19.958333

50.038056

Dziś mogę Wam zaproponować „pomysł na…” popołudniowy, jesienny spacer po Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie.

Nie wszyscy wiedzą, ale w Krakowie można odnaleźć aż pięć Kopców! Postaram się w najbliższym czasie je wszystkie odwiedzić i napisać krótkie notki okraszone zdjęciami…

Na pierwszy ogień wybrałem Kopiec Krakusa nazywa też Kopcem Kraka.

Historia Kopca Krakusa (Kraka)

Kiedy i jak powstał Kopiec nie wiadomo dokładnie. Oczywiście w wersji dla dzieci (i nie tylko) jego usypanie wiąże się z osobą legendarnego (?) Kraka. Badania i wykopaliska, które były prowadzone na (w) Kopcu i jego okolicach opisane są dość dobrze na portalu MMKraków, dlatego też ja już nie będę tych informacji powielał.

Najciekawsze wydają się być doniesienia związane z odnalezieniem śladów osadnictwa z okresu schyłkowego kultury łużyckiej. Dość oryginalnym jest wnioskowanie o wieku Kopca na podstawie analizy botanicznej korzeni dębu, który prawdopodobnie został ścięty na przełomie IX-X wieków, jako symbol pogański.

Interesujące są również pomysły niektórych uczonych wiążące Kopiec z ludami nordyckimi, co od razu przekładałoby się na nordyckie pochodzenia samego Kraka!

I na koniec coś dla Executora – prof. Władysław Góral wiąże stare kopce krakowskie oraz Wzgórze Wawelskie ze sobą. Taki system miałby być wyrafinowanym celtyckim narzędziem astronomicznym… Brakuje tylko wzmianki o kontaktach z przybyszami :)

Gdzie znajduje się Kopiec Krakusa (Kraka)?

  • N 50° 2′ 17″, N 50.038056°
  • E 19° 57′ 30″, E 19.958333°

Jak dojechać na Kopiec Krakusa (Kraka)?

Jeśli poruszamy się samochodem to najlepiej z ul. Wielickiej skręcić w ul. Ludową i następnie kierować się ul. Wapienna i al. Pod Kopcem. Pojazd zaparkować można przy ul. Za Torem lub na końcu ul. Franciszka Maryewskiego. Można też pozostawić auto na Placu Przystanek przy stacji kolejowej Kraków Krzemionki.

Jeśli skazani jesteśmy na komunikacje miejską to do wyboru mamy tramwaje nr 3, 6, 7, 9, 13, 23 , 24, 50 i 51.

Parametry Kopca Krakusa (Kraka)

  • położenie n.p.m. podstawy – 271 m n.p.m.
  • wysokość – 16 m
  • średnica u podstawy – 57 m
  • liczba ścieżek wejściowych – 2

Informacje krajoznawczo-turystyczne

Z Kopca widać bardzo ciekawą i oryginalna panoramę Krakowa. Nawet dla rodowitych mieszkańców Grodu Kraka może wydawać się ona dziwna, a to wszystko w skutek przyzwyczajeń. Wawel oglądamy praktycznie zawsze od strony Wisły albo z oddalenia z Kopca Kościuszki lub od strony Rynku, a tutaj niespodzianka – patrzymy dokładnie z boku. Oczywiście ze szczytu widać też Kopiec Kościuszki i Kopiec Piłsudskiego, a jeśli jest ładna pogoda to również pięknie prezentują się Tatry. Tyle opowiadania – trzeba samemu się przejść i zobaczyć!

I na koniec zapraszam do obejrzenia (krak. oglądnięcia) kilku zdjęć z okolic i ze szczytu Kopca Krakusa: