Dzisiaj wyjątkowo o czasie! Zachęcam do poczytania o 15 najciekawszych tekstach opublikowanych na znajomych blogach. Tym razem będzie trochę o Androidzie oraz nowych tabletach. Poczytamy o wykrywaniu śladów krwi, nagrodach PISFu, a także o recyklingu startych zasilaczy oraz kwantowych kropkach w połączeniu z telefonami. Nie zabraknie również w moim zestawieniu gór – tym razem będą to Góry Złote, a także kilku słów o bezpieczeństwie lawinowym i na dokładkę poczytamy o ósmym wcieleniu pewnej amerykańskiej komedii o szarlotce.

Zaczynamy!

Klub Ryjek

Niestety klubowicze Ryjka nie bardzo mają ochotę na pisanie wpisów na naszym klubowym blogu. Wyszło ostatecznie, że pojawiła się tam jedynie moja krótka notka opisująca aplikację Gmail Tap, która była prima aprilisowym żartem. Co ciekawe trochę wykrakałem, że ta aplikacja może powstać w rzeczywistości i tak też się stało :)

Justyna Pietrasik

Justyna opisuje tym razem weekendową wyprawę na Borówkową Górę (900 m n.p.m.), którą możecie odnaleźć w Górach Złotych. Szczerze przyznam, że tam jeszcze mnie nie było. To znaczy byłem w Górach Złotych ale ani na Jawornik Wielki ani na Borówkową Górę jakoś nie dotarłem – trzeba będzie się kiedyś wybrać! W samym opisie poza sprawami krajoznawczymi możecie również dowiedzieć się jak wygląda chodzenie po górach osób z problemami kręgowymi…

Kamil Maciejewski

U Kamila przeczytałem już drugi w dzisiejszym dniu wpis o Blackberry Playbook. Zabawka wygląda rzeczywiście ciekawie ale jak dla mnie chyba jest trochę za mała. Osobiście wolę tablety z 10 calowym ekranem. Jak wiecie przez ponad rok używałem Zenithink ZT-180, a w najbliższych dniach przesiądę się na coś z zupełnie innej półki!

Kuba Grom – Nowa Alchemia

Kuba stworzył w mijającym miesiącu kilka interesujących notek ale specjalnie dla Was wybrałem tekst zahaczający o „moje naukowe podwórko„. We wpisie Chemik na miejscu zbrodni – próby analityczne na krew możecie poczytać zarówno o ciekawych i obecnie stosowanych testach, które wskazują na możliwą obecność krwi, a także o wcześniejszych historycznych metodach. Bardzo dobry historyczno-naukowy tekst!

Majsterkowo

W serwisie Majsterkowo pojawił się nowy redaktor o imieniu Kuba. W związku z tym i jednocześnie dlatego, że to najciekawszy majsterkowy wpis w tym miesiącu, zapraszam Was do zerknięcia na opis rozbudowy zasilacza warsztatowego ATX. Jak się można domyśleć jest to kontynuacja projektu Łukasza z zeszłego roku nazwanego Zasilacz warsztatowy ze starego zasilacza ATX. Ja osobiście chwilowo nie potrzebuję żadnego zasilacza, bo też nie bawię się elektroniką ale może w niedalekiej przyszłości…

Marcin Budny – New chemistry

Dziś na blogu New chemistry pozwolę sobie polecić wpis o butach! Może Was to trochę zdziwić ale przecież chemia jest wszędzie, więc można spojrzeć również na udoskonalenia butów okiem chemika. Nie jest to jednak wpis o technologii wytwarzania gumy albo obróbki skóry. Zamiast tego dowiecie się czym jest mechanochemia i jak możemy korzystać z jej dobrodziejstw.

Marcin Szumański – subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę

Nie wiem czemu ale jakoś średnio zainteresowały mnie w tym miesiącu wpisy u Szumana. W zasadzie jedynym ciekawym była recenzja filmu American Pie 8: Zjazd absolwentów. Trochę jest mi trudno uwierzyć, że to już ósma część tego filmu, bo ja osobiście widziałem chyba tylko dwie części, a pamiętam jedynie pierwszą. Tak czy inaczej Szuman poleca, a ponieważ bardzo często mamy zgodny gust, więc pewnie zbiorę się do obejrzenia tej produkcji.

