Jakiś czas temu napisałem, jak się potem okazało, bardzo popularny wpis z podstawami konfiguracji telefonu Nokia E52.

Dziś postanowiłem podzielić się rozwiązaniem problemu, na który natrafiłem kilka dni temu…

Otóż otrzymałem od Nokii wiadomość o tym, że pojawiła się aktualizacja oprogramowania telefonu (firmware) do wersji 052.003. W związku z tym podłączyłem telefon do komputera, na którym mam program Nokia Ovi Suite i po zrobieniu backupu uruchomiłem aktualizację. Wszystko poszło OK i bez żadnych błędów z jednym małym wyjątkiem!

Straciłem dostęp do jednej, dość istotnej funkcjonalności – dostęp do tzw. Rejestru!. Nie mogłem wybrać wcześniej wybieranego numeru, nie mogłem zobaczyć kto dzwonił, kiedy nie odebrałem itd… Generalnie do Rejestru można się dostać na dwa sposoby: naciskając lewą słuchawkę lub wchodząc w Menu -> Rejestr. Tak czy inaczej obie opcje nie działały!

Spróbowałem przeinstalować oprogramowanie i nic! Spróbowałem zrobić tak zwany hard reset telefonu (*#7370# i potem kod zabezpieczający – domyślnie 12345) i też nic!

Zrezygnowałem z dalszej zabawy i już miałem wybrać się do serwisu ale dziś coś mnie natchnęło, pogrzebałem w sieci i znalazłem rozwiązanie!

  1. Trzeba zainstalować sobie oprogramowanie serwisowe np. Phoenix Service Software
  2. Ściągnąć i zainstalować najnowszy firmware (niebrandowany) – 052.003
  3. Podłączyć telefon do komputera
  4. Uruchomić program Phoenix Service Software i wybrać w Connections: USB1 – RM-469
  5. Wybrać File -> Scan Product aby odczytać aktualny status oprogramowania w naszym telefonie
  6. Wybrać Flashing -> Firmware Update aby wejść do trybu programowania
  7. Nacisnąć przycisk z trzema kropkami […] i wybrać Product Code
  8. Ja wybrałem EURO3 Metal Al ale jeśli masz inny model to wybierz EURO3 Black Al, EURO3 Golden Al lub EURO3 White Al. Na koniec zatwierdź przyciskiem OK
  9. Teraz już telefon i program gotowe są do programowania i wystarczy nacisnąć Update Software

Po kilkudziesięciu sekundach telefon powinien sam się zrestartować i poprosić o PIN. Oczywiście Rejestr już działa, tak więc metoda jest dobra i sprawdzona!

UWAGA! Nie odpowiadam, za jakiekolwiek zniszczenia lub problemy jakie mogę się komukolwiek przytrafić w trakcie flashowania! Bawicie się na swoją własną odpowiedzialność!