Kilka dni temu otrzymałem e-mail z informacją o akcji p.t. Narodowy Test z Języka Polskiego:

Narodowy Test z Języka Polskiego

Oczywiście od razu zrobiłem ten test, ale niestety nie otrzymałem wyniku, którym chciałbym się jakoś szczególnie chwalić – 27/40.

W kilku wypadkach test mi się nie podobał ze względu na możliwość wyboru odpowiedzi spośród : poprawne, niepoprawne i dopuszczalne potocznie. Może coś więcej w tym temacie napisze Kasia :)

Tak czy inaczej polecam tę akcję bardzo serdecznie – bo o swój narodowy język warto pielęgnować i dbać o jego prawidłowe używanie!

Czas tylko trwania akcji 19-22 kwietnia 2009 r.

Link: http://www.akademiajezykapolskiego.pl/index.php/narodowy-test-z-jezyka-polskiego

Poniżej przytaczam pełną treść wiadomość od PWN:

19-22 kwietnia

Narodowy Test z Języka Polskiego

Czy Polacy dobrze mówią po polsku?

Słyszy się głosy, że Polacy zaniedbują swój język, że coraz gorzej mówią po polsku, że jeśli tak dalej pójdzie, to…
Dlatego Wydawnictwo Naukowe PWN bada polszczyznę Polaków. Narodowy Test z Języka Polskiego sprawdza, jak dobrze opanowaliśmy gramatykę, frazeologię, wymowę, a także znaczenie wyrazów. Sprawdzian jest wyrywkowy, jak zawsze, ale wyniki mogą dać do zastanowienia, jeśli okażą się wyjątkowo złe albo – miejmy nadzieję – zaskakująco dobre.
Test można wypełnić od 19 do 22 kwietnia na stronie www.akademiajezykapolskiego.pl albo w wersji drukowanej 20 kwietnia w tygodniku Newsweek.
Poprawne rozwiązania zostaną opublikowane 27 kwietnia w Newsweeku i na stronie www.akademiajezykapolskiego.pl, na której będzie można także znaleźć wyniki zbiorcze, pokazujące, jak dobrze się posługujemy językiem polskim. Weź udział w teście, sprawdź czy mówisz po polsku!