Tak jak zapowiadałem ponad tydzień temu – wybrałem się, a w zasadzie wybraliśmy się na XIII Noc Podróżnika – imprezę organizowaną (teraz już co pół roku) w Zapiecku w Łodzi.

XIII Noc Podróżnika w Łodzi

Imprezę prowadzili moi dobrzy znajomi z liceum (i okolic) – właściciele sklepu turystycznego Trawers, a całość rozpoczęła się o 19.00 i zakończyła w okolicach 3.00 w nocy!

Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu średnia wieku na sali była zbliżona do mojego wieku lub nawet wyższa. Zawsze myślałem, że na tego typu imprezy przychodzą głównie ludzie młodzi, szukający inspiracji do podróży w momencie kiedy jeszcze studiują i mają dużo czasu, a tu okazuje się, że raczej ludzie w jesieni wieku szukają takich inspiracji…

Sala wypełniła się w okolicach 2-3 wystąpienia i co ciekawe – do samego końca, czyli do ok. 3 w nocy wytrwało aż 30% tego największego składu! Było to bardzo miłe zważywszy na to, że występowałem jako ostatni :)

13 Noc Podróżnika - publiczność

Nie da się chyba znaleźć jakiegoś wspólnego mianownika dla tych ponad 7 godzin, w trakcie których zobaczyliśmy 14 prezentacji (niektóre w dwóch częściach). Jedni opowiadali o trudach swoich wypraw, inni nastawiali się bardziej dydaktycznie – wymieniając dużo dat, nazwisk i innych faktów związanych z przedstawianym regionem. Byli też tacy, którzy mówili raczej mało i jedynie pokazywali kolejne zdjęcia.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, to w zasadzie prawie wszyscy pokazywali po prostu zdjęcia. Jedynymi wyjątkami były pokazy filmów oraz moja prezentacja, która zawierała poza zdjęciami również flagi poszczególnych państw, nazwy szczytów i ich lokalizację na schematycznej mapie Europy.

Postanowiłem, że napiszę Wam kilka słów o każdej z prezentacji:

  • Islandia północna – Adam Lipiński, Przemek Lipiński – tak powinny wyglądać slajdowiska podróżnicze! Trochę zdjęć, spokojny komentarz z kilkoma żartami i wiele przydatnych informacji praktycznych etc.
  • Od śniegów Atlasu po piaski Sahary, Maroko – Włodek Janusik, Katarzyna Szymańska – wiek jednego z prelegentów w powiązaniu z osiągnięciem jakim jest wejście na Dżabal Tubkal 4167 m n.p.m. zasługuje na duże wyróżnienie
  • Liban – Darek Cłapa – przyznam szczerze, że miejsca i zdjęcia bardzo przyjemne ale jakoś prezentacja nie utkwiła mi w pamięci
  • Mongolia Wewnętrzna – przez stepy i pustynie do chińskich miast (dwie części) – Katarzyna Golik – dużo, dużo slajdów i jeszcze więcej informacji. Prelegentka wyraźnie specjalizuje się zawodowo w problemach społeczno-politycznych opisywanego regionu. Tak czy inaczej czuję się zachęcony do podróży w tamte rejony…
  • Czad – w kraju niemocy i ogromnych możliwości (dwie części) – Szymon Kowalczyk – niestety prelegent mówił ekstremalnie wolno i zamiast podawać kolejne ciekawostki opowiadał o tym, że ma mało czasu, bo jakby miał więcej to… Szkoda, bo do Czadu mało kto jeździ i wszelkie informacje mogłby być przydatne
  • Afganistan, Iran – Witold Repetowicz – tutaj duże ukłony i tzw. szacun, za kierunek wypraw. Jeśli chodzi o Iran to nie mam obaw, ale chwilowo do Afganistanu bym się raczej nie wybrał. Tak czy inaczej prezentacja ciekawa
  • Kraulem przez Cieśninę Magellana – Rafał Ziobro – ciekawy pomysł, świetna realizacja i wyśmienite wystąpienie, chociaż bardziej sportowe niż turystyczne. Do tamtego wieczoru nie wiedziałem, że człowiek jest w stanie wytrzymać bez „pianki” w wodzie o temperaturze ok. 4-5 °C tak długo aby móc przepłynąć kilka kilometrów – jednak się da!
  • Izrael – Ela Dworak – już od długiego czasu myślę o podróży do tzw. Ziemi Świętej i oczywiście bardzo ładne zdjęcia opatrzone ciekawym komentarzem ponownie przywiodły te myśli…
  • Afrykańska przygoda – Kilimandżaro, Serengeti, Zanzibar – Janusz Łyskawa – kolejna destynacja, o której sam myślę od jakiegoś czasu. Przedstawiane zdjęcia zachęciły mnie do ponownego szukania informacji o możliwościach wejścia na Kilimandżaro. Niestety właśnie takich porad praktycznych oraz informacji o ewentualnych kosztach zabrakło mi na pokazie. Ponieważ niespecjalnie lubię oglądać zdjęcia i filmy o zwierzętach, więc druga część prezentacji była dla mnie nieciekawa
  • Australia – Darek Cłapa – to już drugie wystąpienie tego samego prelegenta – tym razem jednak zostały mi w pamięci obrazy pustkowia, piachu, samotnych zabudowań, czyli wszystkiego tego, co fascynuje mnie w Australli i kilku stanach USA najbardziej
  • Szlakiem królewskich jaków – Sikkim 2010 – Tomasz Marszałek – prezentacja trochę mi umknęła, może to już taka godzina :)
  • RPA – jedność w różnorodności – Róża Paprocka – kolejna prezentacja która mi umknęła… zapamiętałem jedynie o informacje o tym, że nadal trzeba uważać w wielu miejscach będąc białym…
  • Złota ziemia roni łzy – Birma 2011 – Tomasz Marszałek – bardzo dobra i zachęcająca do podróży prezentacja. Muszę przyznać, że wcześniej nie wiedziałem zbyt wiele o tym kraju, może poza tym gdzie jest położony i jaką ma flagę :)

Jeśli komuś z Was jest mało moich komentarzy – serdecznie polecam wpis anoriell: 13 Noc Podróżnika Trawers 2013 – slajdy, podróże, opowieści, w którym Kasia podjęła trud skomentowania wszystkiego o wiele obficiej niż zrobiłem to ja!

Noc Podróżnika - nagroda dla Kasi

Lektura bardzo ciekawa, ale trzeba sobie zarezerwować na nią przynajmniej kilkanaście minut :)

Jak już nadmieniłem miałem przyjemność występować jako ostatni z prezentacją Perły w koronie Europy, którą możecie zobaczyć poniżej.

Po moim wystąpieniu przyznano głosami publiczności nagrody, a także rozlosowano drobne upominki wśród wytrwałych, którzy zostali do końca imprezy. Ja niestety nic nie wylosowałem ale Kasia, jak widać na zdjęciu obok, z zadowoleniem odebrała całkiem niezły mały plecak Karrimora.

Panie i Panowie – oto Perły w Koronie Europy, które przedstawiałem razem z Ryjkiem: