Herb Dołęga
Herb Dołęga

Dzisiaj mija 80 lat od urodzenia mojej Babci, w związku z czym wybieramy się do Łodzi na huczne obchody Jej urodzin!

Babcia urodziła się prawdopodobnie we środę 4 września 1929 roku chociaż ta data nie jest pewna. Uznajemy 4 września bo tak zostało wpisane do aktu chrztu w kościele parafialnym w Baczach Suchych albo we wsi Wygoda, a potem do dowodu osobistego. Jednak z tego co kiedyś się dowiedziałem to ten dzień jakoś nie pasuje do opowieści rodzinnych. Ale tak to było w latach ’20, kilka dni w jedną czy kilka dni w drugą stronę nie miało specjalnego znaczenia.

Dodam jeszcze, że rodzina Babci pochodzi ze zubożałej szlachty, chociaż niestety dokumentów już na to brak. A gdyby były to miałbym ćwierć szlacheckiej krwi :) Tak czy inaczej obok przedstawiam grafikę obrazującą herb Baczewskich – Dołęga (grafika z wiki). Warto jeszcze nadmienić, że ta część rodziny jest spokrewniona ze sławnym przed wojną producentem wspaniałych wódek i winiaków – J.A. Baczewskim.

Babcia, jak to Babcia – mówi, że nic nie potrzebuje, więc postanowiliśmy dać Jej na te szczególne urodziny również szczególny prezent!

Jakiś czas temu zostały odnalezione dwa zdjęcia mojego Pradziadka, a Babci Ojca. Niestety ich stan był bardzo kiepski i Gosia była tak miła, że popracowała nad tymi zdjęciami i przywróciła im ich dawny blask, a nawet zrobiła więcej. Efekty Jej pracy i zarazem nasz prezent urodzinowy dla Babci prezentuję poniżej:

  • pierwsze w mundurze Armii Imperium Rosyjskiego, przedstawiające Pradziadka wraz z kolegami lub podwładnymi;

Pradziadek w mundurze (zdjęcie przed renowacją) Pradziadek w mundurze (zdjęcie po renowacji)

Dla koneserów: żołnierz po lewej to starszy szeregowy (Ефрейтор) i nosi odznakę strzelca wyborowego (За отличную стрельбу из винтовки), siedzący w środku mój Pradziadek ma stopień sierżanta (Фельдфебель) Armii Imperium Rosyjskiego, a to nie było takie nic!, żołnierz po prawej to szeregowiec (Рядовой).

  • drugie już po cywilnemu – ostatnie zdjęcie Pradziadka z lat ’60.

Pradziadek w cywilu (zdjęcie przed renowacją) Pradziadek w cywilu (zdjęcie po renowacji)