Wybrałem się wczoraj na warsztaty organizowane przez Sekcję Trenerską Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ.

Szkolenie, w którym uczestniczyłem miało tytuł: Interaktywny warsztat: Stereotypy, uprzedzenia, prawa człowieka.

Muszę przyznać, że było to dla mnie całkiem ciekawe i nowe doświadczenie. Samo spotkanie było interesujące ale również temat i podejście do niego, zarówno prowadzącej jak i uczestników, momentami były zaskakujące.

Możne na wstępie opiszę pokrótce jak wyglądały te warsztaty.

Całość była prowadzona, przez Ewę Błaszczuk (studentkę chyba V roku psychologii UJ) w bardzo zręczny sposób. Przyszła trenerka umie bardzo ładnie mówić, inteligentnie broni swojego zdania. Jednocześnie nie okazuje nadmiernie swoich emocji i przekonań, co jest istotną cechą moderatora wszelkich dyskusji. Na minus zapisałbym prowadzącej jedynie dwie rzeczy. W kilku momentach pojawiły się drobne problemy z opanowaniem i tak dość małej grupy. Dodatkowo prowadząca niestety kilka razy w trakcie warsztatów popierała się notatkami – na szczęście nie odczytywała ich na głos, ale jednak… Tak czy inaczej prowadzącą oceniam bardzo wysoko!

Co do grupy, to miało się stawić 12 osób ale niestety pojawiły się tylko 4 (razem ze mną). Co ciekawe byłem jedynym mężczyzną oraz byłem najstarszy (dwie uczestniczki były studentkami, a jedna była chyba zaraz po studiach). Teoretycznie warsztaty miały być dla osób spoza psychologii, ale i tak jedna z uczestniczek okazała się być studentką psychologii, co ostatecznie okazało się być ciekawym dodatkiem do całości. Jak to na warsztatach bywa, mogliśmy trochę powiedzieć od siebie, trochę porysować, a także dość dużo podyskutować…

Warsztaty składały się z kilku ćwiczeń, które wykonywane były zarówno w grupach jak i w parach. Oczywiście jak tradycja nakazuje, różne metody w trakcie niemal 4 h spotkania były dość często zmieniane, więc uczestnik nie miał szans się nudzić ani nawet pomyśleć o upływającym czasie. Sam zerknąłem na zegarek jedynie dwa razy…

W zasadzie całość spotkania mógłbym podzielić na dwie części. Pierwsza obejmowała problematykę tworzenia się stereotypów, które następnie przechodzą w uprzedzenia i mogą powodować pojawianie się dyskryminacji. W tej części podejście do problemu było w obrębie grupy bardzo podobne. Jedynym dla mnie zaskoczeniem był stereotyp Rosjanina ale to na inną opowieść…

Zupełnie inaczej wyglądała sprawa z Prawami Człowieka i interpretacją prawa oraz wolności jako takiej. W tym miejscu zaskoczyły mnie pojawiające się w niektórych dyskusjach pomysły na ograniczenia wolności spójne z typowo socjalistycznym podejściem, a warto przypomnieć, że rozmawialiśmy przecież o koncepcji Praw Człowieka!

Podsumowując – spędziłem całkiem ciekawie 4 h, mogąc podyskutować z interesującymi ludźmi i przemyśleć moje podejście do problemu uprzedzeń oraz Praw Człowieka. Muszę w tym momencie się przyznać, że nigdy wcześniej nie myślałem na ten temat tak dużo! Generalnie nie zdziwiłem się też, że spośród tej grupy moje poglądy były najbardziej wolnościowe, bo to nic nowego :)

Będę śledził aktywność Sekcji Trenerskiej Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ, może jeszcze kiedyś wybiorę się na inne ich warsztaty, do czego Was również zachęcam!