Dawno nie było muzyki na niedzielę i co więcej dzisiejszy utwór chodził mi po głowie już od długiego czasu. Myślę, że mamy idealny moment na jego upublicznienie, w związku z właśnie rozpoczynającym się nowym rokiem akademickim i już rozpoczętym rokiem szkolnym.

Dzisiejsza piosenka to utwór Dyscyplina, pochodzący z filmu Pan Kleks w Kosmosie (1988), w wykonaniu Emiliana Kamińskiego.

Kiedy byłem mały i oglądałem wszystkie części przygód Pana Kleksa wiele spraw do mnie nie docierało lub nie zauważałem „drobnych smaczków”. Myślę, że aby w pełni zrozumieć aluzje i podteksty ukryte w książkach Jana Brzechwy przeniesionych na ekran przez Krzysztofa Gradowskiego oraz w Jego autorskim dziele, jakim jest Pan Kleks w Kosmosie, trzeba było dorosnąć i poznać trochę więcej otaczającego nas świata :).

Dlaczego wybrałem akurat Dyscyplinę?

Jeśli nie znacie, to zerknijcie do tekstu piosenki poniżej – czy nie mieliście lub nie macie do czynienia właśnie z podobnym podejściem nauczycieli lub wykładowców? Są oczywiście osoby odbiegające od normy ale niestety duża część mogłaby bez problemu przyznać rację dyrektorowi Kudłaczowi i zaśpiewać razem z Nim tę piosenkę…

Kiedyś myślałem, że to kwestia pewnej grupy wiekowej lub bardziej – pewnego pokolenia. Okazuje się jednak, że nadal bardzo często pracę, która oparta jest głównie na kontakcie ze studentami (lub uczniami) otrzymują osoby nienadające się do tego jakoś specjalnie lub wręcz nielubiące tego fachu! Dla odmiany ludzie o otwartym oraz niestandardowym podejściu i działaniu eliminowani są jako niebezpieczni…

W związku z tym pozostaje nam jedynie zaśpiewać: „Sztywno, równo i posłusznie, a do tego bez wahania…”.

 

Dyscyplina

Dziecko należy ustawić w szeregu
Niechaj kolejno odlicza
Numer dla dziecka stanu szkolnego
Ważniejszy od jego oblicza

Ref.
Sztywno, równo i posłusznie
A do tego bez wahania:
Dyscyplina, dyscyplina
To podstawa wychowania

Dziecko nie może za dużo czytać
Tylko wybrane problemy
Dziecko nie może o nic pytać
Ma słuchać co mu powiemy

Ref.

Jeśli na czarne mówimy białe
Dla dzieci ma to być białe
Białe dlatego bywa czarne
Że ja je tak nazwałem

Ref.

Bywa czasem, że jakieś dziecko
Próbuje mieć własne zdanie
Wtedy z nim krucho
Wtedy z nim kiepsko
To dziecko dostanie lanie

Ref.

Baczność klasa, klasa słucha
Właśnie przeleciała mucha
Ha ha