Brak na razie informacji o WordPress 3.3 na oficjalnym blogu WordPressa ale pojawiła się ciekawa informacja na ten temat w serwisie WPCandy (WordPress 3.3 could be the “U” update, for improving the uploader and updates) i postanowiłem na jej podstawie napisać kilka słów o tym czego można się spodziewać w nowym WordPressie 3.3.

W zasadzie artykuł na WPCandy jest podsumowaniem wywiadu, jaki udzielił Matt Mullenweg w trakcie WordCampu w Montrealu (9-10 lipca 2011 r.). Jak się okazuje lista propozycji zmian w wersji WordPress 3.3 nie jest jeszcze zamknięta ale są już pierwsze sygnały o priorytetach i jak to ujął Matt będzie to ‚U’ version, co ma nawiązywać do słów uploader i updates.

W związku tym możemy się spodziewać:

  1. updates – wprowadzenia opcji automatycznych aktualizacji w tle
  2. uploader – usprawnienia dołączania i publikowania filmów, zdjęć i materiałów audio

Opcja automatycznych aktualizacji w tle

W zasadzie pomysł jest niezły ale od razu nasuwa się obawa, o to że wiele serwisów będzie miało problemy związane z niekompatybilnością jądra nowych WordPressów z wtyczkami, samymi szablonami i zastosowanymi w nich „hakami”.

Oczywiście dla osób świadomych i obsługujących wiele serwisów opartych na WP taka opcja może być bardzo przydatna…

Tak naprawdę można było się też spodziewać takiego kroku patrząc na ewolucję opcji aktualizacyjnych w WordPressie:

  • WordPress 2.5 – pojawiła się możliwość aktualizacji wtyczek przez kokpit
  • WordPress 2.7 – pojawiła się możliwość aktualizacji całego systemu przez kokpit
  • WordPress 3.2 – podczas aktualizacji podmieniane są jedynie zmienione w nowej wersji pliki systemowe
  • WordPress 3.3 – automatyczne aktualizacje w tle?

Usprawnienia dołączania publikowania filmów, zdjęć i materiałów audio

Tutaj zupełnie nie wiadomo czego się spodziewać konkretnie! Wielokrotnie mówiło się już o większej integracji z popularnymi platformami takimi jak youtube lub vimeo oraz o innych rozwiązaniach samego procesu dołączania mediów. Na razie jest do tego cała masa wtyczek, chociaż oczywiście wbudowanie odpowiednich opcji w podstawę systemu może być ukłonem w kierunku mniej zaawansowanych użytkowników…