Dziś postanowiłem wprowadzić nowi ficzer!

O tym, że na mojej stronie są nowe wpisy reklamuję się zawsze na Gadu-Gadu, Tlenie i AQQ, zostawiam informację na Śledziku na N-K i w aktualnościach na Facebooku.

Są jednak ludzie, którzy czytują moją stronę i jednocześnie unikają komunikatorów i/lub portali społecznościowych. Są jeszcze tacy, co wyłączają Śledzika (sam przecież pisałem już kiedyś jak go usunąć :) ).

Dla takich osobników pozostają już tylko dwie możliwości powiadamiania o nowościach:

  • za pomocą kanału RSS
  • za pomocą poczty elektronicznej – tzw. newslettera -> Nowa podstrona – Subskrypcja

Obsługa kanałów RSS jest „w standardzie” jeśli chodzi o WordPressa, a powiadamianie poprzez e-mail trzeba sobie samemu ustawić.

Chyba najrozsądniejszym wyjściem jest wtyczka o nazwie Subscribe2, która właśnie zainstalowałem.

Pozwoliłem sobie od razu zaimportować e-maila moich szanownych komentatorów i na tej podstawie stworzyć pierwszą listę subskrypcyjną. Jeśli ktoś poczuł się tym czynem urażony to bardzo przepraszam i jeśli nie chce otrzymywać następnych powiadomień o nowych wpisach to zapraszam na podstronę Subskrypcja w celu wypisania się z listy…

Subskrypcja

A teraz kilka słów o samej wtyczce Subscribe2.

Instaluje się ją, jak każdą inna wtyczkę ale warto też zaopatrzyć się dodatkowo w tłumaczenie (lokalizację) wtyczki.

Po uruchomieniu wtyczki, w naszym menu administracyjnym pojawiają się nowe pozycje:

  • Wpisy -> Subskrybenci

Tutaj możemy napisać sobie dowolny komunikat, który zostanie wysłany do wybranej grupy subskrybentów (zarejestrowanych na stronie lub nie albo na podstawie subskrybowanej kategorii).

  • Użytkownicy -> Subskrypcje

W tej części konfigurujemy nasze (dla zalogowanego użytkownika) ustawienia subskrypcji – format wiadomości (HTML, HTML – tylko wstęp, zwykły tekst, zwykły tekst – tylko wstęp), automatyczny zapis do nowych kategorii i kategorie do subskrypcji

  • Narzędzia -> Subskrybenci

W tej części możemy bardziej poszaleć! Po pierwsze mamy możliwość dodawania ręcznie subskrybentów, zarządzania osobami dodanymi już wcześniej oraz globalnej zmiany formatu wiadomości i zestawu kategorii.

  • Ustawienia -> Subscribe2

Ostatnia część to już pełne stanowisko dowodzenia. Dostępne mamy wszelkie ustawiania powiadomień, czyli: o jakich wiadomościach powiadamiać?, kto ma być nadawcą?, czy załączać arkusz stylów CSS? itd… W kolejnej części możemy ustawić szablony wiadomości e-mail – powiadomienia, potwierdzenie dodania/usunięcia z listy i przypomnienia dla niezweryfikowanych użytkowników. Na koniec jest jeszcze możliwość ustawienia kategorii wykluczonych z powiadamiania, a także opcje automatycznego zapisywania.

Generalnie konfiguracja wtyczki, import e-maili z jakiegoś innego systemu lub z komentarzy, ustawienie szablonów wiadomości powinno zająć nie więcej jak pół godziny.