Wczoraj zupełnie przypadkiem zauważyłem, że Google wprowadziło 8-bitową wersję Google Maps! Teoretycznie jest to produkt przeznaczony dla klasycznej już konsoli Nintendo Entertainment System (NES).

Nie każdy jednak ma taką konsolę (działającą?) więc również dla wszystkich innych została przygotowana wersja demo tego produktu. Wystarczy w Google Maps w prawym górnym rogu najechać na obrazek pod którym w polskiej wersji kryją się trzy (z czterech) Mapa, Earth, Satelita oraz Do boju, a następnie wybrać właśnie tę opcję Do boju.

W wersji angielskiej to demo nazywa się Quest czyli wyprawa (+ zadanie) u nas jak widać jest bardziej militarnie!

Jeśli już przejdziemy w tryb Do boju naszym oczom ukazuje się mapa świata w stylu 8-bit retro. W miejscach, gdzie znajdują się góry widzimy kilkunastopikselowe skały, a tam gdzie są lasy piękne drzewo. Wszystkie miasta tez mają swoją ikonę, a te większe zostały nawet wyróżnione ikoną przypominającą zamek. W Polsce niestety żadne miasto nie dostąpiło tego zaszczytu – najbliżej nas taką ikonę dostał Berlin.

Co ciekawe podczas powiększania, mapa oczywiście się dostosowuje i z każdym poziomem pokazuje coraz więcej szczegółów. W ten sposób jesteśmy w stanie zobaczyć drogi, jeziora, linię brzegową (?), parki etc.

Na na oficjalnym blogu Google Maps inżynier Google – Tatsuo Nomura napisał:

With Google Maps 8-bit, you can do all the things you already do on regular Google Maps. Search for famous landmarks and sites around the world. Take an epic journey with 8-bit Street View. Get detailed directions to avoid dangerous paths, and battle your way through a world of powerful monsters and mystic treasures.

Rzeczywiście działają wszystkie normalne funkcje Google Maps – udało mi się wyszukać trasę oraz potrzebne mi miejsca. Polecam samemu wypróbować…

Dodatkowo w interesujących miejscach możecie odnaleźć specjalne ikony schematycznie je przedstawiające. Niestety w Polsce chyba nic nie zostało zaznaczone ale przynajmniej np na Rynku w Krakowie odnalazłem dwójkę dzieci (turystów?) z literą G na koszulce.

Moskwa dostała nawet dwie ikony + dzieci – zerknijcie poniżej:

Na Google Maps 8-bit można odnaleźć również potwory, duchy i inne takie. Mnie udało się znaleźć jednego chyba ducha na północ od Londynu i ufo porywające krowę w okolicach Strefy 51 :)

Jeśli uda się Wam odnaleźć jakieś ikony w ciekawych miejscach to piszcie śmiało w komentarzach!

Tak jak w przypadku innych nowych produktów, tak i tym razem zespół Google Maps przygotował specjalny film: