Tegoroczna edycja największego polskiego spotkania miłośników WordPressa jest już za nami. Odliczyło się ponad 120 uczestników, którzy wysłuchali 16 prezentacji oraz uczestniczyli w konkursach i tzw. spotkaniach wieczornych :)

Cała konferencja była na bardzo wysokim poziomie i już na wstępie chciałbym podziękować i pogratulować całej ekipie organizacyjnej w składzie: Marcin Andrzejewski, Agnieszka Bury, Krzysiek Dróżdż, Wojtek Równanek, Katarzyna Świderska. Odwaliliście kawał dobrej roboty!

Katarzyna Świderska (fot. Wojtek Równanek)Wojtek RównanekNa szczególne wyróżnienie zasługuje Katarzyna Świderska, która pełniła rolę szefa, duszy towarzystwa, kierownika planu, głównego zarządcy i wiele innych :)

Niezależnie od samych prac organizacyjnych chciałem pochwalić również Wojtka Równanka, za świetne zdjęcia relacjonujące imprezę niemal minuta po minucie. Jeśli ktoś z Was poszukuje dobrego fotografa – polecam Fotografia dla wymagających.

 

Tradycyjnie w kilku słowach napiszę poniżej o wystąpieniach, które miałem przyjemność zobaczyć:

Za darmo nie umarło – Tomasz Dziuda

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego, chociaż może nawet nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. Tak czy inaczej prezentacja Tomka była bardzo dobrze poprowadzona i przybliżyła ofertę bezpłatnych dodatków do WP autorstwa ekipy GavickPro.

WordPress in da cloud – Michał Smereczyński

Michał opowiadał o dość odległych dla mnie sprawach, ale muszę przyznać że udało Mu się zainteresować mnie problematyką chmury. Może kiedyś również moje serwisy będą korzystać z dobrodziejstw takiego rozwiązania…

Zrób wszystko, nie niszcz niczego – Marcin Pietrzak

Jak zawsze świetnie przygotowany merytorycznie Marcin rzucił kilka jeśli nie kilkanaście wartościowych porad dla osób piszących własne rozwiązania dla WP. Miałem wrażenie, że jego wykład był jakby kontynuacją wykładu wstępnego o pluginach, który prezentował Konrad Karpieszuk na WordCampie w Łodzi.

Budujemy fabrykę blogów na WP Multisite – Marcin Kosedowski

Like a geek (fot. Wojtek Równanek)Każdy patrzy na świat IT ze swojej specyficznej strony i dlatego właśnie bardzo lubię wszelkie dyskusje z Marcinem Kosedowskim. Bogactwo tych dyskusji jest nieodłącznym elementem Jego wystąpień i artykułów. Tym razem Marcin pochwalił się swoim nowym dzieckiem – Fabryką Blogów, czyli usługą pozwalającą na zakładanie prostych blogów i zarabianie na nich poprzez system AdSense. Przyznam, że kilka rzeczy mnie w tym projekcie zaskoczyło i kilka wręcz oburzyło – np. kwestia braku możliwości wstawiania linków. To jednak temat na dłuższe wypracowanie…

Jeśli nie WP MultiSite, to co? – Jakub M. Milczarek

Katarzyna Janoska i Jakub MilczarekTo ja :) Opowiadałem o zarządzaniu wieloma instancjami WordPressa z poziomu jednego narzędzia udostępnianego przez usługodawcę lub instalowanego na własnym serwerze (self hosted). Niestety miałem trochę za mało czasu (15 min), aby omówić problematykę szerzej, ale mam nadzieję że i tak kilka osób dowiedziało się o czymś nowym. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wykładzie przedstawiam poniżej moją prezentację:

Wielojęzyczność w WordPressie – porównanie różnych podejść – Agnieszka Bury

Agnieszka Bury (fot. Wojtek Równanek)Agnieszka w bardzo przystępny sposób pokazała jakimi metodami możemy osiągnąć wielojęzyczność na naszych stronach. Bardzo ciekawy i potrzebny wykład – sam kiedyś myślałem o przygotowaniu podobnego. Mam tylko wrażenie, że prezentacja była odrobinę na długa i w niektórych miejscach dość znacząco nie zgadzam się z oceną konkretnych rozwiązań. Może to jednak kwestia gustu i różnego doświadczenia…

WP & AJAX – zróbmy to na czysto! – Marcin Wolak

Jakbym to już gdzieś widział :P Tyle żartów, a tak na poważnie – profesjonalna prezentacja Marcina była nafaszerowana kodem, a to niestety nie dla mnie. Jak zawszę mówię – bardziej interesują mnie efekty i ich konsekwencje, niż sposoby osiągania danych rozwiązań na stronach www.

