W poprzedni, a w zasadzie za-poprzedni weekend wybrałem się do Warszawy na bardzo ciekawe spotkanie! W budynku nr 34 Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zlokalizowanym na Ursynowie w dniach 21-24 lipca 2011 r. odbywała się Avangarda 007, a w jej ramach TrekSfera.

Czym jest ta Avangarda?

Avangarda to cykliczne spotkanie miłośników szeroko pojętej fantastyki, fantasy, science-fiction itd… Właśnie tam można spotkać wielbicieli świata Gwiezdnych Wojen i Star Treka, Neuroshimy i różnych światów fantasy, fanów gier planszowych i LARP-ów. Co ciekawe, podobno w tym roku było ok. 1200 osób.

Na Avangardzie jest w zasadzie dla każdego coś dobrego – są wykłady i prelekcje bardziej lub mniej poważne, spotkania z autorami książek i gier oraz niezliczone miejsca przeznaczone na rozgrywki (planszówki, karcianki i co tam jeszcze istnieje). Był też blok celtycki, któremu patronowała Ambasada Republiki Irlandii w Polsce!

Nie zabrakło również części handlowej, gdzie każdy mógł zaopatrzyć się w kostki, plansze i odpowiednie karty albo wybrać coś z setek różnych rekwizytów, figurek i modeli, a nawet skusić się na dość wyszukaną biżuterię…

We wstępie nadmieniłem o TrekSferze, więc warto wyjaśnić co to jest :) Była to część spotkania przeznaczona dla miłośników Star Treka i właśnie głównie dla tego bloku programowego wybrałem się do Warszawy.

Niestety ominąłem wystąpienie Pawła „fluora” Dąbrowskiego – Język klingoński – tlhIngan Hol – fakty i mity, a myślę że było to warte grzechu, zwłaszcza że język klingoński ludzie zaczynają już nawet wpisywać do CV!

Miałem za to przyjemność uczestniczyć w innych wykładach i konkursach, które pozwoliłem sobie wypisać wraz z krótkim komentarzem poniżej:

  • Krystian Aparta, Karol Cieślik – Autyzm, Asperger, Spock, Data i Seven of Nine – bardzo ciekawe przeprowadzony wykład, poruszający dość istotne i niebanalne problemy zachowania wymiennych w tytule postaci!
  • Gabor „Lichtenstein” Chodkowski-Gyurics – Konkurs trekowego haiku – zabawa dla mnie niezbyt zrozumiała, ale z drugiej strony – z przyjemnością patrzyłem jak się inni bawią :)
  • Krystian Aparta, Karol Cieślik – Kalambury i tabu w klimacie Star Trek – w zasadzie nie wymaga to komentarza. Ciekawa była zwłaszcza część tabu, czyli jak powiedzieć coś bez zastosowania najbardziej oczywistych słów…
  • Bartek „Bartas” Krzywosz, Łukasz „Wookie” Ludwiczak, Mirek „Mavis” Woźniak – Konkurs wiedzy o Star Trek – ciekawy konkurs, a swoją wiedzę oceniam na jakieś 60%
  • Luiza „Eviva” Dobrzyńska – O Wolkanach prawie wszystko – bardzo ciekawy temat, chociaż niestety Eviva nie bardzo chciała dyskutować na pewne tematy. Szkoda, bo jak się okazało na sali było kilka osób o zupełnie różnej ocenie spraw takich jak: rola kobiet w społeczeństwie wolkańskim, wychowywanie oraz najważniejsze – opanowywanie emocji
  • Jarosław „Alek Roj” Nowosad – Robot – jeden z nas – temat jakby trochę obok Star Treka ale przedstawiony z ciekawymi nawiązaniami i komentarzem…
  • Agnieszka „nureczka” Chodkowska-Gyurics – Pan Spock i kobiety – w zasadzie tytuł wszystko tłumaczy! Podobno jest to drugi odcinek serii – w poprzednim roku można było posłuchać wykładu Kapitan Kirk i kobiety. Ciekaw jestem kto będzie na tapecie w 2012 – może Montgomery Scott?
  • Krystian Aparta, Karol Cieślik, Michał „Waterhouse” Kolanko – Star Trek – 1 z 10 – nie do końca było to 1 z 10 ale i tak bardzo ciekawie słuchało się pytań. Tym razem nie napiszę na ile odpowiedziałem (sobie po cichu), bo nie pamiętam ale wiem, że nie było też źle…
  • Juliusz „Q__” Mróz – Pytania nie do przebrnięcia – konkurs wiedzy o SF – ten konkurs dla odmiany mnie przerósł, zwłaszcza zę Q__ wymyślał pytania na bieżąco i chyba sięgał do najgłębszych zakamarków części swojej pamięci poświęconej SF!

Tyle o Avangardzie i TrekSferze!

Podsumowując uważam mój pierwszy wyjazd na TrekSferę za bardzo udany! Byłem jedynie trochę zaskoczony/zawiedziony, że tak mało ludzi było przebranych, bo słyszałem m.in. od Dax, że w poprzednich edycjach było pod tym względem dużo lepiej! Ja się przebrałem, co widać na zdjęciu obok :) –>

Tak czy inaczej jeśli ktoś z Was będzie się w przyszłym roku zastanawiał nad wycieczką do Warszawy, to serdecznie polecam, myślę że warto zobaczyć dość niecodzienny spęd dość oryginalnych osób z całej Polski!