Wiem, że czekaliście długo i nawet sam Pan Prezes na mnie krzyczał ale już jest! Dziś będzie wpis tzw. podwójny, bo niestety tak jakoś wyszło, że nie zrobiłem podsumowania wpisów opublikowanych przez znajomych w lutym. Aby nie przedłużać zapraszam od razu do poczytania o najciekawszych wpisach, które wpadły mi w oko w lutym i marcu 2012!

W dzisiejszym zestawieniu będzie 18 pozycji:

Klub Ryjek

Znów pojawiły się w ostatnim czasie w Klubie nowe osoby ale chciałem zachęcić Was do zerknięcia na Relację Kuby SQ6NEJ i Agaty SP601137 z Babiej Góry KGP 02. Wymieniona ekipa już od jakiegoś czasu zdobywa nasz Dyplom KGP-Wędrowiec i jak widać są już coraz bliżej osiągnięcia finału!

Dawid Frąckowiak – Laboratorium Davidoffskiego

U Dawida zaszły zmiany w estetyce bloga – jak dla mnie idzie ku lepszemu! Z ostatnich dwóch miesięcy wybrałem dla Was wpis zatytułowany mgr Davidoffski i synteza deuterowanych związków chemicznych. W tej notce opatrzonej również szeregiem wzorów Dawid odpowiada na pytanie, które kiedyś też przyszło mi do głowy: jak syntezuje się rozpuszczalniki deuterowane stosowane np do badań NMR?

Jacek Belowski – Globalny śmietnik

Jedyny doktor nauk medycznych wśród moich polecanych, tym razem na warsztat wziął temat szczepionek ale w oryginalnym ujęciu. Z wpisu Krzyk mózgowy – jak szczepi Internet możecie dowiedzieć się czym jest stan/objaw nazywamy krzykiem mózgowym i nawet co ważniejsze – co nie jest tym krzykiem, chociaż przez wielu jest tak identyfikowane…

Justyna Pietrasik

U Justyny tym razem polecam piekielną wyprawę – na szczyt Satan 2422 m n.p.m. położony w słowackich Tatrach Wysokich. Warto zerknąć chociażby na piękne zimowe zdjęcia (wersja dla leniwych) oraz poczytać ciekawy opis wyprawy (dla wytrwałych).

Kamil Maciejewski

Kamil w mijającym miesiącu narzeka na poziom dziennikarstwa, a szczególnie na formę pisaną. Z wieloma uwagami, które zebrał we wpisie Dziennkiarstwo mogę się zgodzić ale kilka spraw myślę, że zostało przytoczone na wyrost. Tym bardziej zupełnie zaskakująca jest dla mnie informacja o tym, że Kamil rozkręca się na Twitterze, którego ja osobiście w ogóle nie czuję / nie rozumiem…

Krystyna – fotogaleria

Dziś będę polecał u Krystyny zdjęcie z pozoru proste ale mające w sobie coś ciekawego i jednocześnie niepokojącego. Jeśli zerkniecie na fotografię zatytułowaną last proof-read… zobaczycie trzy żółte stare skrzynki. Jednak najciekawszym na zdjęciu jest człowiek ukryty na drugim planie za tymi skrzynkami. Trzyma on w ręku kartkę papieru – tutaj możemy się zatrzymać i chwilę zastanowić – czy On właśnie dostał jakiś list i przypadkowo siedzi akurat obok skrzynek? a może właśnie napisał kilka zdań do kogoś bliskiego i jeszcze zastanawia się nad treścią? a może to zupełny przypadek i kartka, która trzyma w ręku to rachunek ze sklepu i pan w pasiastym ubraniu sprawdza czy sklepowa Jadzia przypadkiem go nie oszukała? Jedno zdjęcie, a możliwych scenariuszy dziesiątki…

Kuba Grom – Nowa Alchemia

Dziś pierwszy raz w zestawieniu pojawia się Kuba Grom – student chemii z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Kuba pisze już od ponad roku na tematy chemiczne i około chemiczne. Dziś w ramach premiery wybrałem akurat wpis, zatytułowany W labolatorium…, w którym autor komentuje różnego rodzaju błędy językowe związane z naszą dziedziną. Zachęcam również do zerknięcia na inne bardziej chemiczne wpisy – np. Elektroforeza DNA.

Majsterkowo

W styczniu na mojej liście pojawił się blog myDIY, a już w tym miesiącu zmieniła się jego nazwa na majsterkowo. Nie przeszkodziło to jednak Łukaszowi w napisaniu kilku ciekawych notek. Dla mnie chyba najciekawszymi były te poświęcone Ardunio, czyli zestawowi wprowadzającemu w świat mikrokontrolerów lub jak kto woli układów mikroprocesorowych. Z drugiego wpisu tej serii, zatytułowanego Od czego zacząć zabawę z Arduino?, możecie dowiedzieć się jak w ogóle wystartować :) Przyznam, że sam chyba zaopatrzę się w odpowiedni zestaw w wolnej chwili. Na zajęciach z układów mikroprocesorowych (w trakcie moich studiów) niestety nie nauczyłem się zbyt wiele pomimo moich szczerych chęci…

Marcin Budny – New chemistry

U Marcina jak zawsze synteza, synteza, trochę analizy i kilka tematów pobocznych. Ja zachęcam Was do zerknięcia na wpis CSI: Yunnan Province, China. Toksyczne aminokwasy. Chyba sam tytuł mówi za siebie i wiecie czego można się spodziewać!

