Remigiusz Grzela, Hotel Europa - rozmowy, okładkaZgodnie z zapowiedzią, postanowiłem podzielić się z Wami wrażeniami i przemyśleniami na temat upolowanych książek. Jestem akurat w trakcie lektury „Hotelu Europa”, więc od niego zacznę.

W zasadzie całość jest zbiorem wywiadów, które autor przeprowadził z różnymi „gwiazdami” – między innymi Kingą Baranowską, Urszulą Dudziak, Vaclavem Havlem, Gustawem Holoubkiem czy Andrzejem Sewerynem. Książka składa się z 24 zapisanych rozmów, każda poprzedzona krótką notką o rozmówcy pana Remigiusza, a zakończona krótkim opisem wrażeń autora z tej rozmowy.

Poza pierwszym wrażeniem, do nabycia tej książki najbardziej zachęciło mnie kilka z wymienionych w poprzednim akapicie nazwisk. W trakcie lektury odkryłem jednak nawet ciekawsze postacie, bardziej osobiste rozmowy. Z ośmiu dotychczas przeczytanych wywiadów najbardziej urzekły mnie rozmowy z Anną Prucnal, Grzegorzem Jarzyną i Tomirą Kowalik. Nigdy wcześniej nie interesowałem się życiem ani twórczością tej trójki.

Same rozmowy bywają bardzo różne – od prób prowokacji i szoku (rozmowa z Vedraną Rudan), do bardzo osobistych zwierzeń (Wanda Wiłkomirska, Anna Bolecka, Tomira Kowalik). Każda jest w zupełnie innym stylu i każda bardzo interesująca.

Dzięki wywiadowi z Urszulą Dudziak poznałem perspektywę, z jakiej na świat patrzyli artyści przyjeżdżający do Stanów kilkadziesiąt lat temu, dzięki kilku innym rozmowom – jak ludzie patrzyli na życie w Polsce zaraz po II Wojnie Światowej. Wiele ciekawych przemyśleń, wiele obrazów z różnych miejsc i czasów w XX wieku.

Skoro już tyle napisałem, wracam do lektury. Część druga z ostatecznym obrazem tej książki i być może polemika z kilkoma z tych wywiadów – za jakiś czas.