Dawno mnie tutaj nie było ale już nadrabiam zaległości!
Tym razem w zestawieniu znajdziecie 14 pozycji, czyli o jedną mniej niż w ubiegłym miesiącu.
Klub Ryjek
We wrześniu niewiele działo się na stronie Ryjkowej, bo i sami klubowicze byli bardzo zajęci różnymi mniejszymi lub większymi wyjazdami :) W zasadzie opublikowaliśmy jedynie jeden wpis, który jest powitaniem nowego Członka Kandydata – Katarzyny Wojtak!
Dominika Knych – Z życia pewnego symbionta…
Dax przypomniała we wrześniu zapoczątkowaną w Polsce w 1989 namiastkę Internetu z telewizora, czyli teletekst nazywany u nas Telegazetą. We wpisie Telegazeta – urok lat 90. możecie poczytać o tym co zmieniło się w ciągu ostatnich 22 lat w tym interesującym dodatku do obrazu telewizyjnego oraz dowiedzieć się, czym była „Łączka Telezajączka” :)
Justyna Pietrasik
U Justyny polecam zerknąć na wpis zatytułowany 4644m substancji czynnej n.p.m – 17/18/19.09.2011. Nie ma jeszcze tam relacji ale zdjęcia powinny zainteresować miłośników jesiennego widoku Sudetów! Z tego co widzę, Justyna zdobyła kolejne 3 (a może więcej) szczyty należące do Korony Gór Polski.
Kamil Maciejwski
Długo nie mogłem się zdecydować, który wpis wybrać u Kamila. Zdecydowałem się ostatecznie na tekst zatytułowany Charles i zawierający filmik The Greatest Speech Ever Made. Ja osobiście mam mieszane uczucia co do niektórych fragmentów – tym bardziej posłuchajcie sami…
Krystyna – fotogaleria
Kasmil w całym wrześniu opublikowała tylko jedno zdjęcia – chyba chwilowy spadek formy :) Tak czy inaczej nie mając większego wyboru zachęcam do zerknięcia na zdjęcie zatytułowane … i przedstawiające egipską dziewczynkę.
Magrat – Kobieta o niewyparzonym języku
Magrat przeniosła się na bardzo przeze mnie nielubianą platformę blogową, jaką jest blog.onet.pl. Bardzo trudno się tam czyta komentarze ale (tak jak pisze autorka) bardzo łatwo się na nie odpowiada :) Blogi na Onetcie wyglądają też jak wyglądają… Koniec narzekania – miałem polecać wpisy. W zasadzie trudno było wybrać najlepszy, bo we wrześniu Magrat popełniła kilka świetnych wpisów! Wybrałem ostatecznie tekst Dlaczego podziękuję PiS, pod którym mógłbym praktycznie w 95% się podpisać. Znajdziecie tam kilka słów na temat podatków, pensji minimalnej, IPNu oraz szeroko pojętego socjalizmu…
Marcin Budny – New chemistry
Jak zawsze zapomniałem o Nagrodach Nobla ale na szczęście Marcin przypomniał nam o tym wpisem Kto dostanie tym roku Nobla? Oczywiście najbardziej ciekawią mnie nagrody z chemii i fizyki, chociaż z zainteresowaniem śledzę również rozwój sytuacji w przypadku nagrody pokojowej… U Marcina możecie zerknąć na odnośniki do przewidywań i nawet podyskutować w komentarzach o własnych marzeniach i predykcjach :)
Marcin Łuniewski – O polityce lekkim piórem pisane
U Marcina tym razem nie ma polityki, chociaż ja bardzo liczyłem na cykl o tym dlaczego nie warto głosować na poszczególne partie polityczne. Mamy za to recenzję książki – Marcin Gawęda – „Rebelia”. Tematyka jak można się domyślać jest wojskowa i obejmuje problematykę interwencji w Iraku. Nie będę się więcej rozpisywał, bo chyba samemu lepiej zerknąć na recenzję i może również samą książkę…
Marcin Szumański – subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę
Pamiętacie, jak pisałem że u Marcina było bardzo cicho w sierpniu? Szuman zmienił to diametralnie we wrześniu – mieliśmy wysyp tekstów na bardzo różne tematy! Spośród tych wpisów wybrałem Za co ubóstwiam „Świat według Kiepskich”? Po raz kolejny zgadzam się z autorem prawie w 100% :) miałem drobne uwagi i dopisałem je w komentarzu – poczytajcie sami…
Michał Grzesiczak SQ7JZI – Nowy rok, nowe możliwości
W mijającym miesiącu Michał miał chyba mniej weny niż zazwyczaj, bo powstały tylko dwa wpisy. Polecam zerknąć na tekst zatytułowany (bez)Sens cywilizacyjny. Tekst jest bardzo ciekawy i jednocześnie bardzo kontrowersyjny. Cały czas się zastanawiam, czy Michał napisał to dla pobudzenia dyskusji, czy rzeczywiście przedstawił swoje poglądy. Zostawiłem tam kilka słów od siebie, do czego również Was zachęcam…
Michał Oleszczyk – Ostatni fotel po prawej
Zazwyczaj polecam u każdego jeden wpis ale u Michała pozwolę sobie zachęcić Was do zerknięcia na dwie notatki tworzące jedną całość: Szczeniak w fotelu: „Pogromcy duchów” (1984, Reitman) i Pogromcy duchów 2 (1989, Reitman). Po tytułach już wiecie o co chodzi… Michał opowiada historię swoich pierwszych fascynacji dużym ekranem, którą zapoczątkowały właśnie klasyczne już działa Reitmana. Ja pamiętam, jak z Ojcem wybraliśmy się do kina Prexer w Łodzi właśnie na Pogromców duchów i niestety coś stało się z taśmą… Zamiast tego puszczono nam Lewiatana (1989), który do dziś pozostał nr jeden na mojej liście jeśli chodzi o najbardziej obrzydliwy film z kategorii horror/ science-fiction!
Pisane z labu
Dwa miesiące temu Em rozpoczęła mała dyskusję w związku z bankowaniem DNA. Już 1 września stworzyła kolejny wpis na ten temat – Moja polemika: bankowanie DNA do celów medycznych. Analiza problemu w Jej wykonaniu jest dość szczegółowa, lecz niestety tym razem przedstawiciel firmy bankującej DNA (obrońca) nie pokusił się o dyskusję lub chociaż drobną ripostę. Albo argumenty stały się przytłaczające albo firma stwierdziła, że taka dyskusja nie ma sensu – oceńcie sami!
Radosław Grzegorski SQ7UFO
U Radka we wrześniu pojawił się tylko jeden wpis – Nexus: The Jupiter Incident (specjalnie sprawdzałem 3 razy, żeby nie popełnić błędu :P). Możecie w nim poczytać o grze oraz historii, która za nią stoi. Wpis jest bardzo długi i trudny do przebrnięcia ale na pocieszenie powiem, że są obrazki :).
Rafał Marszałek – Nic prostszego
Rafał również w tym miesiącu pokusił się o kilka uwag związanych z Nagrodą Nobla. Nie jest to jednak typowanie swoich faworytów lecz drugie lub trzecie wydanie „Rafałowego łańcucha skojarzeń”. Tym razem wpis otrzymał tytuł Noblowski łańcuch skojarzeń. Możecie w nim przeczytać, o tym jak gładko można przejść od nowotworów i robaków do pałeczek gruźlicy, zahaczając o polskich naukowców, aby w pewnym sensie powrócić do początku…