Zostałem poproszony o opublikowanie tekstu dotyczącego Bitwy pod Grunwaldem oraz obchodów tegorocznej okrągłej rocznicy tego wydarzania.

Polska – rocznica wielkiej bitwy

Kraje środkowej i wschodniej Europy będą w lipcu świętować sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem – wydarzenia historycznego, które na kilka wieków przesądziło o losach tego regionu. Rekonstrukcja bitwy zgromadzi blisko 200 000 widzów z wielu krajów.

15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem w północnej Polsce rozegrała się największa bitwa średniowiecznej Europy. Wśród blisko 60 000 walczących znaleźli się zaproszeni przez Zakon Krzyżacki znakomici rycerze z wielu krajów: Niemcy, wojownicy z terenów dzisiejszej Łotwy i Estonii, Austriacy, Szwajcarzy, Holendrzy, Anglicy i Francuzi. Przeciwko nim monarchia polsko-litewska, oprócz zamieszkujących ją Polaków, Litwinów i Rusinów, wystawiła również wojska swoich sojuszników: Tatarów, Mołdawian i Czechów. Kampania z roku 1410, będąca zderzeniem zachodniej i wschodniej taktyki walki, stanowiła też ważny przełom technologiczny: Polacy użyli wówczas, po raz pierwszy w Europie, ruchomego mostu pontonowego (pływającego, na łodziach) do celów wojskowych.

Szeroko zakrojone obchody tej rocznicy przygotowują przede wszystkim Polacy i Litwini. W lipcu nastąpi otwarcie kilku muzeów oraz odsłonięcie wielu pomników, upamiętniających zwycięskiego króla polskiego Władysława Jagiełłę, księcia litewskiego Witolda i sławnych rycerzy. W wielu polskich miastach prezentowany jest gigantyczny obraz – panorama bitwy grunwaldzkiej. Wzdłuż trasy przemarszu zjednoczonych wojsk z 1410 r. powstają nowe szlaki turystyczne, odbywają się liczne pikniki (festyny, jarmarki) historyczne, marsze, rajdy i wyścigi kolarskie. Litwini rozpoczęli realizację wielkiego filmu historycznego „Dzień Żelaza”. Swój udział w obchodach zapowiada także Białoruś, której władze coraz częściej odwołują się do dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, które przez 5 stuleci obejmowało terytorium tego kraju. Polska, Litwa i Białoruś wyemitują okolicznościowe monety oraz znaczki pocztowe.

W świętowaniu tej ważnej rocznicy uczestniczą również polscy harcerze, którzy od dwóch lat prowadzą w Internecie nowatorskie przedsięwzięcie edukacyjne: historyczną grę strategiczną, której uczestnicy wcielają się w role średniowiecznych rodów rycerskich. W lipcu harcerze organizują wielki międzynarodowy zlot z wieloma grami oraz warsztatami tematycznymi, a także rajd turystyczny w formie gry typu Live Action Role Playing z rozwiązywaniem historycznych zagadek i tajemnic.

Kulminacją obchodów będą międzynarodowe uroczystości na polu bitwy pod Grunwaldem (w pobliżu Olsztyna, region Warmia-Mazury) z udziałem prezydentów kilku państw oraz ogromna rekonstrukcja bitwy, w której weźmie udział ponad 2000 walczących w zbrojach i strojach z epoki oraz blisko 200 000 widzów. Kilka dni później planowana jest równie imponująca rekonstrukcja oblężenia krzyżackiej stolicy – zamku w Malborku, który jest największym zachowanym do dziś zespołem architektury gotyckiej na świecie.

Więcej informacji: http://www.grunwald1410.pl

Kontakt: rajdgrunwaldzki@zhp.pl

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmiku dotyczącego bitwy grunwaldzkiej, przygotowanego przez organizatorów we współpracy z TVP Historia: