Aleksandra AugustynekDziś wyjątkowo nie będę się sam chwalił, bo będę chwalił kogoś i to nie byle kogo bo: mgr Aleksandrę Augustynek! (tytuł mgr obroniony kilka godzin temu)

Oczywiście zdobycie tytułu zawodowego magistra (bo to się teraz tak oficjalnie nazywa) w obecnych czasach nie nastręcza specjalnych trudności, ale nie każdy otrzymuje na dyplomie ocenę 5,0 i nie każdego praca jest chwalona!

Dlaczego w ogóle piszę o Oli? Ano dlatego, że miałem przyjemność z Nią pracować naukowo przez ostatnie pół roku. Promotorami pracy Oli byli dr hab. Janina Zięba-Palus (IES) i prof. dr hab. Paweł Kościelniak (Wydział Chemii UJ). A ja miałem przyjemność pełnić funkcję dodatkowego opiekuna… (jak się nie jest doktorem, to tylko taka funkcja jest możliwa…)

Ola napisała i obroniła pracę p.t. „Badania identyfikacyjne i porównawcze taśm klejących dla celów kryminalistycznych metodą spektroskopii w podczerwieni (FT-IR) oraz pirolitycznej chromatografii gazowej z detekcją masową (Py-GC/MS)„.

W zasadzie tytuł mówi już wszystko, bo wiadomo: co było badane? – to rozumieją wszyscy, po co? – to rozumie duża cześć populacji i jakimi metodami? – to rozumieją już tylko wybrańcy.

Ja miałem przyjemność pracować z Olą w laboratorium i przy opracowywaniu wyników stanowiących dokładnie połowę Jej pracy, tę dotyczącą zastosowania metody Py-GC/MS.

Jako że zastosowanie Py-GC/MS w badaniach kryminalistycznych materiałów polimerów jest głównym obiektem moich zainteresowań badawczych, to właśnie ja wprowadzałem Olę w tę tematykę.

Tyle teorii, a teraz coś od siebie. Bardzo miło mi (nam) się współpracowało, bo Ola to bardzo żywa i bezpośrednia osoba. Co ciekawe, chyba w zasadzie w każdej sytuacji stosuje regułę (przedstawioną mi kiedy przez Babcię): „wóz albo przewóz” – inaczej „robimy albo nie robimy” itd. Ola ma według mnie predyspozycje do dalszej kariery naukowej, ale mam również pewność, że bez problemu znajdzie ciekawą pracę poza instytucjami uczelnianymi…

Jeszcze na koniec napiszę Wam, jak ładnie brzmi tytuł pracy po angielsku: „Forensic identification and comparison of adhesive tapes by means of infrared spectroscopy (FT-IR) and pyrolysis-gas chromatography-mass spectrometry (Py-GC/MS)”.

Tak więc podsumowując, Aleksandra dostała dziś magistra, a ja buziaka :) i merci.