – Przepisy prawne

 • Wywiad z Anna Streżyńską – Rozmowa z urzędnikiem państwowym UKE

W zasadzie duża część wywiadu dotyczyła spraw, o których pisałem już w zeszłym miesiącu. Były to: przyznanie krótkofalowcom pasm 5 MHz i 70 MHz, sprawa legalizacji Echolinku. Poruszono w rozmowie również problemy jakie pojawiły się ze strony Ministerstwa Ochrony Środowiska. To co mnie zaskoczyło w wzmiance z zeszłego miesiąca zostało potwierdzone w pełnym wywiadzie – PZK będzie przejmowało organizowanie i nadzorowanie nad egzaminami! Tak jak pisałem – mam mieszane uczucia, bo z jednej strony bardzo mnie to cieszy, a z drugiej trochę martwi. Pożyjemy zobaczymy jako to będzie… W drugiej części wywiadu Pani Streżyńska wychwalała polski ruch krótkofalarski i samo PZK oraz opowiedziała trochę o swojej pracy, bo tak się jakoś składa, że pomimo złudzeń niektórych osób sprawy częstotliwości i sprawy krótkofalowców nie są głównym zmartwieniem Prezes UKE :)

ŚWIAT KF/UKF – Wydarzenia lokalne i krajowe

 • Z życia klubów i oddziałów PZK

Tym razem możemy znów poczytać o spotkaniach grup QRP i HM. Szczególnie warto zwrócić uwagę na nadchodzące Warsztaty QRP 2010, które będą odbywały się w tym roku ponownie w Burzeninie w dniach 11-12 września. Pojawiły się też nowe informacje związane ze stacjami okolicznościowymi z okazji 80 lecia PZK i dwiema akcjami harcerzy-krótkofalowców G0ZHP z Londynu: GB4MJP (Memory of John Paul) i GB70KM (Katyń Memorial). Dość obszerny fragment sekcji poświęcony został wyborom w jednym z moich ulubieńszych (za sprawą kilku członków-działaczy) oddziałów PZK – WOT PZK. Ekipy SP7KED i SP9KDA organizują kolejne spotkanie krótkofalarskie ŁOŚ 2010 na granicy województw łódzkiego, opolskiego i śląskiego w dniu 29 maja 2010 r. Z kolei znajoma Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych SP9PKG zaprasza na Małopolski Piknik Lotniczy w dniach 18-27 czerwca 2010 r.

DYPLOMY – Dyplomy krajowe

HOBBY – Pomiary

 • Diodowa sonda do multimetru – Pomiar napięcia wysokiej częstotliwości

Zaproponowana sonda pozwala na pomiary sygnałów wysokiej częstotliwości za pomocą zwykłego multimetru. Cały układ składa się z 3 kondensatorów, 2 oporników i 2 diod, tak więc nawet początkujący amatorzy zabaw z lutownicą powinni bez problemu skompletować odpowiednie elementy i prawidłowo zlutować układ. W artykule opisano poza konstrukcją, również zasadę działania sondy, ale po takie szczegóły odsyłam już do treści artykułu…

 • DDS do Piligrima – Syntezer częstotliwości do układów o bezpośredniej przemianie częstotliwości

Tematyka raczej mi odległa, więc wspomnę jedynie, że artykuł dotyczy tematu syntezerów częstotliwości konstruowanych w oparciu o technikę DDS (Direct Digital Synthesis).

RETRO – Lata dwudzieste

 • Heterodyna francuska TM nr 2 – Generator do odbioru CW

Kolejny opis urokliwego urządzania radiowego pochodzącego sprzed I Wojny Światowej. Mnie zaciekawiły parametry zasilania tego ustrojstwa! Obwód anodowy zasilany był z sucho-mokrej baterii anodowej o różnicy potencjałów 80 V, a obwód żarzenia wymagał jedynie 4 V.

Poza wymienionymi tematami, jak zawsze w numerze można zerknąć również do działów: Digest (rodzynki wybrane z czasopism zagranicznych), Listy, Porady, Lista obecności, Rynek i Giełda.

Jeszcze ciekawostka – ile kosztuje monitoring?

Tradycyjnie na końcu każdego numeru dostępny jest tzw. organ prasowy PZK, czyli: KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 05/2010 (format PDF).