Niestety byłem dość zajęty w zeszłym tygodniu, więc wpis podsumowujący ciekawostki z blogów znajomych pojawia się z dość dużym poślizgiem (7.11.2011). Postanowiłem ustawić mu jednak datę 31 października, czyli taką jaką powinien mieć :)

Tym razem w zestawieniu znajdziecie 12 pozycji:

Klub Ryjek

W październiku, w odróżnieniu do września na stronie ryjkowej działo się bardzo dużo. Wybraliśmy nowy Zarząd, zrobiliśmy zebranie sprawozdawcze i przyjęliśmy kilak nowych osób. Szczególnie zachęcam do zerknięcia na wpis SQ7UFO, czyli ustępującego Prezesa (a teraz Wiceprezesa) zatytułowany Zebranie sprawozdawczo-wyborcze – podsumowanie.

Izabela Grzesiczak

Po trzymiesięcznej przerwie Iza opublikowała krótki wpis! Tym razem zachęca nas do rejestracji w DKMS, czyli Bazie Dawców Komórek Macierzystych. Dzięki takiej bazie jest szansa na uratowanie większej liczby osób chorujących na białaczkę…

Krystyna – fotogaleria

Kasmil w październiku, po wrześniowej przerwie, umieściła dość dużo zdjęć na swoim flickrowym koncie. Postanowiłem wybrać dla Was tym razem nawet dwa zdjęcia, ponieważ uzupełniają się one wzajemnie – zerknijcie na tomb… i rock tombs… przedstawiające groby umieszczone w skale w starożytnym mieście Myra (południowo-zachodnia Turcja).

Magrat – Kobieta o niewyparzonym języku

W październiku u Magrat pojawiło się jak zawsze kilka świetnych tekstów. Postanowiłem dla Was wybrać materiał dotyczący tzw. Ruchu Oburzonych, czyli młodych ludzi z krajów, w których od lat żyło się ponad stan, a teraz okazuje się, że zaczyna brakować pieniędzy na rozbuchany socjal i przywileje. W związku z tym poziom niezadowolenia rośnie i obserwujemy eskalację żądań… No cóż, po co zabrać się za robotę i ewentualnie żądać obniżenia podatków i kosztów pracy, skoro można iść i protestować przeciwko „kapitalizmowi”, protestując tak na prawdę przeciwko chorym socjalistycznym rozwiązaniom i połączeniom na poziomie władza-korporacje. Więcej poczytacie we wpisie Ruch Odurzonych szykuje rewolucję październikową?

Marcin Budny – New chemistry

Tym razem u Marcina wybrałem wpis bardzo edukacyjny! Jeśli ktoś z Was nie pamięta już, a chciałby sobie przypomnieć, lub dopiero dowiedzieć się: co to jest pozycja alilowa? na czym polega usuwanie protonu alfa? jak wyglądają bromki winylowe? powinien zerknąć do wpisu Punkty orientacyjne w cząsteczkach.

Marcin Łuniewski – O polityce lekkim piórem pisane

U Marcina w tym miesiącu pojawił się wpis polityczny, na który długo czekałem. Jeszcze przed wyborami udało się Marcinowi napisać kilka słów do cyklu „Dlaczego nie?”. Tym razem na warsztat została wrzucona partia o nazwie Sojusz Lewicy Demokratycznej. We wpisie jest trochę o pochodzeniu tej formacji, trochę o ideologi oraz o postaciach – Dlaczego nie? Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Marcin Szumański – subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę

Szuman znów rozpisał się w tym miesiącu zarówno subiektywnie, jak i na luzie… Dla mnie najciekawszym wpisem okazała się Jego analiza bardzo interesującej debaty politycznej, która w głównych mediach przeszła bez komentarza. Otóż w przedwyborczym starciu spotkało się dwóch świetnych polityków – Janusz Korwin-Mikke oraz Janusz Palikot. Obaj Panowie mieli coś konkretnego do powiedzenia i wyśmienicie bronili swoich racji podając argumenty (rzecz niespotykana w naszej polityce)!

Michał Oleszczyk – Ostatni fotel po prawej

Cały czas waham się czy wybrać się do kina na film Baby są jakieś inne, czy nie! Słyszałem już bardzo różne opinie na ten temat ale chyba się jednak wybiorę, zwłaszcza że Michał dał temu filmowi ocenę 4/6, a muszę przyznać, że bardzo często podobnie oceniam oglądane filmy. Zerknijcie do recenzji Baby są jakieś inne (2011, Koterski) aby dowiedzieć się, dlaczego ten film dostał tylko lub aż 4 punkty…

Pisane z labu

Em w październiku napisała kilka recenzji książek oraz kilka wpisów bardziej lub mniej naukowych. Pośród tych tekstów znalazł się również wpis dość humorystyczny. Jeśli chcecie dowiedzieć się, po co ktoś w aptece kupuje zestaw: czerwony rozgrzewający żel durexa , wężyk silikonowy, strzykawkę oraz kocówkę do cewnika, to koniecznie musi zajrzeć do notki Przychodzi facet do…apteki

Radosław Grzegorski SQ7UFO

Na ufologicznym :) blogu na początku miesiąca można było poczytać o magach, a pod koniec o zamku Grodziec – ja polecam bardziej ten drugi wpis. Zamek Grodziec jest bardzo interesującym i całkiem nieźle zachowanym obiektem. Niestety z nieznanych mi powodów bardzo mało osób wie o jego istnieniu. We wpisie odnajdziecie trochę jego historii oraz współczesnych zdjęć z naszej wspólnej klubowej wyprawy…

Rafał Marszałek – Nic prostszego

Rafał napisał trochę w październiku o Nagrodach Nobla, a ja postanowiłem wybrać dla Was wpis zatytułowany Antyczne DNA rozstrzyga o źródłach Czarnej Śmierci. Jest to opis bardzo interesujących badań, niemal dochodzenia, w sprawie jednej z najgroźniejszych chorób jakie szalały na terenach europejskich w średniowieczu. Cześć naukowa jest bardzo interesująca ale mnie dodatkowo cały czas męczy pytanie – dlaczego przyjmuje się, że ta choroba ominęła duży obszar ówczesnej Polski?

Sebastian Fijak – Przewodnik UIMLA

Sebastian się reaktywuje na blogu po wakacjach! Między innymi zachęca nas do zerknięcia na galerię zdjęć z trekkingu w Alpach Berneńskich. Odnajdziecie tam zarówno interesujące widoki górskie, jak również kilka zdjęć „podziemnych”…