Dziś mamy BlogDay 2010!

O całej sprawie dowiedziałem się dziś po południu, ze strony Piotra Szymczaka i postanowiłem się oczywiście dołączyć :)

Krótko – o co chodzi?

Otóż na całym świecie ludzie prowadzący strony/blogi publikują dziś (31 sierpnia) wpis zachęcający do odwiedzenia innych ciekawych stron/blogów. Ma to być 5 wybranych serwisów o ciekawej i różnorodnej tematyce. Więcej o akcji można poczytać na stornie 3IOgDay 2010.

Nie ma co więcej przedłużać – poniżej prezentuję moje typy-propozycje dla Was:

Pierwsza kategoria: blogi naukowe lub jak to mówią Amerykanie „dla nerdów” :)

Nic prostszego – blog prowadzony przez Rafała Marszałka – mojego dobrego znajomego z UJ! Rafał generalnie jest biochemikiem ale w swoich cotygodniowych przeglądach doniesień naukowych pisze o wielu różnych ciekawych sprawach w naprawdę przystępny sposób. Myślę, że Jego wpisy mogą być interesujące zarówno dla profesjonalistów jak i naukowych laików. Czasem nie zgadzam się z pewnymi Jego poglądami ale to tym lepiej, bo jakby wszyscy się ze wszystkim zgadzali i tak samo myśleli, to by było cholernie nudno na tym świecie :)

Druga kategoria: polityka

Libertarianie: Multiblog wolnościowców – poglądy polityczne to zawsze bardzo gorąca kwestia! Na polecanym przeze mnie blogu część autorów (bo niestety nie wszyscy) prezentuje bardzo bliską mi myśl wolnościową, odcinają się jednocześnie od pewnych poglądów konserwatywnych, które są mi obce oraz dystansując się od pewnej popularnej w Polsce organizacji religijnej… Wychodzi z tego tego taka prawica, która od dawna mi się marzy – wolny człowiek, wolny rynek ale bez kontaktów z Men in Black :) Szczególnie polecam wpisy blogera podpisującego się nickiem Oszołom Jeden.

Trzecia kategoria: refleksje na różne tematy & fotografia

Marcin Szumański – Subiektywnie i na luzie – wciskam kit, w który wierzę ;)Marcin pisze w zasadzie o wszystkim! Czasem tego typu strony/blogi nie wytrzymują próby czasu ale w tym wypadku ze względu na ciekawy i czasem nawet (jak dla mnie) zbyt ostry język autora blog jest popularny i zdobywa coraz to nowych czytelników i komentatorów. Polecam szczególnie niektóre recenzje filmowe Marcina, wpisy natury polityczno-społecznej oraz wpisy poruszające tematykę foto.

Czwarta kategoria: o życiu, pracy w wielkich firmach, kobietach, gotowaniu etc.

Piotr Szymczak – blog, czyli oczyma kawalera… Piotr jest moim znajomym ze studiów na UŁ. Nie wiedzieliśmy się od lat ale za to na bieżąco śledzę Jego wielotematycznego bloga. Piotr ma totalnie inne niż ja podejście do życia i pisania na swojej stronie – dlatego też zawsze z dużym zaciekawieniem rozpoczynam czytanie nowych wpisów :) Mam też generalne wrażenie, że dominującymi tematami są sprawy związane z pracą w korporacji, stosunkami międzyludzkimi, ze szczególnym naciskiem na sprawy damsko-męskie oraz ostatnio porady kulinarne. Do tego wszystkiego Piotr jest miłośnikiem i propagatorem saun i naturyzmu… Dodam jeszcze, że po za samymi wpisami warto poczytać komentarze – potrafią być czasem bardzo zaskakujące…

Piąta kategoria: o cudach, czarach, wróżkach, zabobonach i innych tego typu bzdurach

Czajniczek Pana Russella – to jeden z najlepszych polskich serwisów sceptycznych! Autor (Michał Łaszczyk) regularnie bierze na warsztat różnego rodzaju bzdury zarówno ze świata nauk społecznych, psychologii jak i nauk ścisłych. Jako przykłady poruszanych problemów mogę podać kilka wybranych losowo wpisów: Ranking fałszywego prorokowaniaa, Diabeł tkwi w gitarze, Billy Meier, Ja versus Jackowski, Lewitacja etc.

Zapraszam do czytania!