Sam w styczniu jakoś mało napisałem ale dziś jest dzień regularnego podsumowania tekstów stworzonych przez znajomych, więc siadajcie wygodnie i czytajcie!

W dzisiejszym zestawieniu będzie 17 pozycji:

Klub Ryjek

Znów pojawiły się w tym miesiącu w Klubie nowe osoby ale chciałem zachęcić Was do zerknięcia na Relację Kuby SQ6NEJ i Agaty SP601137 z Babiej Góry KGP 02. Wymieniona ekipa już od jakiegoś czasu zdobywa nasz Dyplom KGP-Wędrowiec i jak widać są już coraz bliżej osiągnięcia finału!

Dawid Frąckowiak – Laboratorium Davidoffskiego

Dawid nie odzywał się w ogóle od sierpnia ale mam nadzieję, że ten jeden styczniowy wpis zwiastuje powrót do regularnego blogowania! Tym razem mgr Davidoffski zajął się niezbyt chemiczną problematyką. We wpisie mgr Davidoffski i Memo Booki postanowił zachęcić nas do używania zeszytów, w których nie ma ani linijek ani kratki – zamiast tego mamy kropki! Muszę sam kiedyś sprawdzić jak się z tym współpracuje, chociaż powinienem sobie poradzić, skoro pamiętam czasy gładkich zeszytów i tzw. rygi :)

Dominika Knych – Z życia pewnego symbionta…

Dax w styczniu opublikowała podobnie jak w grudniu tylko jeden wpis i co ciekawe jest to wpis pożegnalny – Kropla, która przepełniła czarę. Dominika pisze w nim krótko o tym, że w związku z ACTA nie będzie kontynuowała swojej działalności sieciowej. Ja się na ACTA specjalnie nie znam, więc nie będę komentował, a jedynie przyjmuję cicho to do wiadomości. W ten sposób od przyszłego podsumowania będziecie mieli Szanowni Czytelnicy niestety jeden blog mniej na liście. W zasadzie to nawet dwa blogi mniej, bo w zeszłym miesiącu przestała pisać również Magrat!

Jacek Belowski – Globalny śmietnik

Od listopada w (na?) Globalnym Śmietniku niewiele się działo. Jacek opublikował jednak w styczniu dwa wpisy, z czego zachęcam Was do zerknięcia na próbę wytłumaczenia afery wokół Ministerstwa Zdrowia i ministra Arłukowicza – Zamieszanie z receptami – próba analizy i rozwiązania problemu. Po raz kolejny nie jest to moja działka ale z dużym zainteresowaniem przypatruję się kolejnym wspaniałym posunięciom naszej kochanej władzy i przepychankom w stylu „to nie ja/to nie moja wina”.

Justyna Pietrasik

U Justyny zachęcam do zerknięcia na wpis dotyczący ciekawej trasy, na której odnajdziemy fragment via ferrata, czyli drogi żelaznej. Co ciekawe nie musimy jechać daleko ani bać się wysokich alpejskich szczytów aby poczuć wzrost adrenaliny. Wystarczy zabawa w zdobywanie Korony Sudetów i wyjazd do naszego sąsiada :) O szczegółach poczytać możecie we wpisie: Luž/Lausche 793m n.p.m – 11.11.2011

Kamil Maciejewski

Kamil proponuje nam w styczniu jedynie utwór muzyczny z kategorii hiphop. Nie jestem miłośnikiem tej kategorii muzycznej ale z drugiej strony czasem właśnie muzycy spod tego znaku mają coś do powiedzenia w przeciwieństwie do przeciętnych gwiazdek współczesnego popu! Najlepiej sami zerknijcie: Music corner #1 – MC są tu po to, żeby zmienić słowo w złoto.

Krystyna – fotogaleria

Jak pamiętacie lub nie, zeszłomiesięczne zdjęcia nie specjalnie przypadły mi do gustu ale w tym miesiącu jest zupełnie inaczej. Niezależnie od tego wybrałem dla Was zdjęcie bedsit with a garage :)… wykonane w Parku Narodowym Toubkal 2 314 m n.p.m. w Atlasie Wysokim w Maroku. Zdjęcie nie jest super pod względem technicznym ale przedstawia interesującą formę parkingu i garaży na końcu pewnej górskiej drogi :)

Marcin Budny – New chemistry

Tradycyjnie Marcin stworzył w mijającym miesiącu bardzo dużo interesujących wpisów dotyczących syntezy. Ja jednak postanowiłem zachęcić Was do zerknięcia na pewne kompendium Chemii organicznej opracowane przez Marcina i kładące nacisk na mechanizmy i reakcje. Całość dostępna jest do ściągnięcia jako PDF we wpisie zatytułowanym Dla Olimpijczyków przed II etapem.

