Dziś w ramach muzyki na niedzielę będzie utwór zespołu ZakopowerUdomowieni.

Piosenka ta została nagrana w 2010 roku, a jej część wykorzystano do kampanii promującej kredyty mieszkaniowe w jednym z banków. Zapewne wiecie w jakim, a jeśli nie, to musicie sami poszukać, bo ja nie będę im robił reklamy :) Tak czy inaczej teledysk, który został wtedy nakręcony jest w mojej ocenie całkiem niezłym uzupełnieniem dla muzyki…

Zakopower jak można się domyślać (jeśli ktoś nie wie) wywodzi się z Zakopanego, a jego założycielem i głównym wokalistą oraz skrzypkiem jest Sebastian Karpiel-Bułecka. Ten zakopiański muzyk (z wykształcenia architekt po Politechnice Krakowskiej) nagrał też kilka utworów gościnnie z innymi artystami. Pisałem nawet jakiś czas temu o rewelacyjnej piosence Grzegorza Turnaua – Na plażach Zanzibaru, w której Karpiel-Bułecka zarówno zaśpiwoł, jak i zagroł na skrzypeckach hej!

Aktualnie zespół Zakopower składa się z dziewięciu osób i panowie grają muzykę z pogranicza folku i popu z wyraźną nutą góralską. Ja osobiście lubię tego typu połączenia i trochę brakuje mi obecnie takich zespół na polskiej scenie. Kiedyś do swojej muzyki elementy góralskie przemycali bracia Zielińscy (zespół Skaldowie), potem mieliśmy połączenie punk-rocka i reggea z melodiami góralskimi w wykonaniu De Press oraz zespół Brathanki (pop, rock i folk ale z mniejszą dawką góralskości).

A czy Wy lubicie też tego typu połączenia? czy raczej konserwatywnie dzielicie muzykę na gatunki, których nie powinno się mieszać?

Pomyślałem jeszcze, że warto nadmienić, iż nie tylko u nas pojawiają się połączenia folku z innymi gatunkami muzycznymi. Dla mnie osobiście chyba najciekawszą zagraniczną syntezą tego typu jest białoruski folk z w połączeniu z metalem promowane przez zespół Znich (Znicz) – kiedyś o nich jeszcze napiszę.

Teraz zapraszam do posłuchania i jak ktoś lubi pośpiewania (tekst pod teledyskiem)…

Udomowieni

Trzeba stworzyć dom,
Żeby mieć do czego wracać.
Upchać miłość tam w każdy kąt.
Więc marzenia miej, bo to nie jest ciężka praca.
I kochaj, i kochaj. Zbudujesz dom.

Wybuduje dym z komina,
i rupieci pełen strych.
W kącie my, nad lampką wina
Koty trzy, koty trzy.
Gdzieś, za szafą, zadomowi się, nam świerszcz.
Jak ćmy wpadną przyjaciele,
Tylko wierz, mocno wierz, mocno wierz.

Trzeba stworzyć dom,
Żeby mieć do czego wracać.
Upchać miłość tam w każdy kąt.
Więc marzenia miej, bo to nie jest ciężka praca.
I kochaj, i kochaj. Zbudujesz dom.

Ziemię wokół zrównam z ziemią,
Głośno skrzypieć będą drzwi.
A wieczorem sen o domu,
Niech się śni, niech się śni.
Ty posadzisz, w każdym oknie złoty kwiat.
A nad nami dach i niebo.
To nasz świat, cały świat, cały świat.

Trzeba stworzyć (…). / x2