Już niemal 400 lat temu kanclerz Jan Zamoyski przedstawił w słowach „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” jedną z najważniejszych prawd dotyczących przyszłości Polski.

Dowód nr 1 - Opiłki miedzianePonieważ dobro tego skrawka ziemi, a w zasadzie jego mieszkańców leży mi na umyśle (lub jak kto woli na sercu), postanowiłem już jakiś czas temu zaangażować się w popularyzację nauki wśród najmłodszych, w ramach różnych inicjatyw (Uniwersytet Dzieci, Unikids Uniwersytet Dziecięcy itd.).

W ubiegłą sobotę razem z Moniką Koperską poprowadziliśmy wykład pt. „Mydło – jak to działa?”, który był inauguracją nowego roku akademickiego w Unikids w Bielsku-Białej. O podobnej tematyce mówiliśmy już dzieciom kilkukrotnie w Krakowie, Warszawie i Moskwie :)

Dowód nr 3 - Włókna wełniane

Tym razem jednak poza wykładem zostaliśmy poproszeni również o poprowadzenie warsztatów. Jak pewnie większość z Was wie – moją naukową specjalnością jest fizykochemia kryminalistyczna, więc postanowiłem wybrać właśnie tę tematykę i tak powstały warsztaty „Kryminalistyka, czyli nauka kontra przestępczość”.

Młodzi naukowcy dowiedzieli się trochę o samej kryminalistyce oraz o rodzajach śladów i mikrośladów. Nie trwało to jednak długo, bo już po kilku minutach mojej prezentacji otrzymałem telefon, w którym młoda dziewczyna żaliła się, że z jednej z sal ktoś ukradł jej laptopa!

Dowód nr 5 - Odcisk palca

Nasi podopieczni bardzo szybko przyodziali rękawiczki, po czym otrzymali torebki strunowe, pincety, taśmy do zbierania włókien i innych mikrośladów, proszek i pędzelki daktyloskopijne oraz szkła powiększające.

Kilka osób oznaczało również miejsca odnalezienia dowodów specjalnymi numerkami oraz prowadziło dokumentację fotograficzną.

Po zebraniu wszystkich istotnych śladów (włókien, odcisków palców, włosów, odprysków lakierowych, narzędzi, odcisków butów etc.) usiedliśmy wspólnie przy mikroskopie podpiętym do laptopa i rzutnika i analizowaliśmy zebrane próbki.

Całość została udokumentowana i zmontowana przez moją niezastąpioną asystentkę Monikę Koperską: