Właśnie skończył się doroczny Wiosenny Zjazd Sekcji Studenckiej PTChem w Bartkowej nad Jeziorem Rożnowskim.PTChem Myślę, że konferencję można uznać, za jak najbardziej udaną. Odliczyło się ponad 70 uczestników przedstawiających 35 komunikatów w 8 sesjach tematycznych i 24 plakaty. Jeśli chodzi o Gości Zjazdu, to tak jak pisałem wcześniej zaszczycili Zjazd swoją obecnością: dr hab. inż. Adam Grochowalski prof. PK, dr hab. Joanna Łojewska (UJ) i dr Wojciech Branicki (IES). Odbyła się również sesja w języku angielskim, która mam wrażenie, że z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na zakończenie pojawiła się też sesja nadzwyczajna, w trakcie której po wystąpieniu-wprowadzeniu Małgorzaty Zaitz(ówny) (ustępującej Przewodniczącej) zostały przeprowadzone przez Rafała Czajkowskiego warsztaty psychologiczne. Oboje prowadzający mogą być chyba zadowoleni, ponieważ ich wystąpienia pobudziły zgromadzonych do bardzo aktywnych dyskusji i polemik. Na koniec Zjazdu odbyły się wybory nowego Przewodniczącego – został nim Dariusz Markiewicz (Warszawa), któremu składam z tej okazji serdeczne gratulacje i życzę powodzenia! Oczywiście były też tańce, wieczór z grillowaniem, wycieczka i mini-rejs stateczkiem po Jeziorze Rożnowskim.

Podsumowując – Zjazd był jeszcze lepszy niż ten w ubiegłym roku… ale to oczywiście subiektywne wrażenie i mimo tego, że miałem przyjemność uczestniczyć jedynie w 1/3 tegorocznego programu i na ocenę zawsze składa się wiele czynników, to oceniam go bardzo wysoko.

Nie widziałem wielu prezentacji i nie mogę napisać, które mi się najbardziej podobały. Mogę za to ocenić plakaty, a więc dla mnie:

  • najlepszy plakat w kategorii przeglądowej – Kinga Wysocka p.t. „Rozkładająca się chemia młoda „;
  • najlepszy plakat w kategorii „z badań własnych” – Wiktor Lewandowski, Michał Wójcik, Joanna Matraszek, Józef Mieczkowski, Damian Pociecha, Ewa Górecka p.t. „Samoorganizacja nanocząstek – wyzwania i możliwości”.

Tak czy inaczej było miło i to miło jak dla mnie niestety po raz ostatni….

Byłem związany z Sekcją Studencką PTChem od 2002 roku. Najpierw działałem jako Wiceprzewodniczący Zarządu Sekcji, potem jako Przewodniczący i na koniec pomagałem Zarządowi jako Pełnomocnik ds. Internetu.

Przez te siedem lat poznałem wiele wspaniałych osób, zobaczyłem że „młoda”, polska chemia ma jeszcze jakąś szansę i przyszłość w powodzi wszechogarniającej marności studenckiej (i nie tylko). Wielokrotnie słyszałem podobne opinie od uczestników zjazdów. Pozwolę sobie przytoczyć przykładową opinię: „…dziękuję za ten zjazd, ponieważ pozwolił mi on odzyskać nadzieję, że jeszcze ktoś naprawdę interesuje się chemią, a nie studiuje tylko dla studiowania…”.

Podziękowanie SSPTChem 2009

Nawiązałem wiele ciekawych, wspaniałych kontaktów, które na pewno będę jeszcze długo utrzymywał i na pewno zaprocentują w przyszłości.

Pochwalę, iż dostałem oficjalny dyplom – list z podziękowaniem od Zarządu Głównego PTChem „za zaangażowanie i pracę na rzecz chemicznej społeczności studenckiej” – to juz mój drugi taki dyplom :), można go zobaczyć obok.

Szkoda trochę się żegnać, ale taka jest niestety kolej rzeczy!

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za te 7 Wiosennych i 7 Zimowych Zjazdów! Dziękuję za setki prezentacji i plakatów, za wiele nieprzespanych nocy, spędzonych na dyskusjach naukowych jak i tych wieczorów spędzonych mniej formalnie: na rozmowach o świecie, zabawach, imprezach, a ostatnio nawet grach psychologicznych :)

Wszystkich tych chemików, którzy jeszcze nie są w PTChem serdecznie zapraszam do Towarzystwa i życzę, aby mieli kiedyś tyle miłych wspomnień związanych z naszą społecznością ile ja teraz posiadam…