Marcin Szumański – subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę

Wahałem się pomiędzy wpisem o ACTA i wpisem o weselach. Wygrał ten drugi wpis, bo okazał się o wiele bliższy mojemu sercu (?). W tekście zatytułowanym Robisz „tradycyjne” wesele? Nie zapraszaj mnie na nie Szuman poruszył dość ważny problem dziwnej i nieprzystającej do współczesności oraz do zaproszonych gości itp. oprawy wesela. Wspomina we wpisie m.in. o bardzo przeze mnie nie lubianych zabawach i konkursach, które nie wiadomo kogo tak na prawdę bawią poza tzw. Ciotkami. Po raz kolejny wychodzi na to, że musimy być z Szumanem dalekimi kuzynami :)

Michał Oleszczyk – Ostatni fotel po prawej

W zasadzie myślałem, że pisząc ten wpis będę mógł już odnieść się do recenzji filmu, który mnie zainteresowała ale niestety nadal nie wybrałem się na opisywany przez Michała film Rzeź (2011, Polański). Michał dał temu filmowi 4/6, czyli jak na Jego krytyczne oko dość dużo. Z różnych stron dochodzą do mnie informacje, że jest to typowy film w klimacie Polańskiego, że jest to film jednego pokoju/domu w stylu 8 kobiet i jednocześnie jest to komedia ale dająca do myślenia. Mieszanka dość specyficzna – tym bardziej jestem ciekaw czy mi się spodoba…

myDIY – zrób to sam!

Nowość w moim zestawieniu! Od kilku dni w panelu bocznym widzicie link do interesującego serwisu poświęconego jak sama nazwa wskazuje konstrukcjom głównie elektronicznym, które można wykonać samemu. Autorem serwisu jest Łukasz Więcek, który również ostatnio objawił się w komentarzach na mojej stronie. W tym miesiącu wybrałem dla Was wpis zatytułowany Jak naprawić przecięty kabel od słuchawek?. Sprawa niby prosta ale potrafi bardzo wielu ludziom przysporzyć problemów…

Polski Związek Krótkofalowców – OT 50 Gliwice

W tym miesiącu na stronie oddziałowej pojawiała się jedynie informacja o Walnym Zebraniu Oddziału, które odbędzie się 16 lutego 2012 r. w DS „Solaris”, Gliwice, ul Kochanowskiego 37 o godz. 17:30

Pisane z labu

Em opublikowała jak co miesiąc kilka wpisów o życiu codziennym w laboratorium ale mnie tym razem najbardziej rozbawił wpis o Wyspach Szczęśliwych, a w zasadzie Wyspach Langerhansa :) Ludziom związanym ze światem medycznym powinien pojawiać się od razu uśmiech na twarzy, a pozostali będą musieli się wczytać…

Radosław Grzegorski SQ7UFO

Radek wziął się tym razem za opisy kilku zamków i recenzje książek. Opisane zamki akurat znam, książki o strzelectwie jakoś mnie średnio interesują więc zwróciłem uwagę na książkę Prawda i fałsz o zdolnościach parapsychicznych – Sylvia Browne, Lindsay Harrison. Znajdziemy tam wszystko! Przegląd wierzeń i rytuałów magicznych różnych plemion, paranaukowe dowody na nadprzyrodzone zdolności, porady jak wyrabiać w sobie takie zdolności itd. Radek wyraża jednak żal, że większość książki stanowi właśnie przegląd technik i idei, a tego co najważniejsze, czyli „praktyki” jest tylko 35 stron :(

Rafał Marszałek – Nic prostszego

Tym razem u Rafała pojawiło wiele ciekawych tekstów – pośród nich szczególnie poleca Molekuła Miesiąca – gdy sarin się nie umywa. Notka dotyczy gazów bojowych, przy czym najwięcej miejsca autor poświęcił gazowi VX, który jak się okazuje był głównym bohaterem/tematem filmu The Rock (1996). Czytając ten wpis przypomniało mi się, jak na PO pisaliśmy prace o gazach bojowych, o budowie schronów przeciwatomowych, o jednostkach, w których mierzy się promieniowanie i innych tego typu kluczowych dla życia sprawach :) Ciekaw jestem czego teraz uczą się młodzi ludzie na lekcjach PO w liceum?

Sebastian Fijak – Przewodnik UIMLA

Sebastian zabrał się znów za pisanie recenzji. W związku z tym w styczniu pojawiła się recenzja butów Meindl Yosemite TOP. Wyglądają one na interesującą alternatywę dla typowych butów górskich za kostkę! Co do samej firmy to ja ją również zawsze polecam i pewnie niedługo zbiorę się za moją recenzję modelu Engadin Men MFS!

Sławomir Śmiarowski – Zlew polski

Naprawdę nie mogłem się zdecydować co wybrać w tym miesiącu u Hołka! Napisał tyle dobrych tekstów, że już miałem losować ale ostatecznie padło na Europejskość unijna. Z tego oto tekstu możemy dowiedzieć się, że wielki mąż stanu Unii Jewropejskiej czyli ZSRE sławny działacz bojówek maoistowskich Pan José Manuel Durão Barroso został w naszym kraju uhonorowany „Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji” – za bycie siłą napędową gospodarki. Pozwolicie, że pozostawię to bez komentarza :)