Dziś dowiedziałem się, że program Laboratorium, obecnie jedyny program popularyzujący naukę w polskiej telewizji, ma zniknąć z anteny!

Myślę, że nie muszę rozpisywać się o samym programie, bo zapewne (prawie) każdy chociaż raz go oglądał i wie o co chodzi. Nadmienię jedynie, że program ten jest prowadzony niezmiennie od prawie 25 lat przez Wiktora Niedzickiego (polecam stronę http://www.wiktorniedzicki.pl/).

Razem z informacją o zdjęciu Laboratorium z ramówki trafiłem na oficjalny list otwarty Wiktora Niedzickiego, który zamieszczam poniżej:

Szanowni Państwo,

Polskie programy edukacyjne i dziecięce w Telewizji Polskiej są właśnie w trakcie likwidacji. Łatwiej i przyjemniej jest przecież kupić gotowe filmy z zagranicy.

Szefowie Programu 1 TVP wykorzystali chwilowe zawieszenie ostatniego już telewizyjnego programu o nauce, czyli „Laboratorium” po to, by ostatecznie wyrzucić go z anteny. Za kilka miesięcy miał być jubileusz, 25 lat emisji.

„Laboratorium” to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych, istniejących do dziś programów o nauce na całym świecie. Wychowało się na nim co najmniej jedno pokolenie młodych ludzi. To ci, którzy dziś kończą politechniki i kierunki ścisłe na wielu uczelniach.

Program „Laboratorium” dawał szansę pokazania prac polskich naukowców. Starałem się w nim przekonywać odbiorców, że badania mają sens, że ważne odkrycia i ciekawe prace prowadzone są nie tylko za granicą, ale także w Polsce. W miarę możliwości i niezwykle skromnych środków próbowałem przekonać widzów, że warto się uczyć, że warto studiować, że tuż, obok nas dzieją się rzeczy naprawdę niezwykłe.

Starałem się pokazać naukę w sposób możliwie atrakcyjny. Czasem ryzykując zdrowie i życie. Wszystko po to, by kiedyś spotkać młodego doktoranta, który mówił, że program o…. tak go poruszył, że właśnie kończy pracę doktorską i będzie nadal zajmował się tą tematyką. Takich spotkań miałem wiele. Są one dla mnie cenniejsze niż niejeden order.

Nie byłem pieszczoszkiem władz TVP. Być może za wcześnie rozpocząłem swoją pracę i nie można było się pochwalić, że to ich dzieło. Systematycznie emisja programu była przerzucana z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Za każdym razem coraz mniej widzów mogło odnaleźć program w ramówce. Ostatnio ja sam nie potrafiłem go odszukać w ramówce.

Niestety, w przeciwieństwie do aktorów, reżyserów i artystów (a także sportowców) w tej sprawie żaden naukowiec się nie odezwie. Gdy próbowano zlikwidować programy kulturalne odzew był potężny. Apele, protesty, listy do władz TVP. Gdy kiedykolwiek zaczynano dyskusję na temat ilości programów sportowych podnosił się alarm, że „biało-czerwona”, że „honor narodowy”, że „wychowanie młodzieży”, itp. Wypowiadali się mistrzowie olimpijscy i działacze. Teraz panuje i będzie panowała cisza. Środowisko naukowe nie potrafi krzyczeć i używać gromkich słów.

Skąd młodzi ludzie będą wiedzieli, że warto się uczyć, że w Polsce mogą odnieść sukces, że są potrzebni dla gospodarki w kraju, że nasi naukowcy są wśród najlepszych na świecie? Nikt nie zamierza ich o tym informować.

Oczywiście, będę się starał nadal popularyzować naukę, mam wiele nowych pomysłów, jednak bez stałego programu będzie to posypywanie rany pudrem.

Przez blisko 25 lat starałem się, by widzowie zyskiwali świadomość jak ważna jest nauka w życiu kraju i każdego z nas. Zdobyłem spore rozeznanie i doświadczenie we współpracy z uczonymi. Decyzja kierownictwa Programu 1 TVP niszczy to wszystko bezpowrotnie.

Z poważaniem

Wiktor Niedzicki

Jak widać na załączonym po prawej stronie zdjęciu bohaterkami jednego z odcinków programu Laboratorium były dobre znajome Ryjka :) – Monika A. Koperska, Katarzyna ZiębaGrupa Badawcza Kwaśny Papier.

Co ciekawe, dość szybko zaczęła organizować się w obronie programu Laboratorium zazwyczaj bierna albo popierająca jedynie skrajnie wynaturzone i/lub lewackie inicjatywy społeczność Facebooka!

W wyniku akcji FB już w południe dostałem link do specjalnie przygotowanej petycji zatytułowanej Przywrócenie programu „Laboratorium” w TVP

Zachęcam do podpisania się pod tą zacną inicjatywą!