Prawie miesiąc temu pisałem o tym, że zastanawiam się na co przeznaczyć mój 1% podatku. Zrobiłem nawet w tym celu ankietę i zaprosiłem Szanownych Czytelników do dyskusji…

Okazało się, że najwięcej osób zagłosowało na Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 31% (10 głosów) – dziękuję bardzo za wszystkie głosy!

Ja jednak zdecydowałem się przeznaczyć mój 1% na zupełnie inny cel – będę wspierał grupę hobbystów, którzy chcą ratować od zapomnienia stare szybowce i stare niekoniecznie oznacza tutaj niesprawne!

Z tego co zrozumiałem projekt obejmuje w pierwszej kolejności odrestaurowanie szybowca IS-4 Jastrząb – pierwszy powojenny szybowiec akrobacyjny!

Do naszych czasów zostały tylko dwa trzy egzemplarze i oba, z czego dwa znajdują się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jeden z nich wisi na wystawie, a drugi pokrywa się kurzem w magazynie. Trzeci znajduje się na Politechnice Warszawskiej (info od Aleksandra Lorenza).

Stowarzyszenie jest już po wstępnych rozmowach z dyrekcją Muzeum i jest bardzo duża szansa, że dostaną tego drugiego do użytkowania i oczywiście do remontu!

Ale najważniejsze – ten szybowiec ma docelowo latać!

Oczywiście ze względu na wiek nie będzie „kręcił akrobacji”, ale będzie to najstarszy polski szybowiec – ciągle latający!

Jeśli zdecydujecie się, tak jak ja, dofinansować projekt związany z historią szybowców, to na składanym PIT-cie trzeba:

  • podać nazwę OPP – Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej
  • podać numer KRS – 0000067081
  • w informacjach uzupełniających – swoje dane
  • zaznaczyć krzyżykiem że wyrażam zgodę na przekazanie swoich danych OPP
  • podać w pozycji cel szczegółowy – szybowiec

Pełne dane OPP na którego konto wpłacamy nasz 1%:

OPP KRS 0000067081
Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej
ul. Szosa Chełmińska 75 w Toruniu
web: http://www.tkkf.maraton.pl/