Za chwilę kończę pracę i wybieram się tym razem na trzydniową wyprawę na wyspę Cypr!

Mam zamiar odwiedzić zarówno Republikę Cypryjską, jak i Turecką Republikę Cypru Północnego.

Oczywiście podstawowym celem poza typowym zwiedzaniem jest zdobycie dwóch szczytów:

  • najwyższy szczyt Republiki Cypryjskiej (jednocześnie najwyższy szczyt wyspy), zaliczany do Korony Unii Europejskiej :) – Olimp 1951 m n.p.m.
  • najwyższy szczyt Tureckiej Republiki Cypru Północnego – Selvili Tepesi 1024 m n.p.m.

Plan wygląda następująco:

  • dzień 0 – lot Kraków (KRK) – Paphos (PFO) gr. Πάφος i tam nocleg
  • dzień I – podróż w okolicę Olimpu 1951 m n.p.m. spacer na szczyt i dookoła :), zwiedzanie Nikozji, dojazd na nocleg w Kyrenia (gr. Κερύνεια, tr. Girne) (w części północnej wyspy)
  • dzień II – zwiedzanie okolic miejscowości Kyrenia, wejście na na Selvili Tepesi 1024 m n.p.m., dojazd na nocleg do Limassol (gr. Λεμεσός)
  • dzień III – zwiedzanie Limassol, odwiedziny w bazie RAFu, zwiedzanie Paphos i powrót do Polski…

Pierwszego dnia zaraz po dojechaniu do Nikozji trzeba będzie przekroczyć granicę pomiędzy Cyprem grackim i tureckim, chronioną przez oddziały UN. To już chyba powoli zaczyna być moim nowym hobby – przekraczanie dziwnych i czasem bezsensowych granic :)

Z tego co czytałem – w Nikozji sytuacja jest podobna do podziału Berlina za dawnych czasów. „Działającego” Muru Berlińskiego już nie widziałem ale samą granicę niemiecko-niemiecką przekraczałem dwa razy będąc dzieckiem i nawet nieźle to pamiętam! Dużo tego typu przygód można zaliczyć na Bałkanach ale chyba i tak mało co jest w stanie pobić przekraczanie granicy Mołdawia/Naddniestrze!

Tradycyjnie będzie można śledzić postępy wyprawy na APRSie, więc zapraszam do zerkania na mapę w panelu bocznym lub na pełnoekranowe przedstawienie pozycji moje stacji, czyli SQ7HJI.

Tym razem nie zachęcam do trzymania kciuków ani modlitw, chociaż zawsze można dobrze życzyć, bo szczyty są bardzo proste – jedynym problemem może być tylko znalezienie Selvili Tepesi! Nigdzie w sieci nie ma pożądnych opisów, więc pewnie mój będzie pierwszy :)