Dzisiaj z dużym opóźnieniem ale lepiej późno, niż wcale – zapraszam do poczytania o 14 najciekawszych tekstach opublikowanych na znajomych blogach.

W tym miesiącu poczytamy o Alpach Sztubajskich, radzeniu sobie z prądem zarówno od strony bezpieczników, jak również o jego oszczędzaniu. Zerkniemy na TurboGrignardy, powspominamy kasety magnetowidowe, dowiemy się jak ratować ekologicznie zagrożone akweny, a także o tym co nas czeka jeśli będziemy dalej wybierać socjalistów, tak jak zrobiono to we Francji. Dla geeków będzie również trochę o Androidzie oraz tabletach.

Zaczynamy!

Klub Ryjek

Tym razem na stronie klubowej udało nam się opublikować całe dwa wpisy. Pozwolę sobie polecić Wam krótką relację z pierwszego w tym roku naszego nadawania z masywu Babiej Góry – całość opatrzona kilkoma zdjęciami dostępna jest we wpisie Rozhasany Ryjek.

Justyna Pietrasik

Justyna opisała w minionym miesiącu jeden z tych szczytów, które jeszcze na mnie czekają. Tym razem wybrała się na Habicht Nordwand 3277 m n.p.m, na który możecie trafić w Alpach Sztubajskich, tzw. Sztubajach w zachodniej części Austrii (Trol). Ekipa Justyny trafiła na świetną pogodę, co widać na dołączonych do opisu zdjęciach, dzięki czemu „były widoki” :)

Kamil Maciejewski

U Kamila mamy kolejny wpis na temat tabletów. Tym razem pod oryginalnym tytułem “Na ch* mi ten las?” Czyli luźne rozmyślania o tabletach, Internecie i erze post-pc kryją się rozważania, które można wyrazić krótkimi słowami – kupić tablet, czy nie kupić – oto jest pytanie! :)

Kuba Grom – Nowa Alchemia

Znów u Kuby pojawiło się kilka interesujących wpisów. Dla mnie najciekawszą wydała się zatytułowana tajemniczo notka Czerwień nie tak czerwona, w której możemy poczytać bardzo dużo ciekawostek na temat barwników stosowanych w antyku i co więcej nie tylko o czerwieni. Bardzo polecam!

Majsterkowo

W zeszłym miesiącu polecałem u Łukasza wpis o zasilaczu i w tym miesiącu pozostanę również w tematyce prądu. Jeśli ktoś z Was robi sobie w domu lub w piwnicy jakiś mały warsztat to powinien zerknąć na wpis Gniazdka w warsztacie z dodatkowymi bezpiecznikami. Ja ostatnio pracuję raczej w mikroskali i przy prądach rzędu miliamperów ale wiem, że dla wielu osób zabawa zaczyna się dopiero od 10 A :)

Marcin Budny – New chemistry

Tym razem powracam do polecania notek dotyczących podstaw chemii organicznej, a w zasadzie podstaw syntezy organicznej. Zerknijcie na wpis Gringmard i sole amoniowe aby poczytać o tzw. TurboGrignardach – myślę, że już sama nazwa powinna zachęcić wszystkich, którzy kiedykolwiek walczyli z efektami ubocznymi tej popularnej reakcji do budowania łańcucha węglowego…

Marcin Szumański – subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę

Zdziwiłbym się, gdyby Szuman nie napisał chociaż kilku słów na temat wspaniałego hymnu euro – Koko Euro Spoko. Jak możecie domyśleć się już po tytule Jego wpisu – „Koko Euro spoko” jest zajebiste!, mamy podobne zdanie na temat tego fantastycznego dzieła i samej imprezy sportowej, której tak na marginesie nie mogę się już doczekać… :P

Michał Grzesiczak – Nowy rok, nowe możliwości – again

Michał dalej walczy z elektrycznością, a nawet bardziej z obniżką cen za to dobro :) Jak przystało na dobrego reportera wojennego na bieżąco informuje nas o aktualnej sytuacji na froncie! We wpisie energetycznie jest już trochę danych liczbowych ale mam nadzieję, że w następnej relacji zamiast suchego wyciągu zobaczymy jakąś symulację graficzną…

Michał Oleszczyk – Ostatni fotel po prawej

W zeszłym miesiącu pisałem o tym, że Michał został nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka filmowa i jak się okazało dostał tę nagrodę – serdeczne gratulacje! Jednak nie wpis o nagrodach będę dziś polecał lecz tekst zatytułowany Reaction Shot: Ostatnia taśma, który pozwoli starszym :) czytelnikom mojego bloga powrócić do pięknych czasów oglądania po kilkanaście razy tych samych filmów na wideło (po łódzku) lub na widele (po krakowsku). Ja biłem rekordy z filmem Szpiedzy tacy jak my / Spies Like Us (1985)…

Pisane z labu

Em postanowiła polecić swoim czytelnikom bardzo ciekawy żurnal naukowy – The Journal of Universal Rejection. Czytając kryteria zgłaszania artykułu do tej gazety dochodzę do wniosku, że jest idealna. Dlaczego tak jest poczytacie we wpisie Śmichy chichy z peer review.

Radosław Grzegorski SQ7UFO

Nie wiedziałem, który wpis u Radka polecić, a ponieważ nie stosuje On tagów, to zapraszam po prostu do zerknięcia na ostatnie wpisy z kategorii Wyprawy. Dlaczego chciałem pokazać kilka wpisów? Ano dlatego że Radek zabrał się na ostro za zdobywanie Korony Gór Świętokrzyskich i właśnie o tym są te wpisy…

Rafał Czajkowski – Wieśniak na (nowotarskich) salonach

W zeszłym miesiącu Rafał chwalił się nowym telefonem, a już w tym miesiącu postanowił rozpisać konkurs na Aplikację dla Androida. Aby wystartować w konkursie należy stworzyć aplikację, która będzie wykorzystywała wszystkie możliwości telefony Samsung Galaxy S II – więcej szczegółów w polecanym wpisie.

Rafał Marszałek – Nic prostszego

Znów miałbym duży problem z wyborem najciekawszej notki u Rafała. Na szczęście pojawił się wpis Nanorurki mogą pomóc oczyszczać ocean, który jak to się kiedyś mówiło będzie „otwierać oczy niedowiarkom” :). W mojej ocenie przedstawione badania są nie dość, że ciekawe i rozwojowe, to od są idealne do pokazywania podatnikowi na co idą jego ciężko zarobione pieniądze lub drachmy.

Sławomir Śmiarowski – Zlew polski

Jako że w poprzednim akapicie odniosłem się do Gracji, to u Hołka pozwolę sobie ominąć greckie akcenty i skupić Waszą uwagę na mądrościach nowego Prezydenta Republiki Francuskiej i Jego wspaniałego doradcy „ekonomicznego”. Myślę, że dzięki tym dwóm Panom powstanie kilka prac naukowych pod jednym wspólnym tytułem Kapitalizm po francusku.