20.008903

47.872580

Kilka dni temu jeden z czytelników zadał mi pytanie o najwyższy szczyt Węgier.

Postanowiłem stworzyć na ten temat pełny wpis – może jeszcze komuś przyda się taki mini poradnik.

Dawid napisał:

Otóż w przyszłym tygodniu wybieram się na Węgry – do Budapesztu. Jadę tam koleją z Warszawy… słyszałem (a raczej przeczytałem), że na najwyższy szczyt Węgier wjeżdża się czymś w rodzaju autobusu podmiejskiego… może przybliżysz mi ten temat? Czy Ty byłeś swoim autem, czy może też startowałeś z centrum? Czy jest coś, co warto wiedzieć zanim się tam wybiorę? Każda rada będzie cenna :-) I z góry Ci za każdą dziękuję.

Podstawowe informacje o najwyższym szczycie Węgier

Autor na szczycie Kékes
Autor na szczycie Kékes

Najwyższym szczytem Węgier jest Kékes – 1014 m n.p.m., który znajduje się na północy kraju, w górach Mátra należących do Karpat Zachodnich. Całość gór pokrywają lasy dębowe i bukowe, tak jak ma to miejsce w drugim węgierskim paśmie górskim – Górach Bukowych. Oczywiście szczyt należy do Korony Europy i do Korony Unii Europejskiej. Nazwa szczytu wywodzi się od węgierskiego słowa kékes, czyli niebieskawy – dlaczego tak? Wystarczy zerknąć na zdjęcia…

Współrzędne szczytu: N 47° 52′ 44″, E 20° 0′ 37″

Jak dostać się na najwyższy szczyt Węgier?

Kékes - szlaki znakowane
Kékes – szlaki znakowane

Na piechotę

Na Kékes można dojść piechotą z kilku różnych miejsc startowych – Węgrzy wyznakowali wiele szlaków turystycznych w tych górach. Oznaczenia to poziome paski, krzyżyki oraz chyba pionowe paski – oczywiście wszystko w różnych kolorach, więc możliwych kombinacji jest wiele.

Kolejką i na piechotę

Pociąg na Kékes
Pociąg na Kékes

Opcja, którą chyba najbardziej polecam to dojazd autobusem z Budapesztu do miejscowości Gyöngyös, gdzie warto złapać kolejkę turystyczną do Mátrafüred (gdzie kończy się linia). Stąd można już na piechotę pokonać resztę trasy. Warto dodać, że wioska leży na wysokości ok. 320-390 m n.p.m. więc pozostaje nam do „wspinaczki” nieco ponad 600 m :)

Autobusem

Praktycznie na sam szczyt może nas wwieźć autobus:

 • Budapeszt – Kékes – 3 kursy dziennie
 • Gyöngyös – Kékes – ponad 10 kursów dziennie

Samochodem

Mniej więcej 50 m poniżej szczytu znajduje się płatny parking publiczny. Co ciekawe jest on płatny tylko w wybranych godzinach, a poza nimi można po prostu zostawić auto lub nawet w nim spać bez problemów. Dodam jeszcze, że nie można zapłacić EUR ani kartą, więc warto mieć kilka drobnych HUF.

Co można robić na najwyższym szczycie Węgier?

Możliwości na spędzenie czasu na Kékes jest kilka – oto najważniejsze atrakcje:

 • Kékes - wieża TV
  Kékes – wieża TV

  176-metrowa wieża telewizyjna (Kékes TV-torony), w której jest taras widokowy i restauracja – wstęp 480/350 HUF

 • stragany z pamiątkami ogólnowęgierskimi i związanymi tylko ze szczytem
 • fantastyczny samoobsługowy bar (coś à la bar mleczny) – obsługa nie mówi w żadnym innym języku niż węgierski, nie przyjmują płatności kartą ani EUR :) Polecam gulasz mięsny z kluseczkami, ale znam miłośników leczo z wątróbką serwowanego w tym lokalu jako „krótko” leczo…
 • kamień oznaczający najwyższy punkt Węgier – wymalowany w barwy narodowe
 • miejsca na urządzenie pikniku
 • wiele znakowanych szlaków turystycznych zachęcających do dalszej wędrówki

Nie wiem czy coś pominąłem? Jeśli mielibyście jakieś pytania – piszcie śmiało w komentarzach.