Cyna
Cyna

Tak jak kiedyś obiecałem – od czasu do czasu na moim blogu będą pojawiły się krótkie wpisy będące odpowiedzią na pytania czytelników. Oczywiście zawsze mógłbym odpowiedzieć w e-mailu, ale myślę, że dzięki takiej formie informacja ma szansę dotrzeć do większej grupy osób potencjalnie zainteresowanych tematem.

Jakiś czas temu napisała do mnie Pani Julia z pewnym pytaniem chemicznym. Niestety wyleciało mi to zupełnie z głowy i dziś przypadkiem trafiłem jeszcze raz na to pytanie:

Podjął Pan temat „Zagadka chemiczna – jak rozdzielić składniki stopu lutowniczego?” Mam takie pytanie ponieważ sama osobiście nie posiadam takiego doświadczenia jakie ma Pan. A więc mianowicie interesuje mnie w jakim kwasie rozpuści się cyna ?

Zanim jednak odpowiemy na to pytanie – pozwolę sobie zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy rozpuszczaniem, a roztwarzaniem:

  • Rozpuszczanie – to proces fizyczny polegający na tym, że po umieszczeniu ciała stałego, gazu lub cieczy w płynie (cieczy lub gazie), powstaje jednorodna i niemożliwa do rozdzielenia metodami mechanicznymi mieszanina, którą nazywamy roztworem.
  • Roztwarzanie – to proces chemiczny, który jedynie pozornie podobny jest do rozpuszczania. W tym przypadku ponownie mamy do czynienia z dwoma aktorami – jednak substancja roztwarzana ulega przemianie w inną substancję, czyli w trakcie przechodzenia do roztworu ulega reakcji chemicznej, a nie jedynie rozpuszczeniu.

Skoro już wiemy, czym różni się rozpuszczanie od roztwarzania – możemy przeanalizować roztwarzanie cyny w różnych kwasach.

W kwasie solnym (1:1) cyna roztwarza się raczej bez problemów:

Sn + 2HCl = SnCl2 + H2

Znalazłem też film na YT prezentujący taką reakcję:

W kwasie azotowym(V) cyna utlenia się do słabo rozpuszczalnego kwasu metacynowego:

3Sn + 4HNO3 + H2O = 3H2SnO3 + 4NO

W kwasie siarkowym(VI) cyna przechodzi w siarczan(VI) cyny(IV):

Sn + 4H2SO4 = Sn(SO4)2 + 2SO2 + 4H2O

Cyna roztwarza się też w stężonych wodorotlenkach (zasadach), w wyniku czego tworzą się hydroksocyniany(IV):

Sn + 4H2O + 2KOH = K2[Sn(OH)6] + 2H2

Tyle na dziś – jakby ktoś z Szanownych Czytelników miał jeszcze jakieś nurtujące Ją lub Jego pytania, to oczywiście chętnie na nie odpowiem na łamach bloga – nie muszą być naukowe :P