Chciałem dzisiaj zachęcić Was do zerknięcia na platformę transakcyjną Fritz Exchange, która jest w zasadzie rozbudowanym kantorem on-line. Czemu o tym piszę? Ano dlatego, że uczestniczyłem w pracach przy tworzeniu tego narzędzia.

Generalnie cały system należy do Fritz Group S.A., a silnik aplikacji tworzyła ekipa programistów luktom.biz. Jak niektórzy zauważyli z tą druga firmą współpracuję już od dość dawna, a przy Fritz Exchange moją główną rolą było projektowanie interfejsu dla tej ciekawej aplikacji internetowej. Mogę jeszcze dodać, że miałem tam również mały udział w dyskusjach dotyczących funkcjonalności platformy…

Na czym polega wymiana walut on-line w serwisie Fritz Exchange?

Dostajemy w formie serwisu internetowego dostęp do 11 walut po bardzo dobrych kursach. Jeśli ktoś z Was obserwuje rynek walutowy, to zapewne od razu zobaczy, że kursy są lepsze nawet o 400 pipsów (względem kursów międzybankowych) w stosunku do typowych kwotowań (kursów) kantorowych! Cała tajemnica kryje się oczywiście w tym, że tutaj nie mamy pośredników, nie trzeba opłacać miejsc pracy i w ogóle „to wszystko przez maszynę” – kiedyś parową, a teraz serwerową :)

Poza zwykłą wymianą walut możemy również zdefiniować sobie stałych kontrahentów lub inne podmioty, którym okresowo musimy przelewać dowolną walutę. Jak mniemam ta funkcjonalność będzie głównie wykorzystywana przez osoby chcące oszczędzić na międzynarodowych transakcjach walutowych oraz dla osób spłacających kredyty w walutach innych niż PLN. Jakby nie było w naszym kraju najmodniejszą walutą kredytową jest chyba frank szwajcarski (CHF). Myślę też, że można wykorzystać platformę do dywersyfikacji walutowej w swoich kredytach i zbudować pewnego rodzaju koszyk walutowy ale na tym poprzestanę, bo nie czuję się specjalistą – może Hołek to skomentuje…

Dla osób lubiących ryzyko jest również możliwość skorzystania z tzw. dźwigni finansowej. Działa to mniej więcej tak, że mając jedynie część środków, w tym wypadku 10%, możemy i tak wykonać transakcję wymiany walut jeśli zauważymy korzystny dla nas kurs. Ja osobiście trochę się takich manewrów obawiam ale z drugiej strony podobno jak nie ma ryzyka, to nie ma zabawy.

Napisałem o ryzyku dźwigni finansowej ale chyba dla większości bardziej istotnymi są: bezpieczeństwo transakcji oraz gwarancje. W przypadku tych dwóch spraw zadowoleni powinni być wszyscy, bo:

  • wszystko odbywa się po https, czyli połączeniu szyfrowanym,
  • wszelkie dane osobowe służą jedynie do rejestracji w systemie i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu,
  • transakcje są ubezpieczone na 5 milionów PLN

Jeśli ktoś z Was chciałbym zobaczyć jak to działa, to jest dostępna wersja demo serwisu, dzięki czemu można spokojnie przetestować platformę bez jakiejkolwiek rejestracji! Aby każdy mógł sobie poszaleć, to do dyspozycji mamy 100 000,00 PLN oraz 100 000,00 EUR :)

Fritz Exchange wymiana walut 24/7

Z rozmów z kilkoma osobami wiem, iż jedyną wadą serwisu jest to, że aby móc w nim w pełni działać należy posiadać konto bankowe w Alior Bank lub ING. Oczywiście mając konta w innych bankach można nadal wymieniać waluty na Fritz Exchange ale wiąże się to z opłatą za przelew walutowy i ewentualnie dłuższym czasem jego realizacji. Istnieje też zawsze możliwość skorzystania z przelewu ekspresowego dla głównych par walutowych – czas realizacji takiej operacji to 3-24 h w zależności od pory dnia (pozostałe przelewy trwają 24-48 h).

Jeszcze dodam, że o ile dobrze się orientuję to w niedługim czasie pojawią się inne ciekawe rozwiązania dla klienta związane z połączeniem tej wirtualnej gotówki z realnym światem szeleszczących banknotów w kolorze zielonym :) lub każdym innym… ale o tym na razie cicho sza!