Pod koniec lipca we wpisie o rozpoczęciu współpracy z GW Helion wspomniałem o pierwszych dwóch książkach, które dostałem do recenzji. Pierwszą z nich była pozycja Sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych – Paweła Lenara, a drugą Podręcznik CSS – Erica A. Meyera.

Podręcznik CSS jak widać trochę musiał sobie poczekać na recenzję ale dzięki temu mogłem lepiej zapoznać się z jego treścią.

Nie wiem czy komukolwiek związanemu z webdeweloperką i szerokopojętymi sprawami www trzeba przedstawiać Pana Erica A. Meyera? Dla tych, którzy jednak nie znają tej postaci napiszę, że jest swego rodzaju guru kaskadowych arkuszy stylów, czyli CSS (Cascading Style Sheets).

Tym razem Meyer stworzył książkę w ramach serii edukacyjnej popularnego magazynu Smashing Magazine (polecam).

Całość podzielona jest na kilka rozdziałów:

  1. Narzędzia – omówienie typowych programów, wykorzystywanych przez webmasterów, web deweloperów, koderów innych -ów
  2. Selektory – czyli o co w tym wszystkim chodzi? Jak w każdym języku na początku nauki warto zrozumieć semantykę aby móc dalej działać…
  3. Porady – zestaw ponad 20 różnych przepisów pomocnych w pracy nad serwisem (np. tworzenie arkuszy dla treści do wydruku, wyrzucanie elementów poza ekran, zabawy z punktorami etc.)
  4. Układy – nie chodzi tutaj o tajne układy! Zamiast tego w rozdziale bardzo klarownie opisane jest podejście do projektów jako takich, stosowania siatki, wprowadzaniu magicznego clearfix i wiele innych
  5. Efekty – ja zapamiętałem z tego rozdziału głównie część dotyczącą wprowadzania nieregularnych kształtów, zaokrągleń, przesuwania itp. Zapewne każdy odnajdzie jeszcze coś dla siebie
  6. Tabele – bardzo wartościowe uwagi o tworzeniu stylów dla tabel – to jest coś, co bardzo często kuleje na stronach www
  7. Pieśń przyszłości – Pan Meyer jak każdy dobry autor pozostawia tematykę niedomkniętą. W tym ostatnim rozdziale możemy dowiedzieć się trochę o tym co dalej z HTML 5, o imitowaniu elementów tego języka za pomocą klas, a także o nowym podejściu do osadzania mediów i kolorach jako takich

Warto zwrócić uwagę na to, że książka nie jest typowym podręcznikiem wprowadzającym nas w tajniki CSS kro po kroku. Autor postanowił podejść do problemu zupełnie inaczej i pokazuje nam pewne wybrane przykładowe konstrukcje. Ma to w założeniach prawdopodobnie zachęcić do eksperymentowania i poszerzania swojej wiedzy z innych źródeł!

Jeśli ktoś jeszcze nie próbował swoich sił w HTML 5 i CSS 3, to właśnie ta pozycja może być dobrym punktem startowym! Autor w szczególnie interesujący sposób pokazał jak osiągnąć w CSS 3 różne efekty, nad którymi trzeba było trochę popracować w CSS 2 :)

Ja sam wreszcie dowiedziałem się jak działają CSS Sprites, więc będę mógł trochę posprzątać w grafikach umieszczonych na kilku moich stronach…

Zastanawiam się tylko jaki był cel wydawania Podręcznika CSS w kolorze? Oczywiście czyta się go bardzo przyjemnie ale z drugiej strony taki druk znacząco podwyższa cenę książki, a nie wnosi jakoś specjalnie dużo dla samego odbioru merytorycznego… Przecież mówimy tutaj o efektach i kodzie, a nie o fotografiach lub tworzeniu grafiki!

Podsumowując – kilka rzeczy wreszcie zrozumiałem, kilka spraw się rozjaśniło, a kilka okazało się być nowością i ciekawym odkryciem :) W związku z tym polecam Wam serdecznie tę pozycję!

Tak na marginesie – dziś i jutro wszystkie książki w Helion.plo 20% tańsze w promocji poświątecznej!

W ten sposób Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine kosztuje 39,20 zł (zamiast 49,00 zł)…

[helion_ksiazka ksiegarnia=”helion” ident=”tfacss” okladka=”120×156″]