Jakieś dwa miesiące temu walczyłem z otwieraniem plików XLS, czyli arkuszy kalkulacyjnych Excela w dwóch oddzielnych oknach. Oczywiście jak wynikało z tamtego wpisu dało się :)

Nie było to moje pierwsze starcie z MS Office i jak się okazuje również nie było ostatnie. W ostatnich dniach potrzebowałem zapisać plik z danymi w formacie CSV. Teoretycznie jak sama nazwa wskazuje ten format to Comma Separated Values, czyli wartości rozdzielone przecinkiem.

W praktyce nie jest już tak różowo, bo Excel po wybraniu zapisu pliku jak CSV (rozdzielony przecinkami) (*.csv) zapisuje nam plik z polami rozdzielonymi znakami ; (czyli średnikami).

Taka sytuacja nie jest najlepsza, zwłaszcza jeśli mamy w XLSie jakieś teksty, w których pojawia się znak ;

Wtedy po eksporcie całość nam się delikatnie mówiąc rozwala i już import np. do jakieś bazy danych nie jest możliwy…

Można długo szukać w ustawieniach Excela zmiany symbolu rozdzielenia i co ciekawe takiej opcji tam nie znajdziemy! Dla zainteresowanych jeszcze powiem, że w OpenOffice taka funkcjonalność jest dość łatwo i intuicyjnie dostępna.

Co więc zrobić aby ustawić własny separator w pliku CSV?

Opcje regionalneAno trzeba wybrać się na wycieczkę po ustawieniach globalnych naszego Windowsa! Ja opiszę to na przykładzie systemu Windows XP:

  • wchodzimy w Start
  • wybieramy Ustawienia -> Panel sterowania
  • klikamy dwa razy na Opcje regionalne
  • na zakładce (Opcje regionalne) klikamy przycisk Dostosuj…
  • w polu Separator listy: zamieniamy znak ; na dowolny inny, który nam pasuje – polecam @ lub #, bo akurat te dwa dość rzadko spotykane są w arkuszach :)
  • klikamy OK i jeszcze raz OK

Teraz już możemy sobie spokojnie eksportować i importować nasze pliki do woli!

Zadziałało u Was?