W dzisiejszym zestawieniu „znajomi piszą” będzie 15 pozycji:

Izabela Grzesiczak

Iza chyba postanowiła pisać jeden wpis na miesiąc, więc niestety w tym miesiącu nie miałem zbyt dużego wyboru. Na szczęście ten jedyny wpis okazał się być warty przeczytania i polecenia, bo dotyczy zabawy w tzw. Geocaching. O co chodzi dokładnie – poczytajcie u Izy, ja tylko powiem, że wystarczy mieć odbiornik GPS, trochę samozaparcia i można się nieźle bawić…

Justyna Pietrasik

U Justyny tym razem o pryszczach, ale nie tych na twarzy lecz specyficznej odmianie szczytów górskich! O definicji i warunkach, jakie musi spełniać szczyt aby został pryszczem oraz o przygodach w zdobywaniu najwyższego szczytu Beskidu Małego poczytacie we wpisie Czupel 933m n.p.m- 23.07.2011.

Kamil Maciejwski

Po chwilowej nieobecności na listę polecanych blogów oraz do wpisów znajomi piszą powrócił Kamil Maciejewski. Kamil prowadzi dość nieregularnie interesujący dział zatyułowany Kwiatki z manuali. Tym razem w odsłonie #9 możemy poczytać o stałych, wykorzystywanych przez akcelerometr w Android SDK – ta najciekawsza, to tzw. przyspieszenie grawitacyjne (g) na (pierwszej) Death Star z Wojen Gwiezdnych – 3,5303614·10-7 m/s2 :).

Krystyna – fotogaleria

Nadal u Krystyny mamy dużo fotografii, głównie z Maroka :) Ja postanowiłem zachęcić Was do zerknięcia na zdjęcie pewnej kawiarni, która zlokalizowana jest na wysokości 2100 m n.p.m na przełęczy Tizi n’Test w Atlasie Wysokim.

Magrat – Kobieta o niewyparzonym języku

Magrat poruszyła w tym miesiącu kilka ważnych, lecz zapomnianych lub raczej celowo pomijanych problemów. Jednym z nich jest rocznica tzw. „Krwawej niedzieli”, czyli rzezi jakiej dokonali bandyci z tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która z ukraińskością i z armią miała mało wspólnego… Oczywiście i wcześniej i później dopuszczali się bestialskich mordów ale akurat data 11 lipca 1943 r. jest szczególna -> poczytajcie sami we wpisie zatytułowanym Ważna rocznica w cieniu narodowego biczowania za „antysemityzm”.

Łukasz Lubiński – Ekscentryczne blogowanie

Łukasz bawi się i pracuje chyba nadal w USA i zapewne między innymi dlatego postanowił wspomnieć coś o średnio popularnych u nas produktach Apple i wojenkach pomiędzy PCtowcami i miłośnikami nadgryzionego jabłka :). Poczytajcie więcej we wpisie: Nagonka na Apple?

Marcin Budny – New chemistry

Tym razem u Marcina wybrałem wpis, „Nasi” z medalami!, który nawet zachęcił mnie do stworzenia własnej notki w temacie – Polacy zdobyli dwa srebrne i dwa brązowe medale na 43 Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Ankarze. Krótko mówiąc chodzi o osiągnięcia naszej reprezentacji na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej!

Marcin Szumański – subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę

Szuman we wpisie Katastrofa smoleńska, polski raport i sztuczna mgła bardzo ładnie oddał to, co również ja myślę o całej sprawie! Raport Millera pojawił się akurat w momencie, w którym: rozpoczęła się już kampania wyborcza, w kraju pojawia się coraz więcej problemów, zwłaszcza z machlojkami i przekrętami przy Euro 2012 no i skończyły się inne tematy zastępcze! Mamy więc igrzyska dla gawiedzi, a w międzyczasie…

Michał Grzesiczak SQ7JZI – Nowy rok, nowe możliwości

W tym miesiącu Michał rozpoczął serię wpisów o Strzelaniu. Było już trochę o sprawdzaniu broni, o prawidłowym jej trzymaniu, o celowaniu, o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i myślę, że to nie koniec… U Michała zaszyły też w ostatni weekend duże zmiany w wyglądzie i funkcjonalnościach strony – pewnie niedługo powstanie o tym odpowiedni wpis…

Michał Oleszczyk – Ostatni fotel po prawej

Czy recenzja Michała do filmu Larry Crowne – uśmiech losu (2011, Hanks) mnie zachęciła? Chyba nie! Uśmiałam się jednak porządnie czytając Jego analizę zachowania, a zwłaszcza wykorzystania specyficznego śmiechu przez Julie Roberts oraz wstęp do profilu psychologicznego Toma Hanksa w połączeniu z postaciami, które gra. Na prawdę świetne studium :)

Pisane z labu

Em rozpętała w tym miesiącu małą wojenkę krytykując kolejną metodą naciągania ludzi. Chodzi o tzw. bankowanie DNA i całą otoczkę wokół tej sprawy – cele, metody, koszty, potrzeba etc. Warto zerknąć na komentarze, w których objawił się przedstawiciel jednej z firm oferujących powyższe usługi…

Radosław Grzegorski SQ7UFO

Radek w tym miesiącu opisał między innymi ciekawy zabytek jaki można zobaczyć w Siedlęcinie – małej wiosce na Dolnym Śląsku. Chodzi oczywiście o wieżę mieszkalną (rycerską) w Siedlęcinie. Obiekt ten jest ciekawy już sam w sobie, ale tak na prawdę na mnie osobiście największe wrażenie robi polichromia na trzeciej kondygnacji. Przedstawia ona legendę o Sir Lancelocie (tym od Króla Artura). Jest to o tyle ciekawe i oryginalne, że znamy bardzo mało przykładów malowideł o charakterze sakralnym z tamtych czasów…

Rafał Czajkowski – Wieśniak na (nowotarskich) salonach

Na znanym Wam już blogu filozoficzno-psychologicznym będę tym razem polecał wpis techniczny! Mamy środek wakacji, więc może jeszcze komuś przyda się opis tranzystorowego wyłącznika z opóźnieniem. Po co robić takie rzecz? Jeśli mamy w aucie jakieś dodatkowe zabawki elektroniczne i postanowiliśmy zainstalować dodatkowy akumulator 12 V, to warto również zastanowić się nad rozsądną gospodarką dostępną energią i samym procesem ładowania…

Rafał Marszałek – Nic prostszego

W zasadzie nie mogłem się zdecydować na wpis, który tym razem będę polecał u Rafała. Wahałem się pomiędzy winem, a astronomią :). Wygrała jednak ta druga! Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale dokładnie 23 października 2011 r. obchodziliśmy dość szczególne urodziny – właśnie wtedy minął rok na Neptunie, od moment w którym został on przez nas odkryty! Jest to dokładnie 164,79 ziemskich lat!

Sebastian Fijak – Przewodnik UIMLA

Sebastian stworzył między innymi ciekawą notkę o numerze ratunkowym GOPR sponsorowanym przez PlusGSM i zatytułował ją Górski numer ratunkowy- życie za 29 gr/min. Numer 601 100 300 jest znany przez większość górskich turystów już od dawna, więc to jakby nic nowego… Ciekawym jest dyskusja, która rozpętała się pod wpisem i dotyczyła sprawy „bezpłatności” lub płatności, bezpieczeństwa, rozsądku i przygotowania do wyjścia w góry – bardzo polecam!