Pamiętacie, jak pisałem moją krótka recenzję książki Pani dr Jolanty Wąs-Gubały pt. Włókno jako ślad kryminalistyczny i umieściłem tam zdjęcia mikroskopowe włókien wykonane przez studentów Politechniki Krakowskiej?

Kilka dni po napisaniu wspomnianego tekstu dostałem bardzo miły e-mail od autorki tej książki! Dostałem zgodę na upublicznienie tego maila, co też czynię poniżej:

Panie Jakubie!

Dziękuję za informacje o mojej książce na Pana stronie i zarazem reklamę „włókien”. Książka była pisana w 2000 r. i w ówczesnych warunkach, stąd brak kolorowych fotografii.

Ale polecam Panu moją rozprawę habilitacyjną: Wpływ wybranych czynników na destrukcję włókien i wyrobów włókienniczych w aspekcie ich znaczenia w procesie sądowym, Instytut Ekspertyz Sądowych, 2009. Tam są kolorowe zdjęcia i szczegółowe badania, przy czym bardziej fizyko-niż chemiczne. Niestety tak się złożyło, że nie dysponuję już żadnym egzemplarzem autorskim, ale z pewnością można tę pozycję jeszcze nabyć w IES lub w księgarniach prawniczych. Będzie mi miło jeśli Pan się z nią zapozna.

Życzę spokojnych Świąt i wielu sukcesów w rożnych dziedzinach życia w Nowym 2012 Roku.

Pozdrawiam,
Jolanta Wąs-Gubała

Mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości zdobyć wymienioną przez Panią Jolantę Wąs-Gubałę pozycję i oczywiście postaram się z Wami podzielić wrażeniami w formie kolejnej krótkiej recenzji.

Autorka pozostawiła jeszcze w swoim mailu następujące postscriptum:

PS Pana zdjęcia nie są zbyt ładne – niewiele na nich widać. Przesyłam kilka do wykorzystania dla studentów lub w innych miejscach. Włókno tekstylne ma przeciętnie średnicą 15-25 mikrometrów, a zatem ich powiększenie na obrazie można łatwo skalkulować. W tych przypadkach to ok. 1000 razy.

Oczywiście potem w rozmowie z Panią Wąs-Gubałą wytłumaczyłem w jakich warunkach wykonywane były nasze zdjęcia:

  • mikroskop raczej popularnonaukowy – Intel Play QX3 Microscope
  • powiększenie 60x i 200x
  • brak olejku imersyjnego
  • podłoże – zwykła taśma klejąca

W związku z powyższym zgodziliśmy się, że lepszych zdjęć nie można było otrzymać i dobre chociaż to :)

Poniżej prezentuję profesjonalne zdjęcia przesłane przez Panią doktor:

Włókno wełniane
Włókno bawełniane
Włókno poliestrowe
Włókno poliestrowe w mikroskopie polaryzacyjnym

Jak się Wam podobają zdjęcia i czy w ogóle chcecie więcej takich popularnonaukowych wpisów na mojej stronie?