Słuchajcie mam problem i postanowił poprosić Was – Szanownych Czytelników o pomoc.

Od kilku dni mam już wszystkie moje PITy i przymierzam się do zrobienia rozliczenia.

Jak wszyscy wiemy od kilku lat możemy przekazywać 1% podatku na dowolną organizację posiadającą status OPP, czyli Organizacji Pożytku Publicznego.

No i teraz stoję przed decyzją komu przekazać ten mój 1%. Oczywiście w moim przypadku nie są jakieś duże pieniądze ale może ten wpis jeszcze komuś pomoże przy decyzji, a jak wiadomo – grosz do grosza…

Moja aktualna lista wyglada następująco ( w każdym przypadku mam jakieś ale):

 • Polskie Towarzystwo Chemiczne – Organizacja zrzeszając chemików (głównie naukowców) z całej Polski.
  Plusy: W ramach PTChem działa Sekcja Studencka, której miałem przyjemność być kiedyś Szefem. PTChem zajmuje się propagowaniem chemii, jest współwydawcą kilku czasopism naukowych, współorganizuje konferencje i seminaria, różnego rodzaju konkursy, festiwale oraz przyznaje szereg nagród naukowych.
  Minusy: Niestety jak większość organizacji, w tym naukowych, PTChem jest dość oporny na zmiany i ewolucję. Są osoby, które chcą zmian na lepsze i to na różnych poziomach tzw. władz, ale jest też bardzo wielu hamulcowych…
 • Polski Związek Krótkofalowców – Organizacja zrzeszająca ok. 4000 krótkofalowców z całej Polski i zagranicy.
  Plusy: Teoretycznie PZK zajmuje się propagowaniem krótkofalarstwa, szkoleniami , pracą z młodzieżą, organizacją programów dyplomowych i zawodów, monitorowaniem zmian w przepisach, sprawami anten itd.
  Minusy: PZK i jego członkowie są 1000x bardziej oporni na jakiekolwiek zmiany. Sposób zarządzania organizacją na wszystkich szczeblach nadaje się do podręczników zarządzania jako anty-przykład. Do tego nazbyt często pojawiają się informacje, o tym że „ktoś komuś coś…” i to na dużą kwotę…
 • Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci – Najważniejszym celem Funduszu jest pomoc w rozwoju uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o wybitnych uzdolnieniach poznawczych, technicznych, muzycznych, baletowych i plastycznych.
  Plusy: Wiadomo – pieniądze idą na specjalne obozy naukowe, stypendia itp. dla szczególnie uzdolnionej młodzieży, która swoją drogą jak już tylko będzie mogła to ucieknie z tego kraju :(.
  Minusy: Kiedyś starałem się o takie stypendium wyjazdowe i nie dostałem. Jak się okazało dali już zbyt wielu chemikom z mojej szkoły więc, postanowili dać miłośniczce filozofii (o mniejszych osiągnięciach naukowych). Jak to mówi Krzysio – życie…
 • Związek Harcerstwa Polskiego – Druga największa w Polsce organizacja pozarządowa (po PZD) mająca w swoim programie elementy nauczania i wychowywania dzieci, młodzieży oraz starszych.
  Plusy: Najpierw zabawa, a potem praca w ZHP bardzo dużo dają młodemu człowiekowi. Poza zdobyciem konkretnej wiedzy z wielu dziedzin poznaje się bardzo dużo ciekawych ludzi, uczy zarządzać grupą, rozwiązywać wspólnie problemy, a także uczy tolerancji wobec wszelkich inności (które nie są nikomu nachalnie narzucane – wiadomo o czym piszę…).
  Minusy: ZHP to moloch. Pieniądze z 1% trafiają jedynie po części do wybranej drużyny, szczepu lub klubu. Pozostała część zatrzymuje się na kolejnych szczeblach administracji (choć nie zawsze).
 • Wikimedia Polska – Stowarzyszenie promuje i wspiera Wikipedię, wolną encyklopedię, a także inne projekty Fundacji Wikimedia.
  Plusy/Minusy: Jakoś nie mogę wyraźnie określić :) Generalnie trochę się dzieje ale jakoś tak niemrawo. Dodatkowo w przypadku wszelkich projektów Fundacji Wikipedii irytujące jest wychodzące z wielu (w tym również administratorów) polactwo – wszyscy wszystko wiedzą, nie dają się przekonać i do tego wandalizm i kasowanie czyjejś ciężkiej pracy!
 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Czym się TOPR zajmuje też każdy wie mniej więcej.
  Plusy: W przypadku dofinansowywania TOPRu wiadomo na co idą pieniądze – na polepszenie wyszkolenia ratowników i na bardziej zaawansowany sprzęt do ratowania ludzi w górach.
  Minusy: Osobiście uważam, że działanie TOPRu i GOPRu powinno być oparte na funduszach przekazanych przez firmy sprzedające ubezpieczenia turystyczne-górskie, a nie z ochłapu przekazanego przez tzw. państwo i zrzutek społecznych…

Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Widzieliście jeszcze jakąś szczytną ideę wartą poparcia?

Od razu uprzedzam, że nie chcę przekazywać 1% na fundacje zdrowotne, tzw. społeczno-wychowawcze ani artystyczne. Interesują mnie raczej organizacje wspierające naukę, technikę i ewentualnie historię itp.

Poniżej jeszcze ankieta dla czytelników:

Na co powinienem przeznaczyć swój 1%?

 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (31%, 10 Votes)
 • Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (16%, 5 Votes)
 • Inny cel (16%, 5 Votes)
 • Związek Harcerstwa Polskiego (13%, 4 Votes)
 • Polskie Towarzystwo Chemiczne (9%, 3 Votes)
 • Wikimedia Polska (9%, 3 Votes)
 • Polski Związek Krótkofalowców (6%, 2 Votes)

Total Voters: 32

Loading ... Loading ...

Jeśli jakaś opcja nie znalazła się w ankiecie proszę o sugestie w komentarzach…