Michał Grzesiczak – Nowy rok, nowe możliwości – again

Michał już pięć dni po mojej publikacji na stronie klubowej wpisu o Gmail Tap znalazł taką aplikację w Google Play (dawniej Andorid Market). Tak więc jeśli ktoś woli mieć klawiaturę złożoną jedynie z dwóch przycisków – kropki i kreski to zachęcam do zerknięcia na wielki powrót alfabetu Morse’a

Michał Oleszczyk – Ostatni fotel po prawej

O Michale pisałem niedawno, przy okazji komentarza do premiery odnowionej Ziemi Obiecanej Andrzeja Wajdy. Jeśli pamiętacie Michał w tym miesiącu (i poprzednich) pracował jako rzecznik prasowy Festiwalu Off Plus Camera ale i tak pojawiło się na Jego blogu kilka notek. Nie wiedziałem, którą wybrać, więc postanowiłem napisać Wam ciekawostkę – Michał został nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka filmowa – gratuluję i życzę przyznania nagrody!

Pisane z labu

Em postanowiła przybliżyć nam mniej więcej w połowie miesiąca prostą regułę, która rządzi wysypem lub zanikiem białaczek i żółtaczek obserwowanych w Jej klinice. Skąd się one biorą i jaka może być prosta zależność poczytacie we wpisie Ab ovo.

Radosław Grzegorski SQ7UFO

Radek chyba miał w mijającym miesiącu trochę więcej czasu, bo powstało na Jego blogu kilka ciekawych wpisów. Zachęcam Was do zerknięcia na notkę Gry Online – trochę własnych refleksji. Mam jednak mieszane uczucia, bo tekst jest ciekawy i obejmuje duży zakres tematu gier komputerowych ale nie został opatrzony nawet jednym małym zdjęciem lub screenem, przez co trudno się go czyta.

Rafał Czajkowski – Wieśniak na (nowotarskich) salonach

Po długiej przerwie (od grudnia 2011) Rafał powrócił wreszcie do blogowania. Co więcej był to powrót z wielką klasą, bo pojawiały się na Jego blogu aż 3 wpisy :) Mnie osobiście najbardziej zainteresowała recenzja telefonu Samsung Galaxy S II (i9100), nad którym sam kiedyś się zastanawiałem. Chyba jednak przy kolejnej wymianie aparatu doczekam się już wersji III lub IV. Wpis jest o tyle ciekawy, że dla Rafała jest to duża przesiadka, bo autor był jednym z pierwszych moich znajomych posiadających i jednocześnie potem najdłużej używających telefon G1 z Androidem.

Rafał Marszałek – Nic prostszego

Po raz kolejny Rafał zabrał się za mój ulubiony temat, czyli miniaturyzację w chemii analitycznej, chociaż tak na prawdę tym razem to bardziej biochemia analityczna. Z artykułu Kwantowe kropki, mikroczipy i telefony komórkowe w walce z E.coli dowiecie się jak zrobić prosty spektrofluorymetr, który umożliwi szybkie wykrywanie i całkiem wiarygodny pomiar ilościowy pałeczki okrężnicy (E. coli). Niestety chociaż metoda jest prosta, to nadal nie będzie tania ze względu na koszt stosowanych przeciwciał potrzebnych do odpowiedniej reakcji immunochemicznej.

Sebastian Fijak – Przewodnik UIMLA

U Fijaka zapraszam do zerknięcia na wpis dotyczący bezpieczeństwa lawinowego w górach, czyli na temat, który od pewnego czasu jest konikiem naszego przewodnika UIMLA! We wpisie Po nitce do kłębka- sznur lawinowy poczytacie o magicznym czerwonym sznurku i o tym jak potrafił on jeszcze 30-40 lat temu ratować życie…

Sławomir Śmiarowski – Zlew polski

Tym razem Hołek się nie postarał i przez cały kwiecień stworzył cały jeden wpis i do tego jeszcze bardzo krótki. Jeśli są wśród Was miłośnicy słów kluczowych, czyli tego co ludzie wpisują do wyszukiwarki Google zachęcam do zerknięcia na wpis Najciekawsze słowa kluczowe – marzec 2012