Marcin Szumański – subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę

Marcin zajął się w zeszłym miesiącu problemem problemu soli. Tak, nie pomyliłem się! Szuman postanowił skomentować to jak zachowały się media i ludzie związani oraz niezwiązani ze sprawą sprzedawania soli technicznej jako soli spożywczej. Zerknijcie na wpis Odsolcie się od tej soli! i koniecznie na komentarze, bo one też wiele dają do myślenia.

Michał Grzesiczak – Nowy rok, nowe możliwości – again

Michał jakoś ostatnio mało pisze. Mam nadzieję, że jednak powróci do formy sprzed włamania na Jego stronę. Zachęcam do zerknięcia na notkę Boszszszszsz…, w której Michał pisze o swoim podejściu do portali społecznościowych, a zwłaszcza do gier, na które można tam trafić. Ja też dostaję cały czas zaproszenie do tych gier, jakiś dziwnych aplikacji, akcji, grup etc. Marzy mi się taki filtr – zablokuj zaproszenia do wszystkich aplikacji i gier, zablokuj dodawanie do grup etc. Niestety tego raczej nigdy nie będzie, bo to akurat jest duża kasa dla właścicieli FB.

Michał Oleszczyk – Ostatni fotel po prawej

Dziś nie będę polecał Michałowej recenzji aktualnego filmu. Zamiast tego zachęcam Was do zerknięcia na analizę jednej z bajek mojego i autora dzieciństwa. Chodzi konkretnie o bajkę Wredniak i Bałwan w swych latających maszynach. Przyznam szczerze, że nawet nie pamiętałem nazwy ale sama treść jest tak kuriozalna, że gdzieś tam na skraju mojej pamięci znalazła dla siebie miejsce :) Tak na marginesie chciałem Wam napisać, że znajomości z sieci zawsze warto w miarę możliwości przenosić do tzw. reala i właśnie w przyszłym tygodniu pogadamy z Michałem po raz pierwszy na żywo przy piwie…

Polski Związek Krótkofalowców – OT 50 Gliwice

Tak jak wcześniej pisałem planowane było Walne Zebranie OT 50. Bez żadnego dla mnie zaskoczenia odnotowałem wyniki wyborów :) Prezesem został Maciej/Roman SP9MRN, Sekretarzem Andrzej SP9ENO, a o reszcie poczytacie we wpisie Walne zebranie OT50 za nami.

Pisane z labu

Em przytoczyła fantastyczny fragment dialogu studentów (?) z wykładowcą na temat ATP (adenozyno-5′-trifosforan). Nie będę tutaj zdradzał treści, bo lepiej jak sami zobaczycie całość we wpisie Koksy na studiach. Trochę się pośmiałem ale z drugiej strony wychodzi na to, że teraz na prawdę już każdy może być studentem i każdy może posiadać tzw. wyższe wykształcenie. Do czego taka polityka doprowadzi – zobaczymy wszyscy już całkiem niedługo…

Radosław Grzegorski SQ7UFO

Radek wyraźnie leni się na swoim blogu. W marcu pojawił się tylko jeden wpis ale za to opisujący ciekawe miejsce. Niestety po przeczytaniu tej krótkiej notki o Osówce miałem pewien niedosyt tematu. Na szczęście Radek deklarował, że ciąg dalszy nastąpi przy okazji opisów innych elementów kompleksu Riese (Olbrzym).

Rafał Marszałek – Nic prostszego

Ku mojej wielkiej radości Rafał postanowił powrócić do świeckiej tradycji wypisków z prasy. Wielki powrót został zainaugurowany wpisem Rafała wypiski z prasy – wielki (?) come-back, w którym możecie poczytać o kolejnych oryginalnych tłumaczeniach zmian temperatury, o korelacji złych zachowań i zasobności portfela, o prędkościach warp i problemach z nimi związanych oraz o niespożywczym GMO.

Sebastian Fijak – Przewodnik UIMLA

Sebastian zabrał głos w dyskusji o pomysłach na deregulację zawodu przewodnika, pilota i wszystkich okolicznych. Muszę przyznać, że w większości się z Nim zgadzam ale ja mam jednak bardziej wolnościowe podejście i poszedł bym jeszcze trochę dalej. Postaram się w najbliższych dniach napisać kilka słów na ten temat, a tym czasem zerknijcie do wpisu Czy to na pewno deregulacja?

Sławomir Śmiarowski – Zlew polski

Znów udało się Hołkowi napisać tyle wpisów, że nie mogłem się zdecydować na najciekawszy (na szczęście w połowie miesiąca przyhamował z publikowaniem). Może zacznę od smutnego albo wesołego (zależy jak na to spojrzeć) wpisu o zmianach w systemie umów – Europejskie prawo pracy. Zerknijcie też na komentarz do kuriozalnej wypowiedzi Rady Etyki Reklamy na temat reklamy Old Spice :) oraz do wpisu Miraż emerytalny – na znany temat ale trochę w innym ujęciu.