Kilka dni temu (konkretnie 15 marca) zostałem przywołany przez Rafała „do tablicy”, aby napisać kilka słów o IV Dniach Wolnego Oprogramowania w Bielsku-Białej.

Wspominałem, że zrobię to w poniedziałek ale niestety na pierwszy plan wyszła sprawa komentarza do debaty Balcerowicz vs. Rostowski, a od środy jestem chory i mam mało sił i chęci aby usiąść przy komputerze. Dziś gorączka mi odrobinę spadła, więc napiszę kilka słów…

Jak zawsze będzie u mnie analitycznie :) – najpierw sprawy merytoryczne, a potem organizacyjne!

Jak można było zauważyć w planie IV DWO większość wystąpień związana była mniej lub bardziej z Linxem (tak, ja piszę przez x i nie będę pisał przez ks!) ale pojawiły się również inne tematy: (Im)Mobilna szkoła (Lechosław Hojnacki), Usability (Mikołaj Pastuszko), Blender (Robert Łotocki), a nawet programowanie w iOS (Marcin Zbijowski).

Ten ostatni temat był dla mnie nawet dość dużym zaskoczeniem, bo jakoś zarówno soft- jak i hardware oznaczony nadgryzionym jabłkiem kojarzy mi się bardziej z wyciąganiem kasy od „trendy dzieciaków” i wszelkiej maści dusz artystycznych :) jak widać myliłem się…

Co do wystąpienia Mikołaja Pastuszko pt. Usability – co to jest i jak generuje zysk, to jestem trochę zawiedziony. Wykład był bardzo porządnie poprowadzony ale na bardzo podstawowym poziomie – to było wprowadzenie do użyteczności, a ja trochę liczyłem na praktyczne przykłady z polskiego rynku.

Wypisując „inne wystąpienia” wspomniałem jeszcze o Blenderze – tylko że to nie był wykład lecz raczej forma warsztatów. Prowadzący – Robert Łotocki jest grafikiem komputerowym pracującym z tym oprogramowaniem na co dzień, więc mieliśmy możliwość posłuchać i potrzeć, jak to naprawdę działa i czy warto poznawać (dość skomplikowany) interfejs Blendera. Muszę przyznać że prezentacja była na tyle ciekawa iż nawet ja, osoba z dwiema lewymi rękami do grafik, poczułem się zachęcony i zainteresowany programem Blender.

Jeśli chodzi o wystąpienia dotyczące Linuxa, to nie będę zajmował stanowiska, bo daleko mi do bycia nawet użytkownikiem średnio-zaawansowanym, a co dopiero specjalistą :)

Zaskoczyła mnie jednak niesamowita pasja ludzi związanych z wolnym oprogramowaniem i jakaś taka wielka i dla mnie tajemnicza potrzeba propagowania Open Source’u, dyskusje o dystrybucjach, o unifikacji itd. W pewnym momencie wywiązała się nawet dyskusja dotycząca przyszłości Linuxa i tego czy mnogość jego dystrybucji to wada czy zaleta? Swoją drogą nawet podobna audycja była jakiś czas temu w Kontestacji!

Jak już wspomniałem o Kontestacji, to warto jeszcze dodać, że ta stacja objęła swoim patronatem całe spotkanie oraz pojawiło się na nim kilku tzw. KontestBossów, czyli szefów KontestKlubów. Dla osób niewtajemniczonych dodam, że KontestKluby są dla KonteStacji jak Podwórkowe Kółka Różańcowe dla Radia Maryja :) Sam może się kiedyś do jakiegoś zapiszę…

Jeśli chodzi o uczestników, to tak jak się spodziewałem – na sali były może z trzy osoby starsze ode mnie, a średnia na oko oscylowała wokół 23 lat. Odsetek kobiet na sali był jeszcze niższy niż na naszym WordCampie 2010 w Łodzi, ale z tego co bywalcy DWO mówili – tak to już niestety jest :)

Co do spraw organizacyjnych, to warto wspomnieć, o tym że były przygotowane identyfikatory dla uczestników, plan spotkania, ulotki o Kontestacji, skromne przerwy kawowe oraz obiady w stołówce. Dla prelegentów dodatkowo zarezerwowano noclegi w pobliskim PTSMie. Jak dla mnie zabrakło tylko bezpłatnych koszulek dla prelegentów i sugerowałbym umieszczenie następnym razem planu spotkania na identyfikatorach…

Jeszcze dwa słowa o moim wystąpieniu. Tak jak pisałem w zapowiedzi o IV DWO – ja chciałem opowiadać o WordPressie oraz jego możliwościach. Jak się jednak okazało na sali większość osób znała WordPressa i to nawet nie tylko ze słyszenia lub z komentowania na blogach, lecz z własnej praktyki. Dlatego też w trakcie wystąpienie pominąłem część wstępnie przygotowanych podstaw i pozostały czas przeznaczyliśmy na dyskusje o: filozofii WordPressa, kluczowych błędach i problemach, a także ciekawych wdrożeniach i przyszłości tego systemu.

Jeśli ktoś chciałby zerknąć na moje wystąpienie to umieściłem je poniżej: