Giełda PracZbierałem się kilka dni aby wyskrobać ten oto wpis i wreszcie się udało…

Postanowiłem Wam napisać o imprezie naukowej nazwanej „Giełda Prac”, która odbywała się w dniach 2 – 3 czerwca 2009 r. na Wydziale Chemii UJ. Giełda ta jest bezpośrednią kontynuacją zainicjowanej przeze mnie 4 lata temu Sesji Prac Badawczych Studentów Wydziału Chemii UJ. W odróżnieniu do poprzednich edycji (lata 2005 i 2007) w tym roku nie uczestniczyłem praktycznie w organizacji imprezy, może poza wstępnymi rozmowami z Moniką Parafiniuk (Prezes Naukowego Koła Chemików UJ) i wymianą kilku maili z główną organizatorką czyli dr Agnieszką Węgrzyn. Miałem za to przyjemność (jak poprzednio) zasiadać w sześcioosobowej komisji oceniającej studenckie prezentacje.

Giełda została zaplanowana na dwa dni. Pierwszego dnia 19 studentów zaprezentowało swoje 10-12 min komunikaty oraz 12 studentów wystąpiło z plakatami. Po każdym z komunikatów odbywały się dłuższe lub krótsze dyskusje związane z prezentowaną tematyką. Drugiego dnia studenci uczestniczyli w wykładach i warsztatach dotyczących staży, praktyk, poszukiwania pracy i autoprezentacji. Ja niestety ze względu na tzw. obowiązki służbowe mogłem uczestniczyć tylko w pierwszym dniu.

Ogólny poziom wystąpień można ocenić jako raczej wysoki, biorąc pod uwagę oceny komisji (tylko jedna osoba otrzymała ocenę niższą niż 3,50 (2,90), w skali od 0 do 5 pkt.). Poniżej przedstawiam listę przyznanych nagród.

Nagrody komisji:

  • Pierwsze miejsce – Nagroda im. Włodzimierza Jarzęby ufundowana przez Dziekana Wydziału Chemii UJ dla Barabary Wołek, za komunikat p.t. „Zastosowanie reakcji Pschorr’a w syntezie metylo-dibenzo[b]tiofenów”.
  • Drugie miejsce – Nagroda ufundowana przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Chemicznego dla Jana Kaczmarczyka, za komunikat p.t. „Temperaturowo programowana desorpcja małych cząsteczek z nanostrukturalnych powierzchni tlenkowych”.

Nagrody publiczności ufundowane przez Sekcję Studencką Polskiego Towarzystwa Chemicznego:

  • Najlepsza prezentacja: Barbara Wołek – „Zastosowanie reakcji Pschorr’a w syntezie metylo-dibenzo[b]tiofenów”
  • Najlepszy plakat: Aleksandra Jaworska – „Zastosowanie analizy SERS w badaniu związków cyklicznych”

Nagrody ufundowała również firma Amara. Otrzymali je:

  • Artur Biela – „Wysokociśnieniowe badania strukturalne betalaktoglobuliny”
  • Katarzyna Chołopek – „Nowe jonity na bazie poliwinyloaminy”
  • i wstyd przyznać ale zapomniałem kto dostał nagrodę za plakat – jak się dowiem to dopiszę :)

Nagrody przyznała też firma Fujitsu-Siemens:

  • Katarzyna Hnida – „Porowate membrany z tlenku aluminium otrzymane na drodze anodyzacji w kwasie siarkowym (VI)”
  • i tutaj podobnie nie zapamiętałem drugiej osoby

W Konkursie dla Publiczności, w którym nagrodę ufundowała Firma Komputerowa PC Point, wygrała Anna Wach.

Tyle suchych faktów, teraz coś ode mnie…

Po pierwsze bardzo serdecznie gratuluje wszystkim prezentującym, a szczególnie zdobywcom nagród!

Giełda Prac podobała mi się, ponieważ zobaczyłem kilkanaście naprawdę dobrych prezentacji. Trzeba przyznać, że osoby które zgłosiły się na ten konkurs należą do tej aktywniejszej części studentów chemii. Niestety zabrakło mi na sali kilku osób, ale z tego co się dowiedziałem, nie we wszystkich zakładach i pracowniach studenci w ogóle wiedzieli o takiej imprezie naukowej. Szkoda też, że tak trudno było zachęcić dodatkowe osoby do komisji…

Bardzo się też cieszę, że wygrała Barbara Wołek, była Ona również moim faworytem (faworytką ?). Co ciekawe, dość rzadko zdarza się taka sytuacja, że ta sama osoba dostaje nagrodę od komisji i od publiczności!

Wszyscy studenci poza jednym wyjątkiem trzymali się dość dobrze ustalonego czasu 10-12 minut. Poziom graficzny prezentacji był naprawdę niezły, chociaż mam wrażenie, że przynajmniej w jednym przypadku prezentujący nie był autorem prezentacji, bo widać było, że się z nią zapoznaje podczas występu :)

Tak czy inaczej było dobrze i oby tak dalej! Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się znów taka lub podobna impreza naukowa dla studentów Wydziału Chemii UJ.