Skuteczna ochrona przed wykradaniem haseł – uwierzytelnianie dwuskładnikowe Rublon – Michał Wendrowski

Prezentacja zupełnie do mnie nie trafiła, a wręcz wzbudziła jakiś dziwny niesmak. Pomimo tego, że Rublon nie był sponsorem – ta prezentacja miała najbardziej biznesowy i sprzedażowy charakter. Co więcej, nienajlepsze wrażenie robi prelegent, który przychodzi tylko na swoje wystąpienie i zaraz po nim ucieka…

W3 Total Cache – skuteczne przyśpieszanie WordPressa – Bartosz Romanowski

Szkoda, bardzo wielka szkoda, że Bartosz nie ocenił dobrze dostępnego czasu i momentami wchodził w zbyt duże detale. Była to jednak, podobnie jak u Agnieszki – ciekawa i potrzebna prezentacja, bo poprawa wydajności stron internetowych powinna leżeć na sercu każdemu developerowi i właścicielowi stron www.

Crowdsourcing – włącz się w rozwój! – Marcin ′sirmacik′ Karpez

Przyznam szczerze, że kompletnie nie wiem co ta prezentacja miała wspólnego z WordPressem, ale z drugiej strony dla bardzo wielu osób była idealną „rozbiegówką” po ciężkiej nocy :)

WordPress w chmurze Microsoft – czyli Windows Azure do usług – Ryszard Dałkowski

Ryszard Dałkowski (fot. Wojtek Równanek)Jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza prezentacja sponsorsko-promocyjna jaką w życiu widziałem, a widziałem ich bardzo wiele. Ryszard w ciekawy i wciągający sposób potrafił nie tylko zaprezentować główny temat, ale również pożartować ze stereotypowych zarzutów, jakie ludzie wystosowują wobec Microsoftu. W związku z tym Ryszard otrzymuje moje wyróżnienie dla najlepszego prelegenta WordCamp Wrocław 2013!

A Ty ile bierzesz za godzinę? – Paweł Warzyniak

Bardzo ciekawy temat rzeka, który ponownie bardzo rozgrzał publiczność. Osobiście uważam, że na każdym WordCampie powinien być co najmniej jeden wykład na temat problemów z klientami, wycenianiem usług, formami współpracy etc. Taka wymiana informacji i doświadczeń bardzo dużo daje, nie tylko początkującym…

Klient też człowiek, czyli jak przystępnie rozbudować backend – Katarzyna Karus

Biorąc pod uwagę moje specyficzne zainteresowania IT właśnie na tę prezentację najbardziej liczyłem. Niestety Kasia zrobiła tylko wstęp wstępów i po prezentacji miałem dość duży niedosyt. Może dla mniej zainteresowanych i mniej zaawansowanych rozbudowane fragmenty filozoficzne były potrzebne, ale ja liczyłem na konkretne problemy i ich rozwiązania, a tego było trochę mało. Tak czy inaczej temat prezentacji – bardzo trafiony i czekam na kontynuację, może na następnym WordUP Kraków?

Umowa nie dla freelancera – Mateusz Tuński

Rewelacyjny wykład, zarówno ze względu na tematykę, jak i umiejętności prezentacyjne prowadzącego. Tak się stało, że komputer Mateusza nie chciał współpracować i cała prezentacja została po prostu wygłoszona „bez wspomagania”, ale za to przy dość dużym udziale dyskutantów z publiczności.

SEO po pandzie i pingwinie – działaj efektywnie! – Magdalena Bród

Jedne aspekty SEO to dla mnie czarna magia, a inne to zło wcielone. Z prezentacji Magdy dowiedziałem się kilku nowych rzeczy, ale nadal nie czuję się porwany do zajmowania się tą działką…

Views – WordPress dla niePHP-ujących – Cezary Buliszek

Wreszcie dowiedziałem się, jak działa i jak wygląda narzędzie Views. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal nie do końca rozumiem jaki jest jego cel. Teoretycznie ma to być tworzenie widoków dla osób nieznających PHP, jednak narzędzie wygląda na tak skomplikowane, że mało kto z początkujących da radę się połapać :)

Na stronie WordCamp Wrocław 2013 dostępne są już linki do wszystkich prezentacji.

WordCamp Wrocław 2013

W ten sposób dotarliśmy do końca podsumowania. Jeszcze raz dziękuję organizatorom za świetną imprezę, prelegentom za ciekawe i pouczające wystąpienia, a współuczestnikom za interesujące dyskusje i nowe znajomości!

Czy ktoś z Szanownych Czytelników też był na WordCamp Wrocław 2013? Jakie są Wasze opinie?