Bez Flash
Bez Flash

Całkiem niedawno wyciągnąłem z niebytu mój stary komputer – Pentium 4 2.8 GHz, 2 GB RAM, 320 GB HDD, płyta ASUS (chipset SiS, grafika zintegrowana SiS etc.). Zainstalowałem na nim system Windows XP Home Edition i niestety pracuje się na nim średnio. Oczywiście ma on służyć jedynie jako inteligentna maszyna do pisania oraz dostęp do sieci, ale w tym drugim przypadku właśnie pojawiają się problemy…

Jak wszyscy wiemy strony nafaszerowane są coraz większą ilością JavaScriptu i to jest normalne i w miarę OK – inaczej często się nie da. Niestety nadal w bardzo wielu miejscach pojawiają się reklamy, głupie bannerki, a nawet elementy menu zrobione w super zasobożernej technologii Flash!

Do większości przeglądarek aby widzieć elementy Flash trzeba zainstalować odpowiedni plugin. W przypadku Google Chrome sprawa wygląda zupełnie inaczej, bo specjaliści z Mountain View postanowili wbudować plugin do Flasha do swojej przeglądarki!

Ja postanowiłem jednak powalczyć i trochę odciążyć mój stary komputer wyłączając Flash w przeglądarce!

Jak wyłączyć Flash w przeglądarce Google Chrome?

Okazuje się, że nie jest to trudne, a cała procedura zamyka się w pięciu krokach:

 1. Otwieramy nową zakładkę w Google Chrome
 2. Wpisujemy: about:plugins i naciskamy Enter
 3. Zobaczymy ekran specjalny Google Chrome z napisem Wtyczki
 4. Szukamy elementu(ów) w którym(ch) będzie np.:
  • Flash
  • Shockwave Flash
  • Shockwave for Director
 5. Klikamy link(i) Wyłącz zaraz pod tymi informacjami

Teraz jeśli wejdziemy na jakiś film na Youtube zapewne pojawi się informacja, że nie mamy odpowiedniej wtyczki. Po przeładowaniu niektóre filmy na Youtube będziemy oglądali przy zastosowaniu nowoczesnego HTML 5 zamiast zasobożernego Flash!

Aby włączyć dostęp do wszystkich filmów za pomocą HTML 5 należy wejść na stronę: Odtwarzacz wideo HTML5 YouTube i tam kliknąć na dole link „Dołącz do grona użytkowników wersji próbnej HTML5„.

Na koniec dodam jedynie, że działanie w sieci na moim starym komputerze po tej prostej operacji uległo znaczącej poprawie!

Czy moja porada ułatwiła Wam chociaż trochę życie? :)