Kończy się już powoli dziwny rok 2013. Co przyniesie nam nowy rok 2014? Nie wiadomo, ale czy to teraz ważne? Przecież jak mówią bracia: поживём – увидим (w wolnym tłumaczeniu: pożyjemy zobaczymy).

Nowy Rok

Jak co roku, wiele osób będzie świętować hucznie tę zmianę kartki w kalendarzu, a skoro zabawa, to nie może zabraknąć muzyki! Dlatego też, podobnie jak w ubiegłych latach, postawiłem przygotować dla Was specjalną sylwestrową składankę 2013.

Moją składankę rozpocznę od utworu, z którym bezdyskusyjnie będzie mi się kojarzył 2013 rok. Oczywiście mam na myśli wzbudzającą wiele różnych emocji piosenkę duetu Donatan i Cleo pod wiele mówiącym tytułem My Słowianie. Jednym się podoba, inni uważają, że to obrzydliwe, niektórzy cieszą się z powrotu ludowych dźwięków, a jeszcze inni widzą w tym działanie szatana. Jak jest naprawdę – musicie ocenić sami:

Ponieważ rozpoczynając ten wpis nie mogłem jakoś wymyślić kolejnych utworów, postanowiłem więc podpytać znajomych (blogerów i nieblogerów). W ten oto sposób otrzymałem garść pięknych kawałków, a potem sam jeszcze kilka wymyśliłem :)

Anoriell zaproponowała utwór ekipy Ylvis pod tytułem The Fox (What Does the Fox Say?). Muszę przyznać, że czegoś tak kuriozalnego jeśli chodzi o tematykę dawno nie słyszałem. Utwór osiągnął niebywałą popularność i z tego co właśnie widzę odsłuchało go już powyżej 300 milinów osób – codziennie nowe osoby próbują dowiedzieć się, co i jak mówi lis(ek)? Zobaczcie sami:

Kiedy zapytałem Hołka, o jakąś podpowiedź – bez chwili namysłu zaproponował utwór sławionego już przez nas w poprzednim roku uroczego zespołu Weekend (pamiętacie przecież Ona tańczy dla mnie?). Tym razem padło na utwór o wyjątkowo subtelnym tytule: Jesteś Zajebista – myślę, że więcej komentarza nie trzeba, po prostu sami posłuchajcie:

Następną odpytywaną znajomą blogerką była Jagna, do której niestety tak łatwo nie mogłem się dodzwonić, bo Szanowna Pani baluje już gdzieś w górach i to z PTTKiem, a to brzmi dumnie! Tak czy inaczej, Jagna również bardzo szybko zaproponowała swoje tegoroczne wielkie odkrycie muzyczne, którym jest rumuński zespół Sandu Ciorba i ich największy przebój Dalibomba. Sam nie wiem, czy wolę kiedy wykonawcy są półnago, czy półnago z narzuconymi skórzanymi kurtkami? W trakcie poszukwiania informacji o tym zespole dowiedziałem się, że na FB istnieje nawet specjalna inicjatywa mająca na celu zorganizowanie w Polsce ich koncertu (ponad 500 fanów!). Zanim do nas przyjadą możecie posłuchać i popatrzeć na Nich u mnie:

Postanowiłem również zapytać o największy przebój 2013 Panią dr Zaitz, która niestety nie prowadzi bloga, ale na Internetach się zna :) Gosia zaproponowała tradycyjnie utwór, który jest podobno znany i lubiany w kręgach chemicznych(!) – jest to piosenka zespołu Die Antwoord pod tytułem Enter The Ninja. Przyznam, że nie wiem co mają Ninja i to jeszcze w takiej formie do chemii, ale może jest w tym jakaś metoda? Możecie sami ocenić:

OK tyle propozycji od znajomych i wracamy do moich pomysłów na sylwestrową składankę 2013.

Skoro w 2011 roku słuchaliśmy razem pięknego noworocznego utworu Стекловаты – Новый Год (Steklovata – Novi God) postanowiłem sprawdzić, czy może ktoś w naszym kraju nad Wisłą nie stworzył covera tego przeboju. Okazało się że tak – jest polska wersja w wykonaniu Kabaretu Czesuaf pod zaskakującym tytułem Nowy Rok:

Pomyślałem, że kiedy już będziemy zmęczeni podskakiwaniem i podrygiwaniem w takt wcześniejszych dynamicznych dźwięków folk/hip-hopu, norweskiego nie-wiadomo-czego, disco polo, disco romana i południowoafrykańskiego hip-hopu oraz disco polo-rus zapragniecie czegoś wolnego i romantycznego.

Myślę, że jest to odpowiedni czas na Bohemian Rhapsody, ale w trochę mniej klasycznym wykonaniu… Wyobraźcie sobie czterech facetów w zardzewiałym białym VW Polo, którzy wyposażeni w odpowiednie instrumenty wykonują całkiem poważnie wspomniany utwór. Na szczęście nie musicie sobie tego wyobrażać, bo fiński zespół Porkka Playboys już to zrobił:

Na zakończenie muszę się z Wami jeszcze podzielić uroczym rosyjskim popem w wykonaniu Ангел-А. Będzie to utwór Простая девчонка i jaka jest tytułowa dziewczyn(k)a, taki też jest ten utwór:

Na tym zakończę moją składankę – może Wy Szanowni Czytelnicy jeszcze coś polecicie?

Jakby ktoś miał ochotę na więcej – zachęcam też do zerknięcia na wpisy z poprzednich lat:

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! Niech moc będzie z wami oraz żyjcie długo i szczęśliwie!