Dziś będzie kolejna zagadka chemiczna, a w zasadzie bardziej problem do rozwiązania.

Wprowadzenie

Kiedyś, a konkretnie było to w ósmej klasie podstawówki, zadałem Pani nauczycielce od chemii pewne pytanie. Jak się później okazało problem ten (jak kilka innych) przerósł niestety Jej możliwości intelektualne…

Teraz sam już jestem chemikiem i nawet doktorem :), a co ciekawe nie do końca jestem pewien rozwiązania. (naśladownictwo reklamy pewnych cukierków celowo zamierzone)

Tak więc do rzeczy

Stopy lutownicze, czyli materiały używane do spajania metali poprzez lutowanie zawierają jako główny składnik cynę (Sn). Jeszcze niedawno drugim głównym składnikami był ołów (Pb), a dodatkami antymon (Sb), bizmut (Bi) i czasem nawet srebro (Ag). Obecnie uważamy, że ołów to zło wcielone, więc został on wycofany z użycia i produkuje się stopy lutownicze bezołowiowe.

Tyle tytułem wstępu, a teraz pytanie

Jaki jest najprostszy sposób rozdzielenie składników stopu lutowniczego? Biorąc pod uwagę, że w momecie zadawania przeze mnie pytania (1994 rok) najczęściej stosowanym był stop, który można opisać wzorem Sn48,5Pb48,5Bi3.

Jakby ktoś chciał wiedzieć po co mi to było – to mogę się przyznać, że chciałem wtedy otrzymać jak najwięcej pierwiastków w czystej postać :)