Rok wyczekiwania i stało się – znów mieliśmy możliwość spotkać się w świetnej grupie WordPressowych świrów i porozmawiać nie tylko o wtyczkach, bezpieczeństwie i wdrożeniach, ale również o pracy freelancera oraz naszym języku i wielu innych tematach. Co ciekawe, tegoroczny WordCamp Polska 2015 to już szósta edycja tej imprezy!

WordCamp Polska 2015

W zeszłym roku widzieliśmy się w Warszawie, w 2013 gościł nas Wrocław (tam wszyscy byli zwycięzcami), w 2012 Gdańsk, w 2011 Poznań, a w 2010 Łódź. Może niektórzy czytelnicy pamiętają – miałem przyjemność byś szefem organizacji właśnie tego pierwszego WordCamp Polska, który odbył się w grudniu 2010 w Łodzi. Było, nie było – dziś będę pisał o najnowszej edycji spotkania miłośników WordPressa.

Organizacja

Muszę przyznać, że organizacja była na najwyższym poziomie. Ekipie organizacyjnej przewodził Marcin Wolak, któremu udało się skompletować bardzo zacny zespół ludzi, którzy rzeczywiście zaangażowali się całym sercem w pracę przy WordCampie. Kto był w ekipie możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej, brakuje tam jedynie najlepszego WordPressowego (i nie tylko) fotografa, czyli Wojtka Równanka (wszystkie zdjęcia we wpisie są Jego autorstwa).

WordCamp Polska 2015 - Ekipa organizacyjna
WordCamp Polska 2015 – Ekipa organizacyjna fot. Wojtek Równanek

Miejsce

Na miejsce spotkania zostało wybrane całkiem nowe centrum konferencyjne ICE KRAKÓW Congress Centre. Co tu dużo pisać? Świetne sale, pięknie wszystko wykończone, sprzęt audiowizualny na najwyższym poziomie – cud malina. Jedyne czego trochę brakowało, to zasilania na sali wykładowej…

Prezentacje

WordCamp Polska 2015 - dyskusja po prezentacji fot. Wojtek Równanek
WordCamp Polska 2015 – dyskusja po prezentacji fot. Wojtek Równanek

Znów były dwie równolegle prowadzone sesje, w których ulokowano różne ścieżki tematyczne: open, developer, user, enterprise, freelancer i case studies. Udało mi się uczestniczyć w niemal wszystkich prezentacjach ze ścieżek open, user, freelancer oraz case studies.

Kilka prezentacji i kilkoro prezenterów wzniosło się na najwyższy poziom – tutaj szczere gratulacje. Niestety również kilka prezentacji zawiodło moje oczekiwania, bo czy można ocenić dobrze prezentację, w której prelegent czyta swoje wypowiedzi z telefonu? Przejdźmy jednak do pozytywów:

Jak zawsze nie zawiódł mnie Mateusz Tuński prezentacją Nieznajomość prawa autorskiego może ci bardzo zaszkodzić – w zasadzie o czymkolwiek by opowiadał – ja na bank będę chętnie słuchał :)

Ewa Karaszkiewicz bardzo miło i lekko, chociaż trochę widać było, że w dużym stresie opowiadała o problemach z mobilnością – dopiero na koniec okazało się, że to był debiut! Oby więcej ludzi startowało z tak dobrego pułapu.

WordCamp Polska 2015 - Marcin Kosedowski fot. Wojtek Równanek
WordCamp Polska 2015 – Marcin Kosedowski fot. Wojtek Równanek

Czy twój WordPress czuje się bezpiecznie? – ostatecznie tematem prezentacji nie był tylko WordPress jakby mogło wynikać z tytułu, ale to chyba właśnie to wystąpienie najbardziej zapadło mi w pamieć. Mateusz Piszczak w kilkanaście minut pokazał jak prosto uzyskać dostęp do niezabezpieczonego komputera przez stronę na WP… koniecznie sami zobaczcie na filmie z WordCampa.

Muszę koniecznie napisać, że na tym WCP zobaczyłem chyba najlepszą, a jeśli nie najlepszą to na pewno najbliższą „moim wierzeniom” prezentację Marcina Kosedowskiego zatytułowaną Na konwersję Mistrza Yody 5 sposobów. Herh herh herh – po prostu bomba!

Podobnie Kasia Janoska pokazała najwyższą klasę biorąc na tapetę (jedynie z pozoru banalny) temat, jakim jest komunikacja z klientem. Z Jej wystąpienia o tytule Mój poduszkowiec jest pełen węgorzy – czyli rozmówki kodersko-polskie każdy powinien zapamiętać najważniejsze pytanie, na podstawie którego rozpoznajemy poziom zaawansowania klienta:

Czy ma pan/pani swój ulubiony klient FTP?

Wśród prezentacji o zastosowaniach WordPressa chyba największe wrażenie zrobiło na mnie klasyczne „success story” przedstawione przez Tomasza Lacha – twórcę serwisu zajadam.pl

I w ten oto sposób przechodzimy płynnie do mojej prezentacji :)

Moja prezentacja – WordPress w schronisku turystycznym

WordCamp Polska 2015 - Jakub Milczarek
WordCamp Polska 2015 – Jakub Milczarek
fot. Wojtek Równanek

Tym razem postanowiłem pokazać coś, nad czym pracuję już od jakiegoś czasu. Była to opowieść o dylematach i rozterkach, które musiałem i nadal muszę rozwiązywać podczas planowania struktury serwisu katalogującego polskie schroniska turystyczne. Mówiłem trochę o mobilności i geolokalizacji, o typach wpisów, własnych polach, wyszukiwarkach, systemach oceniania i wielu innych sprawach ze szczególnym naciskiem na dobry wybór WordPressowych wtyczek.

Bardzo miłym akcentem po prezentacji, poza wieloma pytaniami o szczegóły projektu, było zgłoszenie przez trzy osoby chęci pomocy przy rozwijaniu serwisu! Myślę że teraz projekt ruszy z kopyta!

Tyle opisu, a teraz prezentacja:

I jeszcze film:

WordCamp Polska 2016?

Pewnie jesteście ciekawi, gdzie odbędzie się kolejny WordCamp Polska?

Katarzyna Gajewska i Jakub Milczarek - WordCamp Polska 2015
Katarzyna Gajewska i Jakub Milczarek – WordCamp Polska 2015 fot. Wojtek Równanek

Znam już tę informację i podzielę się nią z Wami…

będzie to…

czekamy na werble…

jeszcze chwilę…

Gdynia!

Szefem organizacji WCP 2016 będzie Katarzyna Gajewska {Gaja pisze.}, widoczna na zdjęciu obok.

Podsumowanie

To był w mojej ocenie chyba najlepszy WordCamp, na jakim dotychczas byłem i jedna z najlepszych konferencji spośród tych, w których miałem przyjemność uczestniczyć (wliczając w to wszelkie małe i duże spotkania naukowe). Wszystko stało na najwyższym poziomie i mam nadzieję, że czas do WordCamp Polska w Gdyni zleci szybko, bo mam już nawet pomysł na prezentację – tym razem będzie znów o sprawach użyteczności, za szczególnym naciskiem na projektowanie interfejsu do wtyczki.

A jak Wam podobał się WordCamp Polska w Krakowie?

Zakończę jak dawniej – WordPressowcy wszystkich krajów łączcie się!

PS. Byłbym zapomniał – znów promowałem hashtag #boyswhowp :P